Zewnętrzna karta graficzna – czym jest, jak działa i kiedy warto ją kupić

Autor: Ola

Z pewnością nie raz słyszałeś, że największą wadą profesjonalnego grania na laptopach są zbyt małe możliwości kart graficznych, z których korzystają urządzenia przenośne. Osiągi komputera mobilnego na tym polu można jednak zwiększyć, podłączając do niego zewnętrzną kartę graficzną. Zobacz, ile może Cię kosztować i kiedy warto postawić na takie rozwiązanie!

zewnętrzna karta graficzna – komfortowe granie na laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest karta graficzna zewnętrzna,

- jakie zalety i wady niesie za sobą to rozwiązanie,

- kiedy warto postawić na zewnętrzną kartę graficzną do laptopa.

Zewnętrzna karta graficzna – co to takiego?

Zewnętrzna karta graficzna, zwana też eGPU, składa się z niewielkiej stacji z wewnętrzną jednostką graficzną, której parametry dorównują podzespołom podpinanym do komputerów stacjonarnych. Jak łatwo zgadnąć, jej zadanie polega na zwiększeniu możliwości laptopa na tym polu, aby dorównywał standardowemu pecetowi. Dzięki temu mobilny sprzęt pracuje znacznie wydajniej, a Ty możesz śmiało grać w gry lub korzystać z profesjonalnych programów graficznych bez obciążania laptopa.

W jaki sposób zewnętrzna karta graficzna komunikuje się z laptopem? Służy do tego interfejs Thunderbolt 3, umożliwiający przesyłanie danych z dość dużą prędkością – 40 Gb/s. Nie możesz wyobrazić sobie, jak szybki będzie przesył? W naszej tabeli znajdziesz porównanie, które Ci w tym pomoże:

tabela

Co możesz zyskać, decydując się na zakup eGPU?

Zastanawiasz się nad tym, jakie zalety niesie za sobą zastosowanie dodatkowej karty graficznej do laptopa? Oto najważniejsze z nich:

 • poprawa wydajności komputera – laptop będzie chodzić szybciej, a gry czy programy graficzne przestaną się zawieszać;
 • poprawa jakości grafiki – większość komputerów mobilnych wykazuje spore problemy na polu generowania złożonej grafiki trójwymiarowej stosowanej w grach. Korzystając z zewnętrznej karty, upłynnisz grafikę, zapewniając sobie lepsze wrażenia wizualne podczas grania;
do zewnętrznej karty graficznej możesz też włożyć kartę Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce OC 6GB GDDR5 192bit
 • obecność złącza Ethernet – umożliwi Ci bezpośrednie połączenie urządzenia z internetem w sytuacji, gdy komputer nie został fabrycznie wyposażony w takie wejście;
 • ładowanie laptopa – zewnętrzne karty graficzne posiadają zewnętrzne zasilanie o takiej mocy, że mogą być wykorzystywane także do ładowania komputera. Wszystko za sprawą złącza Thunderbolt, przy którego użyciu można też przesyłać energię. Zmniejszysz zatem liczbę kabli plączących się wokół komputera w czasie grania;
 • łatwa instalacja – nie musisz ingerować we wnętrze Twoje laptopa – po prostu podłączasz do niego zewnętrzne urządzenie;
 • dodatkowe porty – karty graficzne zewnętrzne najczęściej są wyposażone w dodatkowe złącza, które możesz dowolnie wykorzystywać do podpinania urządzeń peryferyjnych.

UWAGA

Kupując taką stację zewnętrzną, upewnij się, że jest wyposażona w kartę graficzną – często trzeba ją bowiem dokupić osobno.

Choć nie można jej odmówić zalet, zewnętrzna karta graficzna do laptopa nie jest też pozbawiona wad. Najistotniejszą z nich jest bez wątpienia kompatybilność. Aby móc ją podłączyć, konieczne jest posiadanie laptopa ze złączem Thunderbolt, a takie sprzęty nie należą do najtańszych – wystarczy tylko przyjrzeć się temu modelowi. Co więcej, musisz też zawsze sprawdzać specyfikację wybranej karty, gdyż nie wszystkie modele komputerów są z nimi kompatybilne. Jeśli Twojego nie ma na liście producenta, najpewniej nie możesz go połączyć z tym mobilnym podzespołem.

zewnętrzna karta graficzna i-Tec USB 2.0 Display Video Adapter Advance

Ze sporym wydatkiem wiąże się także zakup samej zewnętrznej karty graficznej. Najtańsze propozycje na rynku oscylują wokół 1000 zł, choć za naprawdę porządny sprzęt zapłacisz do 3000 zł. Nie jest to zatem tanie rozwiązanie, jednak wciąż korzystniejsze niż zakup osobnego komputera gamingowego.

