Tryb offline w drukarce – jak go zmienić?

Autor: Joanna

Obecnie bardzo popularne są drukarki bezprzewodowe. To bardzo wygodne urządzenia, których nie musimy podłączać do komputera za pomocą kabli. Wszystko jest realizowane przez domową lub biurową sieć internetową. Takie urządzenie może jednak być w trybie offline. Oznacza to odłączenie od jakichkolwiek innych sprzętów. Jest to uciążliwe i dzieje się z kilku powodów. Jak można zmienić tryb, aby drukowanie było znowu możliwe?

Czarna drukarka na biurku w biurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co oznacza tryb offline w drukarce
  2. jak zmienić tryb na online
  3. jakie są najlepsze bezprzewodowe drukarki

Co oznacza tryb offline w drukarce?

Biała drukarka drukująca napis Offline na kartce

Kiedy w drukarce jest włączony tryb offline, nie można z niej korzystać. Oznacza to, że urządzenie jest odłączone od sieci, przez co nie może łączyć się z innymi sprzętami. To dość uciążliwa sytuacja, która zdarza się użytkownikom drukarek bezprzewodowych. Przyczyną może tu być samodzielne uruchomienie takiego trybu, blokada usługi bufora lub zmiana ustawień sieci Wi-Fi, a także inne problemy z tym związane.

Zlokalizowanie przyczyny jest tu najważniejsze, ponieważ wtedy możemy przywrócić drukarkę do działania w zaledwie kilka chwil. Sprowadza się to zwykle do kilku kliknięć na komputerze lub zmianie jednej opcji na panelu sterowania drukarki. Tryb offline umożliwia co prawda drukowanie przy wykorzystaniu kabla podłączonego do komputera, aczkolwiek nie wszystkie bezprzewodowe modele mają możliwość takiego połączenia, co należy wziąć pod uwagę. Wówczas jak najszybciej powinniśmy uruchomić tryb online.

Jak zmienić tryb offline?

Rozwiązań jest tutaj kilka. Należy wybrać odpowiednie w zależności od problemu, który występuje. Pierwszą rzeczą, jaką można wypróbować, jest ręczne wyłączenie trybu offline. Aby to zrobić, trzeba wejść w panel sterowania na komputerze i przejść do kategorii „Urządzenia i drukarki”. Tam na liście musimy znaleźć swoje urządzenie, które powinno być oznaczone jako domyślne. Wtedy prawym przyciskiem myszy przechodzimy do Zobacz, co jest drukowane”. Wszystkie pozycje, które tam znajdziemy, należy usunąć, a następnie odznaczyć opcje związane z trybem offline. Po tej operacji drukarka powinna znowu działać prawidłowo.

Cały proces wygląda jednak inaczej, kiedy komputer nie ma żadnej komunikacji z urządzeniem. Dzieje się tak często, gdy producent wymaga instalacji stosownych sterowników i programów. Ich brak może skutkować brakiem połączenia. Aby naprawić taki problem, wystarczy pobrać najnowszą wersję oprogramowania dla naszego modelu i ją zainstalować. W ten sposób otrzymamy dostęp do wszystkich opcji, w tym wyłączenia trybu offline. Ale to również może nie zadziałać, jeśli mamy problem z siecią domową.

W takim wypadku musimy sprawdzić ustawienia naszego routera. Może okazać się, że zmieniliśmy hasło lub nazwę sieci, przez co drukarka nie jest w stanie się z nim połączyć. Trzeba wtedy ponownie podłączyć urządzenie. Wiele modeli ma swój kreator, który w tym pomaga, zwykle należy wybrać interesującą nas sieć i wpisać hasło. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób najczęściej udaje się rozwiązać problem związany z trybem offline.

Dobrym pomysłem jest także zresetowanie wszystkich urządzeń. Jeżeli chcemy wydrukować dany dokument z komputera, to resetujemy go, w tym również drukarkę, i próbujemy ponownie. To najprostsza rada, którą warto zastosować.

Ważne jest też sprawdzenie bufora drukowania, który niestety często się zawiesza. Należy wtedy uruchomić go ponownie. Aby to zrobić, przechodzimy do panelu sterowania i wyszukujemy „Bufor wydruku”. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy “Uruchom ponownie”. Powinno to sprawić, że zostanie on wyczyszczony, a wszystkie zablokowane pliki do druku będą anulowane.

Musimy jednak pamiętać, że gdy wszystkie te metody zawiodą, konieczna będzie wizyta w serwisie lub oddanie sprzętu na gwarancję. W przypadku starszych urządzeń dobrym pomysłem może okazać się zakup nowej drukarki. W ten sposób unikniemy kosztów naprawy, które mogą sięgać nawet faktycznej wartości sprzętu. Warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku modele, które mogą okazać się lepsze, a także mogą mieć bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

  • 549 zł
  • 949 zł
  • 719 zł
  • 299 zł
  • 799 zł

Jaką drukarkę bezprzewodową wybrać?

Kobieta korzystająca z białej drukarki biurowej

Zapobieganie awariom oprogramowania i samoczynnego przechodzenia w tryb offline jest dość proste. Jednak w przypadku budżetowych rozwiązań można być pewnym, często niespodziewanych, problemów ze sprzętem. Wybór odpowiedniego urządzenia jest niezwykle istotny. Dużo lepiej zakupić sprzęt znanej, polecanej marki niż model mało znany. Oferta drukarek bezprzewodowych jest obecnie ogromna. Można dobrać sprzęt do swoich preferencji i wymagań. Dostępne są także różne przedziały cenowe, przez co dopasowanie do budżetu nie będzie problemem.

Najbardziej wymagający użytkownicy, w tym biura, docenią zaawansowane modele, wyposażone w łączność bezprzewodową. Godne polecenia propozycje to: HP Neverstop Laser 1200w, HP OfficeJet 202 oraz Canon PIXMA G6040. Ich koszt jest dość wysoki, ponieważ są to urządzenia przeznaczone głównie do komercyjnego użytku. Do domowych zastosowań nie warto wybierać aż tak rozbudowanego sprzętu, gdyż po prostu nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. W takiej sytuacji zdecydowanie lepsze będą drukarki takie, jak Canon PIXMA iX6850 lub Canon Pixma G3411. Również są one wyposażone w łączność Wi-Fi, przez co nie trzeba korzystać z często problematycznych kabli.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link