Ogólne informacje o kablach sieciowych oraz Cat7

Autor: Mariusz

Cat7 to po prostu kategoria kabla. Dzięki zastosowaniu takiego podziału osoby zainteresowane zakupem skrętki mają ułatwione zadanie. Najpierw oczywiście należy zapoznać się z samymi kategoriami, bo w przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć, czy Cat7 jest nam w ogóle potrzebny. Innymi słowy, zaoszczędzimy trochę czasu podczas zakupów, ale wcześniej musimy poświęcić parę chwil na zebranie faktów o kategoriach kabli sieciowych. Cat7 to tylko przykład, ponieważ może się okazać, że tak naprawdę będzie nam potrzebna zupełnie inna skrętka. Właśnie dlatego warto posiadać informacje również o pozostałych kategoriach kabli sieciowych.

kolorowe kable sieciowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest Cat7 oraz czym są kable sieciowe
 2. jakie są kategorie kabli sieciowych

Ogólne informacje o kablach sieciowych i Cat7

zwinięte kable sieciowe

Jakie znaczenie kryje się za określeniem kabel Cat7? Co to znaczy i czy ma jakikolwiek wpływ na jakość działania i tym samym nasze zadowolenie z zakupu? Trudno się dziwić, że wielu ludzi ma ochotę uzupełnić informacje na temat kabli Cat7, ponieważ udając się na zakupy, zawsze dobrze jest dysponować jak największym zakresem informacji. Ogólne omówienie tego, czym jest kabel Cat7 najlepiej zacząć od podstaw, czyli zrozumienia szerszego spektrum tematyki kabli sieciowych. W przeciwnym razie można się łatwo pogubić lub czegoś zwyczajnie nie zrozumieć.

Warto zapoznać się chociażby z kwestią nazewnictwa. Kabel sieciowy to inaczej skrętka, a jeśli zechcemy posłużyć się językiem angielskim, to możemy skorzystać z określenia twisted-pair cable. Samo zapamiętanie tych nazw może być dla nas przydatne, ale z reguły dobrze jest rozumieć także to, skąd wzięło się dane określenie. Dlaczego na kabel sieciowy mówi się skrętka? Sporo osób może się nad tym zastanawiać, więc nadmieńmy, że chodzi tu o podkreślenie tego, że taki kabel ma skręcone żyły. Właśnie dlatego w języku angielskim doszukamy się słowa „twisted”, natomiast w polskim zetkniemy się z określeniem „skrętka”. Nawet takie ciekawostki pomagają w lepszym zrozumieniu tematu, bo żyły są skręcone nie bez powodu, lecz w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych.

Cat7 i kable sieciowe innej kategorii (np. Cat6, Cat5) to w gruncie rzeczy kable o określonych parametrach. Skrętkę wykorzystuje się przede wszystkim w sieciach komputerowych i ze względu na fakt, że kable te znajdują zastosowanie w sieciach Ethernet przyjęło się określanie ich także mianem kabli Ethernet, o czym również warto pamiętać. Podsumowując, skrętka to rodzaj kabla sygnałowego, przeznaczonego do przesyłania informacji w sieciach komputerowych.

Polecane kable komputerowe
 • 29,99 zł
 • 19,99 zł
 • 69,99 zł
 • 24,99 zł
 • 24,99 zł

Jakie są rodzaje kabli sieciowych?

kable sieciowe podpięte do urządzenia

Kable sieciowe mogą mieć sporo odmian, więc warto wspomnieć chociażby o niektórych. Do całkiem powszechnych zalicza się UTP, a rozwinięcie skrótu w języku angielskim to Unshielded Twisted Pair. Starając się odszyfrować tę nazwę, możemy zauważyć, że tego typu kabel jest nieekranowany. Jeżeli ktoś chciałby wyposażyć się w kabel sieciowy, który jest ekranowany, wtedy należy poszukać np. STP, czyli Shielded Twisted Pair. Na to, że jest on ekranowany wskazuje angielskie słowo „shielded”. Rodzajów skrętek jest o wiele więcej, ale nie chcemy ich teraz omawiać. W tym artykule większy nacisk kładziemy na kategorie. A w związku z tym, że Cat7 to tylko jedna z wielu wspomnianych kategorii, najlepiej będzie krótko opisać każdą z nich.

 • Kategoria 1 – stosowana w usługach telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz.
 • Kategoria 2 – stosowana jako okablowanie do usług terminalowych i do aplikacji głosowych (pasmo do 1 MHz).
 • Kategoria 3 – stosowana do protokołów ze średnią szybkością bitową; pasmo do 16 MHz.
 • Kategoria 4 – przenoszenie danych; pasmo do 20 MHz.
 • Kategoria 5e – budowa sieci lokalnych, pasmo do 100 MHz.
 • Kategoria 6 – szybsze protokoły, pasmo do 250 MHz; natomiast 6a do 500 MHz.
 • Kategoria 7 – pasmo do 600 MHz; natomiast 7a to pasmo do 1 GHz.

Kable Cat5e są powszechnie wykorzystywane w domach i należy zauważyć, że najczęściej natrafiamy na kategorię 5 z dodatkową literą „e”, która stanowi nawiązanie do słowa „enhanced” (“ulepszony”). Ulepszona kategoria 5e wyparła starszą kategorię 5. Ważna jest też Cat6, ponieważ te kable stosuje się do protokołów z jeszcze większą szybkością i aktualnie również są chętnie kupowane do zastosowań domowych. Kable kategorii 7 mają silne ekranowanie oraz potrzebują wtyków GG45, a nie RJ45, o czym trzeba pamiętać. Oczywiście Cat7 jest następcą Cat6, ale współcześnie do zastosowań domowych Cat6 oraz Cat6a w zupełności wystarczą. Kategoria 7, przesyłająca dane z prędkością do 10 Gb/s, z zasady nie jest jeszcze w sferze potrzeb zwykłego użytkownika, który chce kupić skrętkę do domu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link