Czyszczenie komina – czego warto użyć? Jak je wykonać?

Autor: Piotr

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2010 roku właściciele domów jednorodzinnych powinni czyścić przewody kominowe przynajmniej raz na trzy miesiące. Czyszczenie komina można zlecić kominiarzowi albo przeprowadzić je samodzielnie. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby udrożnić komin na własną rękę.

Mężczyzna przygotowuje się do czyszczenia komina

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto czyścić komin
  2. jakich narzędzi potrzebujesz do czyszczenia komina
  3. jak wyczyścić komin samodzielnie

Czyszczenie komina – dlaczego warto przeprowadzać je regularnie?

Mężczyzna wybiera sadzę z kotła podczas czyszczenia komina od dołu

Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym musi być przeprowadzane regularnie. Nie tylko z uwagi na ustawowy obowiązek, nałożony na właścicieli nieruchomości przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji, ale także ze względów bezpieczeństwa.

Kara za brak należytej drożności w przewodzie kominowym to mandat, który może wynieść nawet kilkaset złotych. Jednak nieczyszczony komin może sprowadzić na domowników znacznie większe kłopoty, z ewentualnym pożarem włącznie. Z czasem sadza wytrącająca się z drewna i węgla zatyka otwór, przez który ulatnia się dym. Ten cofa się i może trafić do przestrzeni, gdzie przebywają domownicy. W przypadku braku odpowiedniej wentylacji grozi to zatruciem tlenkiem węgla, które może być śmiertelne. Nagromadzona sadza może się też z czasem zapalić. Komin nagrzewa się wtedy do bardzo wysokich temperatur i często pęka. Od takiej sytuacji jest już prosta droga do pożaru, który może objąć wnętrze domu.

Czym wyczyścić komin – kilka słów o niezbędnych narzędziach

Do czyszczenia komina trzeba się należycie przygotować. Jednym z etapów jest zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Podstawowym akcesorium jest szczotka do komina. Koniecznie musi być ona dopasowana do kształtu oraz materiału, z jakiego został wykonany komin. Jeśli konstrukcja jest murowana – użyj szczotki drucianej. Przy stali kwasoodpornej lepiej sprawdzi się szczotka z tworzywa sztucznego. Do tego potrzebne będą także stalowa linka oraz obciążnik. Warto mieć pod ręką również wiadro na sadzę, latarkę i lusterko oraz folię malarską. Sprzątanie po czyszczeniu komina na pewno ułatwi odpowiedni odkurzacz, którego konstrukcja pozwala na zbieranie pyłu i sadzy. Dobrym przykładem jest w tym przypadku wielofunkcyjny Karcher WD 6 P Premium (MV 6 P Premium).

Polecane odkurzacze
  • 849 zł
  • 1 599 zł
  • 288 zł
  • 429 zł
  • 185 zł

Jak wyczyścić komin – czyszczenie od góry i od dołu

Murowane kominy, z których wydobywa się dym

Czyszczenie komina od góry zawsze wiąże się z ryzykiem upadku z wysokości, dlatego wykonując je, trzeba zachować pełną koncentrację i maksimum ostrożności. Jeśli w okolicach komina nie ma włazu umożliwiającego bezpieczne wyjście na dach lub brakuje ścieżki ze stopni kominiarskich, umożliwiających stabilne poruszanie się po stromej płaszczyźnie, być może lepiej nie podejmować się czyszczenia na własną rękę lub przeprowadzić je wyłącznie od dołu (więcej o tym później).

Czyszcząc komin, w pierwszej kolejności musisz wynieść wszystko z kotłowni, gdyż podczas przepychania pył i sadza będą roznosić się po pomieszczeniu i z dużym prawdopodobieństwem zabrudzoną każdą znajdującą się w nim rzecz. W miarę możliwości warto też uszczelnić kocioł. Jeśli czyścisz kominek, odczep rurę łączącą go z przewodem kominowym i dokładnie zatkaj otwór. W tym przypadku możesz znacznie ułatwić sobie pracę i użyć odkurzacza z funkcją czyszczenia kominka, takiego jak Karcher WD 3 (MV 3) + zestaw do czyszczenia kominków.

Następnie musisz wejść na dach. Jeśli cokolwiek blokuje otwór w kominie – usuń to. Potem wpuść do przewodu kominowego obciążoną, umocowaną na linie szczotkę. Powtórz tę czynność kilka razy. Następnie musisz zejść do kotłowni i wybrać sadzę, która wypadła z komina. Czyszczenie szczotką oraz wybieranie należy powtórzyć przynajmniej dwa razy. Gdy już to zrobisz, zejdź do kotłowni i umieść lusterko w przewodzie kominowym. Jeśli zobaczysz w odbiciu niebo, będzie to znak, że komin jest czysty.

Czyszczenie komina wyłącznie od dołu można wykonać używając długiego sztywnego drutu, za pomocą którego da się zdrapać sadzę, manewrując nim z poziomu dolnej części przewodu kominowego. Na rynku dostępne są także specjalne zestawy czyszczące. Składają się z uniwersalnej szczotki czyszcząco-skrobiącej oraz nakładki, umożliwiającej podłączenie jej do wiertarki, która, obracając szczotką, usprawnia i przyspiesza proces czyszczenia.

Po czyszczeniu komina trzeba jeszcze posprzątać. Lepiej nie używać do tego zwykłego odkurzacza, gdyż ciężki, lepki pył może go uszkodzić. Można za to z powodzeniem skorzystać z odkurzacza piorącego, takiego jak Karcher SE 5.100, który dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy podczas czyszczenia kominka przypadkowo zabrudzimy dywan lub wykładzinę.

Ile kosztuje czyszczenie komina?

W przypadku, gdy nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie podjąć się czyszczenia komina, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza. Ceny usług kominiarskich różnią się w zależności od regionu Polski. W dużym mieście mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Koszt czyszczenia komina na wsiach i w niewielkich miastach to od 50 do 150 złotych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link