Jaki termostat wybrać? Proponowane modele

Autor: Adam

Termostat pokojowy jest bardzo praktycznym i funkcjonalnym urządzeniem, dzięki któremu możesz ustawić dowolną temperaturę w pomieszczeniu, a także kontrolować zużycie centralnego ogrzewania. Decydując się na zakup termostatu, warto zwrócić uwagę na jego wyświetlacz, pokrętła oraz funkcje.

termostat pokojowy na ścianie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest termostat pokojowy i jakie ma zalety;
 2. czym się kierować przy wyborze termostatu;
 3. na jakie modele termostatów warto zwrócić uwagę.

Co to jest termostat pokojowy i jakie ma zalety?

regulacja termostatu

Termostat to urządzenie, które pozwala na regulowanie i kontrolowanie temperatury w domu lub w mieszkaniu. Taki sprzęt przydaje się przede wszystkim osobom, które chcą sterować centralną instalacją grzewczą. Możliwość ustawienia temperatury w mieszkaniu to spory atut ze względu na komfort domowników. Termostat pokojowy pozwala więc na ustawienie takiej temperatury, która odpowiada osobom przebywającym w danym pomieszczeniu. Dzięki temu nie ma problemów takich, jak marznięcie, przegrzanie się lub pocenie. Zbyt niska lub za wysoka temperatura wpływają negatywnie na funkcjonowanie człowieka, ponieważ trudniej jest się skoncentrować, uczyć się, pracować lub po prostu spać i odpoczywać. Termostat pokojowy dodatkowo rozwiązuje problem zbyt wysokich rachunków za ogrzewanie. Można zatem uznać, że sam koszt termostatu jest bardzo niski w porównaniu do wydatków za energię elektryczną lub gaz. Warto wiedzieć, że wygodny system sterowania temperaturą w mieszkaniu lub w domu dobrze wpływa także na zdrowie domowników, ponieważ przeziębienia z powodów takich, jak zmarznięcie lub przegrzanie są rzadsze. Termostaty pokojowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem, gdyż urządzenia te kojarzą się z oszczędnością pieniędzy i energii oraz ekologicznymi rozwiązaniami.

Jak wybrać termostat?

Decydując się na zakup termostatu, dobrze zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych urządzenia oraz na sposób działania i obsługi. Wybierając produkt, należy wziąć pod uwagę następujące cechy termostatu:

 • kompatybilność urządzenia, czyli współpracę termostatu z piecem lub kotłem. Oznacza to, że przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy będzie ono odpowiednie do konkretnego domu lub mieszkania;
 • możliwość programowania termostatu, czyli zarządzania temperaturą;
 • sposób instalacji, przy czym dobrze wiedzieć, że istnieją termostaty pokojowe bezprzewodowe i przewodowe, a każdy z nich instaluje się w inny sposób;
 • montaż;
 • zakres regulacji temperatury (im większy, tym lepiej);
 • pamięć, czyli możliwość zapamiętywania ustawień przez termostat,;
 • sposób sterowania – da się wybrać urządzenie z ekranem dotykowym, pokrętłami, przyciskami lub pilotem.

Kupując termostat pokojowy, można także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, na przykład: regulowanie górnej i dolnej temperatury, tryb auto czy dostęp do internetu. Warto wiedzieć, że na rynku da się też znaleźć termostaty pokojowe do ogrzewania podłogowego.

 • 439 zł
 • 399 zł
 • 729 zł
 • 949 zł
 • 1 199 zł

Proponowane modele termostatów pokojowych

mężczyzna programuje termostat

Wybierając termostat, warto mieć świadomość, że najłatwiejsze do zamontowania i instalacji są urządzenia bezprzewodowe. Takie produkty da się bowiem powiesić w dowolnym miejscu na ścianie, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne. W przypadku termostatów przewodowych konieczne jest zamontowanie urządzenia w takim miejscu, w którym kable nie będą widoczne. Wybór termostatów pokojowych na rynku jest dosyć duży, a wśród proponowanych urządzeń można wyróżnić:

 • Honeywell HR25 – to termostat pokojowy, który pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniach. Urządzenie posiada czytelny wyświetlacz, a także możliwość podglądu temperatury w czasie rzeczywistym.
 • Netatmo Valves Set – to elektroniczny termostat pokojowy, który (zgodnie z zapewnieniami producenta) pozwala na zaoszczędzenie nawet 37% energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Najważniejsze cechy tego urządzenia to: harmonogram z planem zdalnego sterowania, wykrywanie otwartego okna, większy komfort w każdym pomieszczeniu dla domowników oraz różne tryby (nocny, eko, komfort). Termostat współpracuje z Apple Home Kit i Google Assistant. Ponadto można sprawdzać temperaturę w czasie rzeczywistym, a prosty i elegancki wygląd to dodatkowe zalety.
 • Netatmo Inteligentny termostat – to inteligentny termostat pokojowy, który pozwala na zdalne sterowanie, dzięki czemu można zaplanować, jaka będzie temperatura w domu po powrocie z wakacji. Termostat wykorzystuje nawyki mieszkańców po to, aby zaplanować temperaturę w mieszkaniu na cały dzień i noc. Urządzeniem można sterować z poziomu aplikacji mobilnej, pisząc lub mówiąc odpowiednie zdania (w języku angielskim). Dodatkowo posiada opcję śledzenia zużycia energii lub gazu.
 • Fibaro Thermostat FGT-001 – to zdalnie sterowana głowica termostatyczna, która pozwala na kontrolę temperatury w pomieszczeniach. Urządzenie można zamontować na trzech różnych typach zaworów, a obsługa jest prosta i intuicyjna. W przypadku tego termostatu istnieje możliwość stworzenia dowolnego harmonogramu ogrzewania na smartfonie, w aplikacji.
 • Honeywell HR92EE – to termostat dedykowany do systemu evohome. Urządzenie jest zarówno czujnikiem temperatury, jak i pozwala na sterowanie. Wśród zalet produktu można wyróżnić duży wyświetlacz, intuicyjne sterowanie, indywidualny wybór parametrów, a także właściwości energooszczędne.

Wybierając termostat, warto kierować się nie tylko jego funkcjami, ale też możliwością dopasowania do pozostałych urządzeń w domu. Poleca się zainwestować w rozwiązania typu smart, które pozwalają na inteligentne sterowanie ogrzewaniem, roletami, energią elektryczną, klimatyzacją. W ten sposób można zaoszczędzić spore sumy miesięcznie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link