W jaki sposób przesyłać duże pliki za darmo?

Autor: Joanna

Przesyłanie dużych plików przez internet może być kłopotliwe. Ponieważ poczta elektroniczna ogranicza zwykle wagę załączników do 25 MB, transfer plików o większym rozmiarze, nawet skompresowanych w formacie zip czy rar, wymaga znalezienia alternatywnego rozwiązania. Podpowiadamy, jak przesłać duże pliki za darmo!

Transfer plików za pomocą chmury

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak przesyłać duże pliki przez WeTransfer
  2. które bezpłatne chmury pozwalają na przesyłanie plików
  3. kiedy warto zdecydować się na chmurę osobistą

Przesyłanie plików przez WeTransfer – jak to działa?

Przesyłanie dużych plików za pomocą e-mail może się nie udaćPotrzebujesz wysłać współpracownikowi pliki robocze, które sporo ważą? A może podzielić się ze znajomym paczką zdjęć i filmów ze wspólnego wyjazdu? Najprostszym sposobem, by przesłać duże pliki za darmo, jest skorzystanie z platformy WeTransfer. To bezpłatna usługa oparta na zewnętrznej chmurze, która pozwala na przesyłanie dużych plików o wadze do 2 GB.

Jak działa wysyłanie plików za pomocą platformy WeTransfer? Serwis ma bardzo prosty interfejs, a korzystanie z niego nie wymaga rejestracji. Dzięki temu przesłanie pliku zajmuje tylko chwilę – bez wpisywania loginu i hasła możesz uploadować aż do 2 GB plików. Link do pobrania zostanie przesłany pocztą elektroniczną, dlatego w formularzu należy wpisać adres e-mail nadawcy i adresata. Opcjonalnie do pliku możesz dołączyć wiadomość.

UWAGA

Link do plików przesłanych za pomocą darmowej usługi WeTransfer jest ważny tylko przez tydzień. Dlatego najlepiej jest pobrać je od razu po odebraniu wiadomości – po 7 dniach zostaną usunięte z serwera.

Transfer plików w chmurze – inne darmowe rozwiązania

Innym praktycznym rozwiązaniem pozwalającym na wysyłanie dużych plików jest chmura, czyli przestrzeń dyskowa na zewnętrznym serwerze udostępniana użytkownikom. Zaletą takiej usługi – w porównaniu z serwisami takimi jak WeTransfer – jest możliwość przechowywania i organizowania plików zgodnie ze swoimi preferencjami.

WD My Cloud Home 2TBJedną z najbardziej znanych usług jest Dropbox, który bezpłatnie oferuje użytkownikom 2 GB miejsca na swoich serwerach. Plikami w chmurze można zarządzać za pomocą zainstalowanej aplikacji, która automatycznie się synchronizuje, albo przez zwykłą przeglądarkę internetową. Jak przesłać duże pliki za pomocą Dropboxa? Są dwa sposoby:

  • jeśli osoba, której chcesz wysłać plik, ma konto na Dropboxie, możesz utworzyć współdzielony katalog – umieszczone tam pliki automatycznie pojawią się w aplikacji na komputerze drugiej osoby;
  • jeżeli chcesz wysłać plik do osoby niekorzystającej z Dropboxa, możesz umieścić go w folderze publicznym. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybierz opcję „Kopiuj łącze do Dropbox”, a następnie wklej je w treści e-maila lub w komunikatorze.

Innym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać użytkownicy poczty Gmail, jest transfer plików za pomocą Dysku Google. W ramach tej usługi do Twojej dyspozycji jest aż 15 GB miejsca na dane, a także możliwość edycji i współtworzenia dokumentów w chmurze. Pliki znajdujące się na Dysku Google możesz udostępnić innym osobom posiadającym konto Google lub wysłać w formie linku do pobrania.

WSKAZÓWKA

Jeśli korzystając z Gmaila, załączysz do wiadomości plik o wadze powyżej 15 Mb, pojawi się opcja uploadu załącznika do Dysku Google. W ten sposób możliwe jest wysyłanie dużych plików za pomocą poczty elektronicznej.

Polecane dyski sieciowe
  • 779 zł
  • 1 849 zł
  • 849 zł
  • 1 119 zł

Chmura osobista – najwygodniejszy sposób na przesyłanie dużych plików

Choć powyższe rozwiązania są wygodne i – co ważne – darmowe, do częstego wysyłania dużych plików najlepiej będzie zaopatrzyć się we własny domowy serwer, na przykład WD My Cloud Home 2TB. Chmura osobista to jednorazowy wydatek, który pozwoli Ci bezpiecznie i szybko udostępniać pliki niezależnie od ich rozmiaru, a także magazynować je zgodnie ze swoimi preferencjami. Za jej pomocą możesz dzielić się plikami lub całymi folderami z innymi użytkownikami chmury, ale także wysyłać linki do pobrania dla innych osób.

Chmura osobista to dobre rozwiązanie m.in. dla fotografów, którym zależy na bezpiecznym przechowywaniu zdjęć. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Gdzie przechowywać zdjęcia – w chmurze czy na dysku? Wybieramy dysk zewnętrzny dla fotografa.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link