Żelowa podkładka pod nadgarstek do klawiatury – jaką wybrać?

Autor: Grzegorz

Każdy, kto pracuje przy biurku wie, jak ważna jest ergonomia. Podkładka pod nadgarstek do klawiatury to idealny dodatek dla wszystkich osób, które sporą część dnia spędzają przed ekranami monitorów.

Pracownik biurowy z bolącym nadgarstkiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są podstawowe informacje o podkładkach pod nadgarstek
  2. jakie są zalety podkładek pod nadgarstek
  3. na co zwracać uwagę przy zakupie

Podkładka pod nadgarstek – podstawowe informacje

Podkładka pod nadgarstek

Ergonomia pracy i podkładki pod nadgarstek to tematy są ze sobą powiązane, choć często zdarza się nam zapominać o wartości akcesoriów poprawiających komfort i ergonomię. Niezależnie od tego, czy spędzimy ten czas na pracowaniu, czy na przykład na graniu w gry, wpływ na nasze ciało będzie podobny, a jeśli nie zadbamy o prawidłową organizację naszego stanowiska, wtedy możemy doświadczać różnych negatywnych skutków.

Żelowa podkładka pod nadgarstek doskonale wkomponowuje się w tematy z rodziny ergonomii. Z reguły staramy się pamiętać o tym, żeby biurko miało odpowiednią wysokość. Chcemy, aby monitor był właściwie ustawiony względem naszych oczu i żeby krzesło było wygodne. Najlepiej, gdy krzesło ma możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia, a dzięki podłokietnikom użytkownik będzie miał jak się podpierać. Co natomiast w okolicach samej klawiatury? Jak zadbać o komfort w tej sferze? Oczywiście pomocna okaże się zarówno ergonomiczna klawiatura, jak i podkładki pod nadgarstek czy niektóre podkładki pod myszkę.

Podkładka pod nadgarstek daje nam miękkie miejsce, które odciąża mięśnie i niweluje ucisk. Długi czas spędzony na pisaniu na klawiaturze zaczyna powodować uczucie dyskomfortu. Dzięki żelowemu wypełnieniu podkładki dobrze dostosowują się do kształtu dłoni i są przyjemną podporą. Warto zadbać także o to, aby wysokość podkładki była taka jak wysokość klawiatury i starać się o to, żeby pozycja dłoni była neutralna. Jeżeli przez dłuższy czas mamy nienaturalnie wygięty nadgarstek, wtedy możemy doczekać się negatywnych efektów. Właśnie dlatego warto dążyć do wspomnianej pozycji naturalnej.

  • 44,99 zł
  • 14,99 zł
  • 39,99 zł
  • 44,99 zł
  • 39,99 zł

Podkładki pod nadgarstek i podkładki pod myszkę – zalety

Kontuzja nadgarstka podczas pracy przy biurku

Wiele osób ceni sobie podkładki pod nadgarstek do komputera, ponieważ chcą dzięki nim redukować ucisk nerwu pośrodkowego i tym samym zmniejszać ryzyko wystąpienia CTS (carpal tunnel syndrome). Do przyczyn choroby zalicza się obrzęk zapalny nerwu czy zwyrodnieniowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. CTS może być efektem m.in. choroby zawodowej i właśnie dlatego sporo osób stara się tego uniknąć. Cenione są zarówno podkładki pod nadgarstek, jak i specjalne podkładki pod myszkę, które nie służą wyłącznie do gwarantowania odpowiedniego poślizgu między myszką a podłożem. Ergonomiczne podkładki są czymś znacznie więcej.

Dobra ergonomiczna podkładka pod myszkę również może ograniczać ryzyko wystąpienia cieśni nadgarstka. Pomaga w tym dodatkowa podpórka pod nadgarstek, która podobnie jak w przypadku podkładek umożliwia prawidłowe ułożenie nadgarstka. To główna i najważniejsza zaleta ergonomicznej podkładki pod myszkę. Ma to ogromne znaczenie szczególnie gdy większość dnia spędzamy na pracy przy biurku. Podobnie jest z żelowymi podkładkami pod nadgarstek (nie da się ukryć, iż są to bardzo podobne akcesoria). Sporą ich zaletą jest fakt, że istnieje sporo różnych odmian, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Za przykład ergonomicznej podkładki pod nadgarstek, która pełni też funkcję podkładki pod myszkę, może posłużyć Natec Chipmunk NPF-0784. Zapewnia wysoki poziom wygody, a dzięki wypełnieniu specjalną pianką typu memory foam użytkownik może cieszyć się efektem zapamiętywania naturalnego kształtu i ułożenia nadgarstka. Sprawia to, że nadgarstek spoczywa w najbardziej naturalnej pozycji. Dodatkowo powierzchnia tej podkładki zawiera materiał zapewniający wysoką precyzję śledzenia ruchów myszy. Za inny przykład może posłużyć sama podkładka pod nadgarstek (bez powierzchni dla myszki), a więc coś takiego jak Hama Ergonomic. W tym modelu także zastosowano piankę memory foam, a więc mamy optymalne dopasowywanie do kształtu naszej dłoni. Zaletą jest jeszcze spód o antypoślizgowych właściwościach, co sprawia, iż praca jest jeszcze wygodniejsza.

Tego typu akcesoria są doskonałym sposobem na redukowanie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków długotrwałej pracy biurowej. Nikt nie chce narażać się na ból, skurcze, odrętwienia i mrowienie. Nie pomaga to w pracy ani podczas grania w ulubione gry. Właśnie dlatego ergonomiczne akcesoria cieszą się coraz większym powodzeniem. Oczywiście warto pamiętać także o regularnych przerwach, które są bardzo ważne dla każdego pracującego bądź relaksującego się w takich warunkach, szczególnie jeśli ktoś przez większość czasu siedzi w jednej pozycji.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link