Glonass – rosyjski system nawigacji satelitarnej. Dlaczego jest w telefonach i tabletach?

Autor: Grzegorz

Glonass, czyli Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikovaya Sistema, to rosyjski system nawigacji satelitarnej o zasięgu globalnym. Stworzono go w grudniu 1976 roku, jeszcze za czasów rządu ZSRR. Początkowo był wykorzystywany wyłącznie w celach wojskowych, ponieważ nie miał tak dużego zasięgu. W 1999 roku udostępniono go dla cywilów. Żeby miał zasięg globalny, konieczne było podwojenie liczby jego satelitów do 24 sztuk.

Mężczyzna trzymający lupę i sprawdzający przez nią mapę na swoim telefonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest Glonass i czemu jest w telefonach i tabletach;
 2. jak jest zbudowany ten system;
 3. które telefony są wyposażone w Glonass i jak z niego korzystać.

Glonass – co to jest?

Satelita krążąca po orbicie ziemi

Wiele osób nie wie, co to jest Glonass i jak z niego korzystać. Konsumenci są zdziwieni jego obecnością w telefonach i tabletach.Tymczasem nawigacja Glonass działa podobnie do amerykańskiego GPS-u. Bardzo długo była niewykorzystywana, ale teraz producenci telefonów komórkowych i tabletów coraz częściej umieszczają jej moduły w swoich urządzeniach.

Budowa systemu Glonass

Glonass ma w tej chwili zasięg globalny. Jest to możliwe dzięki 27 krążącym po ziemi satelitom, choć tylko niezbędne 24 działają w pełni i mają większy zasięg, niż tradycyjny GPS. Każda z nich transmituje sygnał o innej częstotliwości. Satelity poruszają się po orbitach kołowych, które są umieszczone na wysokości ponad 19000 kilometrów. Pełny obieg wokół ziemi wykonują w ponad 11 godzin. Będą przydatne przez 10 lat. Potem trzeba je będzie wymienić na nowe. Nawigacja jest zbudowana z trzech modułów: kosmicznego, użytkownika oraz naziemnego.

W systemie Glonass moduł kosmiczny jest odpowiedzialny za zasięg globalny, dzięki któremu nawigacja jest dostępna dla cywilnych użytkowników. Aby działała sprawnie, 24 satelity powinny krążyć po orbitach. Początkowo było ich tylko 3, dlatego system nie był w stanie działać prawidłowo. Później ich liczbę zwiększono do 6, a następnie do 12. Jednak i to nie było w stanie uruchomić systemu na dobre. Liczba satelitów, które usprawniły działanie nawigacji Glonass, wzrosła dopiero na początku XXI wieku, gdy sytuacja finansowa Rosji uległa poprawie.

Modułu Glonass nazywanego segmentem użytkownika nie używano do 2011 roku. Powodem był brak pełnej sprawności i zbyt mała ilość satelitów, które krążyły wokół Ziemi. Zwiększenie ich ilości wzbudziło zainteresowanie producentów urządzeń telekomunikacyjnych i nawigacyjnych. Postanowili, że system Glonass będzie współdziałał razem z amerykańskim GPS-em.

Trzeci moduł Glonass to tzw. segment naziemny. Jego zadaniem jest monitorowanie stanu satelitów oraz transmitowanie depesz. Osoby zajmujące się nawigacją synchronizują czas i aktualizują dane systemu. Ich siedziba znajduje się w Moskwie. Jest to Główna Stacja Kontroli, która ma pod sobą kilka jednostek monitorująco-śledzących zlokalizowanych w mniejszych miastach.

 • 178,99 zł
 • 599 zł
 • 199 zł
 • 1 349 zł
 • 1 549 zł

Jak korzystać z Glonass? Telefony z rosyjską nawigacją

Taksówka stojąca na telefonie z wyświetloną nawigacją

Dokładność systemu Glonass określa się na 4 do 7 metrów, czyli nieco mniej, niż w tradycyjnym GPS-ie stworzonym przez Amerykanów. Jest on jednak dokładniejszy na wyższych szerokościach geograficznych, co jest przydatne, gdy nie uda się wyznaczyć lokalizacji za pomocą klasycznej nawigacji. Żeby użytkować Glonass w telefonie, wystarczy go włączyć w ustawieniach urządzenia, w którym zainstalowano oprogramowanie.

Na rynku jest obecnie szeroki asortyment telefonów komórkowych lub tabletów, które wyposażono w rosyjski system nawigacji satelitarnej. Spośród dostępnych modeli można wybrać dla siebie taki, który spełni nasze oczekiwania. System Glonass ma np.:

 • Sony Xperia L3 – niewielki, ale bardzo funkcjonalny smartfon z dodatkowymi zabezpieczeniami w postaci czytnika linii papilarnych. Posiada 3 GB pamięci RAM, dzięki której pracuje sprawnie i szybko. Ma też miejsce na dwie karty SIM i bez problemu łączy się z internetem LTE. Jego wyświetlacz wyprodukowano z hartowanego szkła, które minimalizuje ryzyko uszkodzeń podczas upadku;
 • Sony Xperia 10 Plus – kolejny smartfon Sony wyposażony w moduł Glonass. Jego niewątpliwą zaletą jest duża przekątna ekranu i bardzo dobry aparat fotograficzny. Został wyposażony w dodatkowe funkcje, które zwiększają satysfakcję z użytkowania. Pamięć RAM tego smartfona to aż 4 GB;
 • Samsung Galaxy Note 10 – jest prawdziwą perełką wśród smartfonów dostępnych na rynków. 12 GB pamięci w tak małym urządzeniu zapewnia szybką i bezproblemową pracę. Producenci tego telefonu zadbali o najważniejsze komponenty. Smartfon ma bardzo dobry procesor i aparat fotograficzny robiący doskonałe zdjęcia;
 • Samsung Galaxy Note 9 – jest trochę słabszy od swojego poprzednika, ale pracuje równie sprawnie. Hartowane szkło na wyświetlaczu daje dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. On także ma rosyjski system nawigacji satelitarnej;
 • Xiaomi Mi 9T – duża przekątna ekranu, 6 GB pamięci RAM i ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 730 spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ten model to gratka dla miłośników smartfonów, którzy nie mają zasobnych portfeli.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link