Drony – nowe przepisy 2021

Z tego artykułu dowiesz się:o nowych przepisach 2021: regulacje ponad granicami o nowych przepisach 2021: kategoria Otwarta
Autor: Łukasz Figielski

Latać dronem już nie każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Od tego roku użytkownik bezzałogowego systemu powietrznego z kamerą lub cięższego niż 250 g musi się zarejestrować, przejść szkolenie online’owe i zaliczyć test. Nowe przepisy latania dronami dotyczą także ciebie! Dzielą operatorów na miejskich i terenowych.

Zobacz także: Profesjonalny dron – jaki wybrać najlepiej?

Czasy podniebnej samowolki się skończyły. Dotychczas mogłeś latać w strefach nieobjętych zakazem (tj. poza portami lotniczymi i morskimi, terenami wojskowymi i wokół obiektów strategicznych) praktycznie bez ograniczeń – jeżeli masa drona nie przekraczała 600 g. Do takich należały np. popularne modele DJI Mavic Air i Air 2. Cięższe maszyny – półprofesjonalne, za parę tysięcy złotych – też mogły latać praktycznie wszędzie, byle z zachowaniem dystansu 30 m od osób i budynków, 100 m od zabudowy miejskiej i zgromadzeń ludzi. Tak było w Polsce. Nowe przepisy latania dronami 2021 to… zupełnie nowa sytuacja!

Drony – nowe przepisy 2021: regulacja ponad granicami

Brak jednolitych kodeksów przy otwartych granicach był powodem licznych nieporozumień prawnych i – co najgorsze – sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Od 2021 r. w państwach Unii Europejskiej obowiązują wspólne przepisy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. To nie regulacja krzywizny banana. To przejaw troski o bezpieczeństwo uczestników zarówno ruchu powietrznego, jak i tego na ziemi. Nowe przepisy latania dronami przypominają, że nad głowami trzeba latać z głową!

Drony – nowe przepisy 2021: kategoria Otwarta

31 grudnia 2020 r. przepisy państwowe zostały zastąpione europejskimi – datę wejścia w życie regulacji przesunięto o pół roku ze względu na pandemię. Bez obostrzeń dozwolone jest już jedynie latanie dronami pozbawionymi kamery i to ważącymi poniżej 250 g (klasa C0). To zabawki.

Jeżeli operujesz dronem cięższym albo dronem z kamerą („czujnikiem umożliwiającym zbieranie danych”), według nowych zasad latania dronami trafiasz do podstawowej kategorii użytkowników: „Otwartej” (ang. Open). Kategoria Otwarta ma kilka podkategorii ze względu na tereny, nad którymi przelatujesz (podział dotyczy obecności osób postronnych), i kilka klas dronów, jakimi możesz operować. W każdym wypadku zgodnie z nowymi przepisami latania dronami musisz:

  • mieć minimum 16 lat (w Polsce planuje się obniżenie wymogu do 14 lat),
  • zarejestrować się jako operator na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (https://drony.ulc.gov.pl/register/WK),
  • przejść szkolenie na stronie ULC. Po jego ukończeniu czeka cię prosty test online (40 pytań) lub z egzaminatorem, jeśli zamierzasz latać w pobliżu ludzi (podkategoria A2).

Po zakończonym procesie otrzymasz numer identyfikacyjny, który umieszczasz na każdym swoim dronie. Niezależnie od podkategorii, nowe przepisyl atania dronami stanowią, że będziesz mógł latać do 120 m i tylko w zasięgu wzroku.

  • Podkategoria A3: w odległości minimum 150 m od ludzi i zabudowań, także ciężkimi dronami do 25 kg (kl. C3 i C4). To najpopularniejsze, najprzyjemniejsze i najbezpieczniejsze latanie terenowe.
  • Podkategoria A2: 30 m od osób (lub 5 m z ograniczeniem prędkości) dronami do 4 kg (kl. C2). To bardziej ekwilibrystyczne, również popularne latanie miejskie – dlatego wymaga zaliczenia „prawdziwego” egzaminu.
  • Podkategoria A1: nad ludźmi – ale nie nad zgromadzeniami – niewielkim dronem do 900 g (C1).

Oczywiście, wciąż w każdej fazie lotu należy zachować bezpieczną odległość poziomą od innych statków powietrznych, przeszkód, osób lub zwierząt! Nawet najlepsi operatorzy dronów tracą kontrolę nad pojazdem. Nawet najlepsze drony ulegają awarii. Nawet najlepsze nowe przepisy latania dronami nie zastąpią zdrowego rozsądku...

Jeżeli twoja ambicje wybiegają dalej i wyżej, zapraszamy na strony UCL, gdzie poczytasz o kategoriach specjalnych!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny