Co warto wiedzieć o zapisie zdjęć 3D?

Autor: Piotr

Fotografowanie trójwymiarowe jest dość ciekawe, pozwala bowiem uchwycić głębię danej sceny. Nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Robienie zdjęć 3D wymaga jedynie aparatu (lub smartfona) oraz odpowiedniej obróbki w programie graficznym, który może być również darmowy. Można także wykonywać fotografie, które od razu mają nałożony efekt trójwymiaru. Co warto wiedzieć na ten temat?

Ilustracja anaglifowego 3D na animacji komputerowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak robić zdjęcia, by były trójwymiarowe
  2. jak obrabiać fotografie w celu uzyskania efektu 3D
  3. jaki aparat warto wybrać

Jak robić trójwymiarowe zdjęcia?

Zdjęcie 3D tramwaju jadącego przez most

Fotografowanie 3D nie wymaga specjalnego sprzętu. Będą potrzebne: aparat, trochę wolnego czasu oraz okulary trójwymiarowe, za pomocą których oglądamy filmy w kinach lub na domowym telewizorze. Można je dostać w różnych sklepach za niewielkie pieniądze; w internecie także pojawia się wiele ofert. Dodatkowo należy zainstalować na swoim komputerze program do obróbki zdjęć. Może to być Photoshop lub dedykowana aplikacja do fotografii 3D. Wiele z nich jest dostępnych za darmo i da się je znaleźć w zaledwie kilka chwil.

Zapisywanie takich zdjęć na aparacie wymaga jednak przestrzegania kilku zasad. Bardzo ważne jest tutaj wykonanie dwóch fotografii, z których w późniejszym czasie chcemy stworzyć efekt trójwymiaru. Pierwszy krok stanowi właściwe ustawienie kadru i konfiguracja aparatu. Zaleca się jak najmniejsze prześwietlenie ekspozycji na obu fotografiach, które będziemy wykonywać. Wszystkie parametry oczywiście powinny być takie same, ponieważ nawet drobne różnice na zdjęciu 3D będą mocno widoczne. Po uchwyceniu pierwszego ujęcia przesuwamy aparat w lewą lub prawą stronę o około 10–20 centymetrów, po czym robimy kolejne. W tym momencie mamy już materiał, który bardzo szybko możemy zamienić w obraz pełen stereoskopowej głębi.

Do robienia zdjęć 3D warto używać obiektywów między 35 a 100 mm. W ten sposób dość łatwo uchwycimy widok z lewego i prawego oka, co jest kluczowe. Kiedy to zrobimy, możemy przystąpić do odpowiedniej obróbki na komputerze.

  • 3 999 zł
  • 4 099 zł
  • 3 999 zł
  • 3 449 zł
  • 4 499 zł

Jak zamienić dwa zdjęcia w jedno trójwymiarowe?

Zdjęcie 3D miasta z lotu ptaka

Wykonanie dwóch odpowiednich fotografii to pierwszy krok. Później trzeba to stosownie przetworzyć. W tym celu należy pobrać i zainstalować program do obróbki. Może to być oczywiście powszechny Photoshop, jednak bez problemu znajdziemy także aplikacje przeznaczone stricte do tworzenia zdjęć 3D. Jednym z takich narzędzi jest choćby StereoPhoto Maker, za którego w dodatku nie musimy płacić.

Pierwszym krokiem jest dodanie zdjęć z prawego i lewego oka na osobne warstwy w programie do obróbki. Teraz powinniśmy stworzyć efekt stereoskopu, aby po założeniu okularów 3D zobaczyć znany z filmów efekt głębi. Wystarczy zastosować kilka prostych kroków i wykorzystać dostępne narzędzia. Zaznaczamy obraz, który robiliśmy „z prawego oka” i odznaczamy mieszanie kanału czerwonego. Następnie delikatnie go przesuwamy – uzyskamy znajomy, stereoskopowy efekt. To wszystko, gotowy plik możemy zapisać na aparacie lub komputerze. Warto też przy ustawianiu „przesunięcia” sprawdzać jego poprawność, zakładając okulary 3D. To pomoże w odpowiednim dopasowaniu punktu ostrości.

Zdjęcia trójwymiarowe z całą pewnością mogą skutkować ciekawymi efektami. W ten sposób uchwycone obrazy zyskują niesamowitą głębię i mogą wyglądać jeszcze lepiej. Warto eksperymentować, ponieważ bardzo dużo zależy tutaj od scenerii. Czasami trójwymiar będzie bardziej zauważalny, bo po prostu mieliśmy lepsze światło lub inaczej ustawiliśmy aparat. Z doświadczenia wiadomo, że najlepiej wychodzą zdjęcia 3D krajobrazów.

Jeżeli jednak chcemy uchwycić ruch oraz uzyskać efekt głębi, to konieczne będzie wykorzystanie 2 aparatów jednocześnie. Inaczej nie będzie to możliwe. Musimy wręcz natychmiast zrobić zdjęcie, które odpowiada zarówno za lewe oko, jak i prawe. Nie mogą one zbytnio się różnić, gdyż zaburzy to końcowy efekt, a głębia może najzwyczajniej nie zadziałać.

Jaki aparat warto wybrać?

Do robienia zdjęć, w tym tych trójwymiarowych, potrzebujemy właściwego sprzętu. Najlepiej wybrać dobrej jakości aparat, który zagwarantuje brak jakichkolwiek zakłóceń na fotografiach. Poza tym należy zakupić także obiektyw 35–100 mm, ponieważ wtedy efekt jest po prostu najlepszy. Gdy korzystamy z urządzenia cyfrowego, nie będzie konieczny dodatkowy wydatek, o ile sam sprzęt jest odpowiednio wysokiej jakości. Jaki aparat wybrać najlepiej?

Dla najbardziej wymagających fotografów, którzy cenią sobie dobrą jakość wykonania oraz robionych zdjęć, zaleca się zakup lustrzanek z wymiennymi obiektywami. Jedną z często polecanych propozycji jest Panasonic DC-GH5. Koszt takiego rozwiązania to około 6300 złotych. Otrzymujemy bardzo dobry aparat wraz z obiektywem w zestawie, który można wykorzystać do wielu zadań, w tym do robienia fotografii 3D. Posiada on 20,3 Mpix rozdzielczości oraz niesamowicie wygodny ekran z możliwością obracania w dowolną stronę. To ciekawa opcja także dla osób nagrywających vlogi. Świetnym bezlusterkowcem jest też Canon EOS M50. Tutaj za cenę około 3400 złotych również dostajemy w zestawie obiektyw gotowy do działania.

Mniej wymagający docenią aparaty cyfrowe. Nie potrzebują one bowiem zakupu dodatkowych, często dość drogich, obiektywów. Warto polecić takie modele, jak: Panasonic Lumix DMC-FZ2000, Panasonic DMC-FZ1000 oraz Sony Cyber-shot DSC-HX90. Każda z tych propozycji idealnie nadaje się do robienia dowolnych zdjęć, w tym też tych ze stereoskopowym efektem głębi.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link