CZY WIESZ, ŻE…

Choć jeszcze kilka lat temu pojawienie się zewnętrznej karty graficznej przedstawiano jako gwóźdź do trumny dla gamingowych stacjonarek, w rzeczywistości tradycyjne pecety wciąż mają się dobrze i cieszą się sporą popularnością. Użytkownicy doceniają je przede wszystkim za bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko awarii – w końcu w przeciwieństwie do laptopa znajdują się w jednym miejscu.

karta graficzna zewnętrzna – czy warto ją mieć?

Wyposażając swojego laptopa w kartę graficzną zewnętrzną, nie możesz też liczyć na to, że z miejsca zyskasz najwyższej klasy sprzęt gamingowy. Owszem, komputer będzie działać szybciej i wydajniej, jednak wciąż daleko mu będzie do profesjonalnych sprzętów przeznaczonych dla graczy. Na jaką różnicę w jakości grafiki możesz liczyć? Najczęściej nie będzie to więcej niż kilka klatek na sekundę. Nie jest to może oszałamiający wynik, jednak może naprawdę poprawić komfort gry – odczują to przede wszystkim Ci gracze, którzy grają profesjonalnie i spędzają przed ekranem sporo czasu.

UWAGA!

Zewnętrzna karta graficzna pomoże Ci w poprawieniu wydajności Twojego komputera, lecz zadziała jedynie wtedy, gdy posiadasz model z dobrym procesorem. W przypadku słabego procesora nie możesz liczyć na cud – przyspieszenie będzie niewielkie i bardzo możliwe, że niemalże go nie odczujesz.

Polecane karty graficzne
 • 9 299 zł
 • 6 599 zł
 • 6 599 zł
 • 5 199 zł
 • 279 zł

Dodatkowa karta graficzna do laptopa – czy to się w ogóle opłaca?

Przyglądając się powyżej wymienionym wadom i zaletom, nietrudno nie zauważyć, że zalety i wady niemalże się równoważą. Czy w takiej sytuacji warto decydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedź brzmi „tak”, a poniżej przedstawiamy argumenty, które za tym przemawiają:

 • zakup profesjonalnego komputera gamingowego to wydatek, który może mocno nadszarpnąć domowy budżet. Choć zakup zewnętrznej karty graficznej też nie należy do tanich, wciąż jest to przystępniejszy pułap cenowy – w końcu masz już odpowiedniego laptopa, więc inwestujesz jedynie w jego rozszerzenie;
granie na laptopie – czy warto mieć kartę graficzną zewnętrzną?
 • jeśli zdecydujesz się na wymianę komputera na stacjonarny, zyskasz co prawda takie same (a nawet lepsze) parametry techniczne, jednak stracisz komfort zapewniany przez mobilne urządzenie;
 • na wyposażenie laptopa w kartę graficzną zewnętrzną powinny się zdecydować szczególnie te osoby, które często podróżują. Dzięki temu będą mogły zawsze zabrać ze sobą komputer i korzystać z niego także poza domem. Właściciele pecetów nie mogą sobie pozwolić na taki luksus.

UWAGA!

Choć nie ulega wątpliwości, że to właśnie profesjonalni gracze stanowią grupę docelową dla zewnętrznych kart graficznych, takie zestawy sprawdzą się także w przypadku osób, które chcą, aby karta graficzna nieco odciążyła procesor. Mowa tu przede wszystkim o pracy w profesjonalnych programach do montażu i edycji wideo, a także przy korzystaniu z niektórych programów do grafiki 3D.

Nie ulega wątpliwości, że karta dźwiękowa zewnętrzna to ciekawa opcja, którą warto rozważyć. Pamiętaj o tym, że alternatywę stanowi przesiadka na tradycyjnego peceta, a to wiąże się z dużymi zmianami.

zewnętrzną kartę graficzną możesz uzupełnić o kartę MSI GeForce GTX1060 ARMOR 6G OC 6GB GDDR5 192bit

Jeśli jednak jesteś skłonny na zmianę, zajrzyj do tego artykułu. Znajdziesz w nim kilka polecanych zestawów, które mogą Ci przypaść do gustu. Możesz też zapoznać się z tym artykułem, w którym przeprowadziliśmy krótki przegląd najważniejszych akcesoriów mogących zainteresować prawdziwych gamerów. Skompletuj swój zestaw i ciesz się pasjonującą rozgrywką, nie martwiąc się tym, czy sprzęt udźwignie grę, czy zacznie się zawieszać!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link