Dysk SSD do laptopa. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Autor: Piotr

Każdy komputer, aby miał jak największą wydajność, musi być wyposażony w odpowiedniej jakości komponenty. Jednym z nich jest dysk SSD do laptopa, który nie tylko gwarantuje płynne i bezproblemowe działanie systemu, ale także zapewnia najwyższe bezpieczeństwo danych.

Dysk SSD montowany w laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. w czym dyski SSD są lepsze od HDD
 2. na co zwracać uwagę przy zakupie dysku SSD
 3. jaki model dysku SSD wybrać

Dysk SSD – przewaga nad konkurencją

Podłączany do laptopa zewnętrzny dysk SSD

W obecnych czasach producenci sprzętu elektronicznego przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa w kontekście użytkowania, a także jak najwyższej niezawodności. Jeśli chodzi o użytkowanie laptopa i chęć „wyciągnięcia” z niego maksimum, jednym z kluczowych podzespołów jest dysk. Odpowiedni model i rodzaj tego komponentu w znacznym stopniu wpływa na poprawę wydajności systemu, a także gwarantuje maksymalną ochronę przechowywania danych.

W porównaniu ze standardowym urządzeniem w kształcie talerza (HDD), dysk SSD do laptopa zapewnia zdecydowanie więcej możliwości, co w głównej mierze spowodowane jest samą jego budową. Okrągłe dyski wyposażone są w ruchome części, które w trakcie pracy mogą być mocno podatne na wibracje lub nawet uderzenia, co z kolei negatywnie wpływa na jakość zapisywanych danych. Dodatkowym bodźcem ograniczającym zdolności modeli HDD jest technologia wykorzystywana do regularnej pracy.

Dyski SSD do laptopa działają w zdecydowanie sprawniejszy sposób – za pomocą pamięci flash, zapewniającej większe bezpieczeństwo i jakość zapisu. Co więcej, ich konstrukcja nie zawiera żadnych ruchomych, podatnych na wibracje elementów, co w przypadku tak mobilnych urządzeń jak laptopy jest niezwykle pomocne. Do szeregu zalet SSD należy również zaliczyć ciche działanie, większą podatność na zmiany temperatur oraz efektywniejszą energooszczędność w porównaniu z innymi rodzajami dysków.

 • 949 zł
 • 259 zł
 • 499 zł
 • 179,99 zł
 • 249 zł

Rodzaje dysków SSD do laptopa

Mężczyzna wymieniający dysk SSD w laptopie

W ofercie wszystkich producentów znajdują się cztery główne rodzaje dysków SSD do laptopa. Wśród nich wyróżnia się:

 • dysk SSD 2,5” – zdecydowanie najpopularniejszy. Znajduje zastosowanie zarówno w przypadku mobilnych komputerów, jak i jednostek stacjonarnych. Pojemność 512 GB, dostępna m.in. w modelu GoodRam CX400, zapewnia bezproblemowe działanie systemu operacyjnego i bezpieczne przechowywanie danych;
 • dysk PCI-Express SSD – zdecydowanie najdroższy z dysków SSD do laptopa, ale jednocześnie gwarantuje najwyższą jakość. Prędkość zapisu i odczytu danych uzależniona jest od szybkości gniazda zamontowanego w jego wnętrzu. W przypadku polecanego przez wielu użytkowników modelu Samsung 970 EVO Plus wartości te wynoszą odpowiednio 3200 MB/s i 3500 MB/s;
 • mSata SSD – często spotykane również pod nazwą Mini-Sata. Z reguły odznaczają się mniejszymi wymiarami od standardowych modeli, dzięki czemu z powodzeniem montowane są w notebookach;
 • M.2 SSD – obsługują formaty SATA i PCI-E. Kształtem idealnie pasują do ultrabooków i tabletów. Cechami tymi wyróżnia się m.in. Samsung 970 PRO, mogący się pochwalić prędkościami odczytu i zapisu wynoszącymi odpowiednio 3500 MB/s i 2800 MB/s.

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Osoby, dla których najważniejsze jest posiadanie dużej przestrzeni do magazynowania plików, powinny zdecydować się na model dysku SSD do laptopa 1 TB. Taką cechą odznacza się, chociażby, Crucial MX500, który zapewnia zapisanie 250 tysięcy plików mp3, 400 tysięcy zdjęć, 385 filmów w jakości SD i 120 filmów w jakości HD. Podobnymi zaletami wyróżnia się Samsung 860 EVO – poza 1000 GB do przechowywania przeróżnych plików zapewnia maksymalną prędkość odczytu i zapisu wynoszącą odpowiednio 550 MB/s i 520 MB/s.

Drugą kluczową cechą, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze dysku SSD do laptopa, jest rozmiar. W ofercie producentów znajdują się urządzenia o rozmiarach 3,5, 2,5 oraz 1,8 cala. Dwie ostatnie z tych wartości z reguły montuje się w mniejszych komputerach, takich jak właśnie laptopy, ale każdorazowo przed zakupem warto dowiedzieć się, jakie dokładnie parametry powinien mieć dysk, aby uniknąć ewentualnej pomyłki i konieczności wymiany.

Trzecim nieodzownym aspektem warunkującym wybór odpowiedniego modelu dysku SSD do laptopa jest interfejs, na jakim urządzenie to funkcjonuje. Obecnie najpopularniejszymi technologiami są SATA III lub mSata, gwarantujące przepustowość na poziomie 6 Gbit/s, ale z uwagi na nieustanny rozwój technologiczny, w coraz większej liczbie przypadków montowane są interfejsy oparte na M.2. Ich główną zaletą jest możliwość wygenerowania wyższej przepustowości (nawet do 8 Gbit/s), a co za tym idzie, większej szybkości i w efekcie sprawniejszego działania.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link