Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przechowywaniu danych w chmurze

Autor: Joanna

Przechowywanie danych w chmurze umożliwia szybki i łatwy dostęp do wgranych na dysk-chmurę plików. Korzystaj z nich samodzielnie lub dziel się z bliskimi. Chroń prywatne dane, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Wybierz właściwą chmurę internetową na użytek własny lub do prowadzonej firmy. Przeczytaj informacje o chmurze danych i znajdź rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

przechowywanie danych w chmurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest chmura internetowa,

- jakie zalety ma chmura internetowa,

- jak wybrać odpowiednią chmurę danych,

- czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne,

- jakie są różnice między chmurą prywatną, publiczną i hybrydową,

- które modele dysków sieciowych są warte zakupu.

Co to jest chmura internetowa?

Korzystając komputera, laptopa lub przenośnego urządzenia multimedialnego, tworzone pliki zapisujesz przede wszystkim na fizycznym dysku wbudowanym w to urządzenie. Kiedy zaczyna brakować Ci miejsca, sięgniesz po pamięć zewnętrzną. Tu pojawia się alternatywa: kolejny fizyczny dysk, np. pendrive, większy dysk, płyta albo dysk-chmura.
Chmura internetowa to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i cechujące się większą trwałością oraz niezawodnością. Zyskujesz dostęp do swoich plików z dowolnego urządzenia i z dowolnego miejsca na Ziemi, oczywiście o ile jesteś podłączony do sieci internetowej. Dysk-chmura nie może ulec zniszczeniu tak łatwo, jak klasyczny. Nie zostanie Ci ukradziony, nie spłonie, nie zalejesz go przypadkowo wodą. Możesz cieszyć się większą pojemnością, a czasem korzystać z niego za darmo. Popularne chmury danych to Google Drive, Dropbox, OneDrive, Amazon Cloud Drive.

sprawdź, co to jest chmura internetowa

DYSK-CHMURA – DEFINICJA

Chmurą internetową nazywa się model składowania danych i przechowywania ich na serwerach. Fizyczne serwery należą do firmy, u której zakładasz darmowe lub płatne konto, czyli firmy hostingowej. Jest ona zobowiązana do utrzymania i ochrony Twoich danych.

Jakie zalety ma chmura internetowa?

Przechowywanie plików w chmurze internetowej niesie wiele korzyści, których nie zapewni Ci tradycyjny dysk, a przynajmniej nie w takim samym stopniu.
Korzystając z chmury danych:
 • cieszysz się brakiem opłat w przypadku przechowywania danych do konkretnej wielkości,
 • w razie przekroczenia darmowej wielkości w chmurze publicznej płacisz tylko za przestrzeń, którą rzeczywiście zajmujesz,
 • oszczędzasz na zakupie fizycznych dysków zewnętrznych oraz poborze energii elektrycznej, jaką pobierałyby te urządzenia,
 • zyskujesz błyskawiczny dostęp do chmury danych, więc możesz otworzyć lub wgrać nowy plik z dowolnego miejsca i każdego urządzenia. Jedyne, co musisz zrobić, to zalogować się na swoje konto w internetowej chmurze,
 • masz możliwość stworzenia chmury rodzinnej, do której dostęp będą mieli Twoi bliscy. Możecie w ten sposób przechowywać dokumenty prywatne, ale i dzielić się muzyką, zdjęciami czy filmami,
 • na dysku-chmurze możesz trzymać kopie zapasowe swoich fizycznych dysków. Gdyby uległy uszkodzeniu, łatwiej i szybciej je odtworzysz.
przechowywanie danych w chmurze WD My Cloud Home 2TB
Jeśli chcesz przenieść dane szybko i bezpiecznie w miejsce, w którym dostęp do internetu jest ograniczony lub w ogóle go nie ma, wykorzystaj alternatywę – pendrive szyfrowany sprzętowo. Przeczytaj, w jakich sytuacjach warto go wykorzystywać. Jeśli uznasz, że Ci się przyda, sprawdź w artykule Szyfrowany pendrive – czym się kierować przy wyborze? na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu.

Jak wybrać odpowiednią chmurę danych?

Wybór chmury internetowej w dużej mierze zależy od tego, do jakich celów będziesz ją wykorzystywać. Jeśli potrzebujesz własnej chmury, na której będziesz trzymał zdjęcia, zapiski, muzykę, filmy i aplikacje, przetestuj jedną z darmowych platform, np. wspomniane wcześniej Google Drive lub Dropbox. Co ważne, możesz z nich korzystać zarówno poprzez przeglądarkę internetową, jak i ściągając wygodną aplikację na komputer lub urządzenie przenośne.
Firmowe dane w chmurze na pewno zajmą więcej miejsca niż te prywatne. Musisz zatem zwrócić większą uwagę na pojemność dysku-chmury. Jeśli prowadzisz małe przedsiębiorstwo i interesuje Cię przechowywanie przede wszystkim danych tekstowych, na początek 10 GB wystarczy. Z czasem – jeśli zajdzie taka konieczność – rozszerzysz pojemność nawet do 100 GB.
przechowywanie danych w chmurze
Właściciele większych firm, w których przechowywanie danych w chmurze ma być traktowane jako możliwość bezpiecznego i wygodnego składowania licznych i sporo ważących plików audiowizualnych, powinni rozważyć zakup dysku-chmury o pojemności min. 1 TB i możliwości edytowania dysku przez wiele osób jednocześnie.

