Dobra wyciskarka do soków – jak wybrać?

Autor: Joanna

Wyciskarka do soków wolnoobrotowa to alternatywne urządzenie dla sokowirówki, jeżeli lubisz pić owocowo-warzywne soki z gęstym miąższem. Dzięki wyciskarce do owoców i warzyw w domowych warunkach i za drobną kwotę przyrządzisz sok, którego zaledwie 250 ml kosztuje nawet kilkanaście złotych w kawiarni. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą wyciskarkę do soków do domu.

Wolnoobrotowa wyciskarka do owoców

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje wyciskarek do soków,

- jakie cechy i funkcje mają wyciskarki,

- jaka jest najlepsza wyciskarka do soków.

Rodzaje wyciskarek do soków

Blokada kapania zapobiega pobrudzeniu blatu po odsunięciu pojemnika z sokiem od wyciskarkiZ poradnika Wyciskarka czy sokowirówka? Które urządzenie do wyciskania soków wybrać? wynika, że ze względu na konstrukcję pionową lub poziomą wyciskarki do owoców różnią się dodatkowymi funkcjami i stopniem trudności czyszczenia. Wyróżnia się wyciskarki:
 • poziome i pionowe,
 • jednoślimakowe i dwuślimakowe,
 • z ostrzami i bez ostrzy,
 • wyciskarki przeznaczone wyłącznie do cytrusów.
Ślimak to obracający się element w wyciskarce, który miażdży i rozdrabnia składniki oraz przeciska je przez sito. W zależności od ułożenia pojedynczego ślimaka lub dwóch w pozycji pionowej lub poziomej rozróżnia się typy wyciskarek. Jeśli urządzenie ma dwa ślimaki, produkty są przeciskane między nimi, nie przez sitko. Taka budowa ułatwia wyciśnięcie soku np. z liści szpinaku.

CZY WIESZ, ŻE...

Jeśli wyciskarka do soku ma ostrza do cięcia owoców i warzyw, upodabnia ją to do sokowirówki. W trakcie działania ostrzy wzrasta temperatura ciętych składników, co skutkuje większą neutralizacją wartościowych składników mineralnych i witamin.

W wyciskarce pionowej takiej jak Kenwood PureJuice JMP400WH owoców i warzyw nie trzeba dociskać dzięki pionowemu ustawieniu ślimaka. Takie modele są węższe od wyciskarek poziomych i szybciej wyciskają soki.
 • 2 490 zł
 • 619 zł
 • 1 489 zł
 • 1 980 zł
 • 2 490 zł

Jakie cechy powinna mieć wolnoobrotowa wyciskarka?

Uniwersalna wyciskarka do owoców i warzyw powinna mieć silnik o dużej mocy (ponad 200 W), aby poradzić sobie z twardymi warzywami takimi jak marchewki czy buraki, a także z twardymi jabłkami.
Aby uniknąć krojenia większych produktów, warto kupić wyciskarkę z tubą XL, do której zmieszczą się w całości duże warzywa i owoce. Taki otwór ma np. Kenwood PureJuice Pro JPM800SI z nowoczesnym silnikiem indukcyjnym, który charakteryzuje się cichą pracą.

WSKAZÓWKA

Wyciskarka do soku powinna mieć zabezpieczenie przed przegrzaniem i uruchomieniem w przypadku niepoprawnego złożenia ze sobą elementów. Bezpieczne korzystanie z urządzenia zapewnią także antypoślizgowe nóżki, które zapewniają urządzeniu stabilizację podczas wyciskania.

Funkcje, jakie powinna mieć dobra wyciskarka do warzyw i owoców, to:
 • bieg wsteczny, jak w RAVEN EWW002, dzięki któremu eliminuje się ryzyko zablokowania się składników w wyciskarce. Po włączeniu biegu wstecznego ślimak obraca się w drugą stronę i odblokowuje kawałki warzyw czy owoców,
 • blokada kapania, dzięki której można odsunąć od wyciskarki naczynie na sok i nie martwić się, że blat zostanie pobrudzony.
Bestsellerowa wyciskarka wolnoobrotowa KenwoodNiektóre wyciskarki, jak np. Hurom ONE STOP H-AI-LBE20, mają w zestawie filtr do przecierów oraz filtr do soków, dzięki czemu użytkownik może łatwiej pozyskać idealną konsystencję.

Jaka jest najlepsza wyciskarka do owoców i warzyw?

Mnóstwo pozytywnych opinii naszych klientów zebrała wolnoobrotowa wyciskarka Tefal Infiny Press ZC255B z technologią Cold Pressing, dzięki której wyciskane składniki tracą mniej witamin w porównaniu do owoców i warzyw ciętych przez sokowirówki. Urządzenie pozwala na łączenie nawet miękkich małych owoców i ziół.
Sok wyciskany jest powoli dzięki niskiej prędkości do 60 obrotów na minutę. Wielkość otworu wsadowego to 50 mm, dzięki czemu sporo różnorodnych warzyw i owoców można wkładać w całości do wyciskarki. Dzięki dwóm pojemnikom w zestawie można oddzielać sok od miąższu. Dzbanki służą także do przechowywania domowego soku w lodówce.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link