Jak wybrać drukarkę z tanimi tuszami?

Autor: Klaudia

Jeżeli poszukujemy drukarki do typowo domowych zastosowań, zwykle zwracamy uwagę na niską cenę samego urządzenia i koszt jego eksploatacji. Tani druk domowy opiera się głównie na niskiej cenie tuszów. Niektóre modele drukarek wymagają zakupu naprawdę drogich materiałów eksploatacyjnych, inne z kolei nie są tak wymagające. Jaką drukarkę z tanimi tuszami wybrać?

Zanimowana 3d czarna drukarka na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Co oznacza tanie drukowanie
 2. Jak wybrać drukarkę tanią w eksploatacji
 3. Jakie modele tanich drukarek są najczęściej polecane

Co oznacza tanie drukowanie?

Kartridże z tuszami zamontowane w drukarce

Kiedy potrzebujemy taniej drukarki do domowych zastosowań, wyznacznikiem przy zakupie nie powinna być jednak cena samego sprzętu. Należy wziąć pod uwagę także koszt dodatkowych materiałów eksploatacyjnych – tuszy lub tonerów i papieru. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcemy zaoszczędzić na drukowaniu?

 • Drukarka i dodatkowe koszty

Podstawowa cena urządzenia zwykle zajmuje najwięcej uwagi i to ona decyduje o zakupie. Ważny jest tu jednak także koszt okablowania, akcesoriów czy nawet transportu całego sprzętu. Producenci często udostępniają drukarki za niewielką cenę, podwyższając ją jednocześnie przy tuszach i innych produktach dodatkowych. W ten sposób za wybrany sprzęt i tak zapłacimy więcej niż planowaliśmy. Najważniejszy jest zatem wyboru na tyle wydajnego sprzętu, by zużywał optymalną ilość tuszu.

 • Tusz i inne materiały

Sam zakup urządzenia drukującego nie jest jedynym wydatkiem. Należy pamiętać, że fabryczne tusze umieszczone w drukarce kiedyś się skończą i konieczny będzie zakup nowych. Zwykle ich wartość może sięgać nawet połowie ceny drukarki. Warto wtedy zwrócić uwagę na znacznie tańsze zamienniki występujące na rynku.

 • 799 zł
 • 3 549 zł
 • 2 939 zł
 • 1 649 zł
 • 549 zł

Jak wybrać drukarkę tanią w eksploatacji?

Mężczyzna w garniturze korzystający z biurowej drukarki

Na rynku znaleźć można szeroki wybór drukarek oraz dedykowanych do nich akcesoriów. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które przez dłuższy czas będą stosunkowo tanie w eksploatacji, jednak nie należy kierować się wyłącznie podstawową ceną urządzenia. Jak zatem wybrać odpowiedni sprzęt?

 • Pojemność tuszu

Jeżeli zamierzamy drukować niewielkim kosztem, tusze w danym modelu drukarki powinny mieć dość dużą pojemność. Dzięki temu nie będzie konieczne ich częste wymienianie. W ten sposób zaoszczędzimy na zakupie materiałów eksploatacyjnych.

 • Koszt tuszu

Jeszcze przed zakupem drukarki dobrze jest sprawdzić cenę tuszu pasującego do danego modelu. Pozwoli to uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek.

 • Dostępność materiałów eksploatacyjnych

Przy zakupie drukarki warto także sprawdzić, czy nie będziemy mieli problemu z dostępnością kompatybilnego z nią tuszu.

 • Wydajność tuszu

Oprócz ceny materiałów eksploatacyjnych duże znaczenie ma także ich wydajność. Jeżeli drukarka z założenia zużywa jak najmniej tuszu, będzie ona oczywiście najbardziej opłacalna w dłuższej perspektywie użytkowania.

 • Tryby pracy

Koszty eksploatacji mogą się zmniejszyć, jeżeli wybierzemy drukarkę z oszczędnym trybem drukowania. Często funkcjonuje on jako tryb eco, roboczy lub szybki wydruk – nazwy różnią się w zależności od modelu. Istotne jest, by mimo niskiego zużycia tuszu wydruk był satysfakcjonującej dla nas jakości.

 • Połączenie bezprzewodowe

Wiele drukarek jest obecnie wyposażona w Wi-Fi, przez co można je połączyć z domową siecią internetową, zapewniając sobie wygodę użytkowania sprzętu. W ten sposób z każdego urządzenia jesteśmy w stanie wydrukować dokument za pomocą jednego kliknięcia.

 • Wbudowany skaner

Warto zainwestować w urządzenie, które oprócz drukowania będzie miało także opcję skanowania i kopiowania dokumentów. Jest to dużo bardziej ekonomiczne, wygodniejsze i tańsze rozwiązanie niż osobny zakup skanera czy kserokopiarki.

 • Drukowanie dwustronne

Ta opcja nie jest zaimplementowana we wszystkich drukarkach, choć bywa bardzo wygodna. Dzięki niej za pomocą jednego kliknięcia można robić dwustronne wydruki wybranych dokumentów, co powoduje znaczną oszczędność czasu oraz papieru.

 • Szybkość wydruku

Tutaj zasada jest dość prosta – im szybciej, tym lepiej. Tańsze drukarki są zwykle w stanie drukować od 8 do 32 kartek na minutę.

Jakie modele tanich drukarek są najczęściej polecane ?

Na rynku można obecnych jest wiele ciekawych propozycji w różnych przedziałach cenowych. Warto zwrócić uwagę na kilka modeli drukarek, dzięki którym drukowanie będzie tanie nawet przy dłuższym, kilkuletnim użytkowaniu. Należy wybierać sprzęt uznanych, często polecanych marek, ponieważ zazwyczaj oferują one satysfakcjonującą jakość oraz możliwość zwrotu czy bezpłatnej naprawy w razie awarii w okresie trwania gwarancji.

Pierwszym kosztem, który musimy ponieść, jest cena samej drukarki. Tusze i tonery kupujemy dopiero wtedy, gdy te dostarczone przez producenta wraz z urządzeniem się skończą. Jednymi z najbardziej polecanych modeli drukarek umożliwiających tanie drukowanie są m.in. Canon PIXMA TS5350 oraz Canon PIXMA TS6350. Obie zostały wyposażone w wiele przydatnych funkcji oraz posiadają wbudowany skaner i kopiarkę. Bardziej wymagający użytkownicy docenią nieco droższe modele, które przy dłuższej eksploatacji pozwolą na znaczącą oszczędność. Użytkownicy często polecają sprzęt firmy Epson np. Epson EcoTank L3111, Epson EcoTank L3151 czy też Epson EcoTank L4150. Posiadają one wiele dodatkowych funkcji w porównaniu z konkurentami, odznaczają się lepszą wydajnością, a także posiadają łączność bezprzewodową, przez co korzystanie z drukarki staje się o wiele wygodniejsze.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link