JAK KORZYSTAĆ Z CHMURY RODZINNEJ?

Załóż bezpłatne konto w wybranej chmurze internetowej. Zaloguj się do niej bez ściągania i instalowania programów na komputerze. Zamieść na dysku dowolne pliki, np. zdjęcia ze zjazdu rodzinnego. Odwiedź bliskich w weekend, zaloguj się do swojej chmury i pokaż im galerię, przesyłając dane na ekran telewizora. Możesz też podzielić się zdjęciami w chmurze danych od razu, przekazując dostęp członkom rodziny do wybranego albumu ze zdjęciami lub loginy i hasła do ich własnych kont.

Polecane dyski sieciowe
 • 2 199 zł
 • 2 459 zł
 • 3 609 zł
 • 3 149 zł
 • 2 719 zł

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Jednym z powodów, dla których indywidualni użytkownicy decydują się na trzymanie plików w prywatnych chmurach, a firmy wykupują ogromne powierzchnie chmury internetowej, by składować ważne biznesowe dokumenty, jest bezpieczeństwo danych.
Przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne, ponieważ firmy hostingowe:
 • dbają o stabilne łącza internetowe z kilkoma niezależnymi drogami przesyłu danych – nie musisz się martwić o przerwy w dostępie do swoich plików,
 • zapewniają odpowiednie parametry środowiskowe posiadanym serwerom i urządzeniom sieciowym, co ogranicza ryzyko przegrzania, powstania pożaru czy przedostania się do sprzętu wilgoci,
 • wykorzystują systemu podtrzymywania zasilania (UPS) i mają własne agregaty prądotwórcze na wypadek awarii prądu,
przechowywanie danych w chmurze Synology DiskStation DS218j
 • chronią fizycznego dostępu do serwerowni na kilku poziomach. Wymaga się kodu PIN, karty zbliżeniowej, odcisku palca lub skanu tęczówki oka. Tylko osoby z odpowiednimi upoważnieniami mogą dojść do serwerów,
 • chronią dostępu do zasobów na chmurach danych przez niepowołane osoby. Mechanizmy oparte są na różnego rodzaju systemach zabezpieczeń, np. segmentacji wirtualnej sieci prywatnej VLAN, systemie wykrywania włamać IDS/IPS, serwerach Proxy czy zaporach sieciowych,
 • stosują replikację danych bądź rozproszone systemy przechowywania, by uszkodzenie jednego z fizycznych serwerów nie zniszczyło Twoich plików.
Zobacz twarde dyski zewnętrzne, które umożliwiają wykorzystanie pełnego programu służącego do automatycznego tworzenia kopii zapasowych oraz backupu w chmurze lub przetestowanie bezpłatnej wersji próbnej: WD Elements Desktop 2TB lub Seagate Backup Plus Hub 10TB.
chmura rodzinna, prywatna i publiczna

Chmura prywatna, publiczna, hybrydowa – różnice

Wybierając chmurę internetową, masz możliwość wykorzystania wariantu publicznego, prywatnego oraz hybrydowego. Zapoznaj się z tabelą, by zrozumieć najważniejsze różnice.
 

Przechowywanie danych w chmurze we własnym domu

Stwórz chmurę danych we własnym domu. Wybierz jedno z urządzeń dostępnych w sklepie internetowym Euro i zapewnij swoim plikom bezpieczeństwo, a sobie stały dostęp do nich.
W zależności od potrzeb pojemnościowych postaw na WD My Cloud Home 2TB lub WD My Cloud Home 3TB. Są to kompaktowe magazyny danych, które podłącza się bezpośrednio do domowego routera Wi-Fi. Umożliwiają tworzenie automatycznych kopii zapasowych plików na Twoim smartfonie i bezprzewodowy transfer danych z komputerów oraz już istniejących chmur internetowych. Dostęp do swoich danych uzyskasz po zainstalowaniu aplikacji My Cloud Home lub zalogowaniu się do serwisu MyCloud.
przechowywanie danych w chmurze WD My Cloud EX2 Ultra 0TB 3,5"
Konkurencyjnym produktem jest magazyn danych Synology DiskStation DS218j. Ma aż 24 TB pojemności. Jest kompatybilny z systemem operacyjnym Windows. Ma też dwa wygodne interfejsy USB 3.0 oraz dwie kieszenie na dyski twarde 2,5" SATA III, 3,5" SATA III.
Więcej interfejsów oferuje model QNAP TS-251B-2G. Ma trzy porty USB 2.0, dwa porty do szybszego przesyły danych USB 3.0, wejścia Ethernet i HDMI oraz System QTS. W dwóch kieszeniach możesz umieścić dyski: 2,5" SATA I, 2,5" SATA II, 2,5" SATA III, 3,5" SATA I, 3,5" SATA II, 3,5" SATA III. Magazyn danych obsłużysz na systemach, takich jak: Windows, OSX i Linux. Jest idealny dla domu i małej firmy.
Obejrzyj wszystkie magazyny danych dostępne w sklepie internetowym Euro i wybierz taki, na którym pomieścisz wszystkie swoje pliki. Wykorzystaj chmurę internetową, by mieć dostęp do swoich danych zawsze i wszędzie, a także dzielić się nimi z bliskimi osobami.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link