Telewizor do piłki nożnej – jaki wybrać?

Jarek Osłowski

XVII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 odbędą się w Niemczech, jednak przy obecnym poziomie technologicznym telewizorów najlepszym miejscem do oglądania tego turnieju może być twój salon. Dobry telewizor do piłki nożnej to model, który ma odpowiednie funkcje. Jakie to są funkcje? Jak wybrać najlepszy telewizor na mistrzostwa Europy w piłce nożnej? Dowiesz się tego z naszego poradnika.


Częstotliwość odświeżania ekranu i upłynniacze w telewizorze do piłki nożnej

Częstotliwość odświeżania (wyrażona w hercach) jest jednym z najważniejszych parametrów podczas wybierania telewizora do piłki nożnej i sportu w ogóle. Wiele akcji w meczu toczy się w szybkim tempie, więc telewizor powinien radzić sobie z płynnym wyświetlaniem na ekranie dynamicznie poruszających się obiektów.

Jeśli szukasz dobrego telewizora na mistrzostwa Europy w piłce nożnej, powinieneś wybrać model z częstotliwością odświeżania 100/120 Hz. Dzięki temu ruchome obiekty, takie jak lecąca piłka czy biegnący szybko zawodnik, będą wyświetlane na ekranie ostro i bez smużenia. Daje to dużo większy realizm oraz sprawia, że czujesz się tak, jakbyś niemalże oglądał te akcje na żywo.

Popkorn na tle meczu piłkarskiego

Dodatkową funkcją zwiększającą realizm dynamicznych akcji na boisku jest tzw. upłynniacz obrazu. Upłynniacz tworzy dodatkowe klatki i wstawia je między te już istniejące w danym materiale czy transmisji – dzięki temu obraz jest wygładzony, a rozmycie dynamicznie poruszających się obiektów niewidoczne. Jest to przydatna funkcja w przypadku telewizora do piłki nożnej. Można znaleźć w telewizorach z częstotliwością odświeżania 100/120 Hz. Nie zapomnij jednak jej wyłączyć, jeśli będziesz chciał odpocząć od sportu i obejrzeć film – w tym przypadku odbije się to niekorzystnie na jakości, tworząc tzw. efekt opery mydlanej.

Jeśli wybierasz telewizor na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech, które odbędą się już niebawem, zwróć uwagę na takie funkcje jak Auto Motion Plus w przypadku telewizorów Samsung czy też TruMotion i MotionFlow w przypadku, odpowiednio, telewizorów LG oraz Sony. Każdy z większych producentów ma własną. Więcej informacji o częstotliwości odświeżania i upłynniaczach znajdziesz w artykule o telewizorze 100 Hz.

Telewizor na mistrzostwa Europy – widoczność jak z najlepszych miejsc na trybunach

Czasy, kiedy trzeba było wybierać pomiędzy dużym ekranem a jakością obrazu, minęły bezpowrotnie. Teraz możesz przeżywać sportowe emocje w zaciszu własnego domu i śledzić mecze w rewelacyjnej jakości obrazu na telewizorze o bardzo dużej przekątnej ekranu. 65-calowy czy większy ekran pozwoli ci cieszyć się większym realizmem wyświetlanych akcji, niż ma to miejsce w przypadku małego urządzenia. Taki telewizor na mistrzostwa Europy zapewni bardziej komfortowe warunki śledzenia transmisji wydarzenia większej grupie osób – a przecież mecze najczęściej oglądamy w dużej grupie przyjaciół czy rodziny.

grupa znajomy oglądających mecz na telewizorze

Oczywiście musisz dostosować wielkość telewizora do rozmiaru pokoju oraz odległości, w jakiej będziesz oglądać na nim mecze. Musisz się również zastanowić, gdzie chcesz go umieścić. Telewizor postawiony na szafce może być praktycznie dowolnej wielkości, ale jeśli zamierzasz go przymocować do ściany, to musisz się upewnić, że nie będzie na to zbyt ciężki.

Jeśli regularnie oglądasz mecze w dużym gronie, to bardzo ważne są również szerokie kąty widzenia. W wielu telewizorach, gdy nie patrzysz na ekran na wprost, obraz traci nieco na jakości, jeśli chodzi o kolory i kontrast. Wybierając telewizor do piłki nożnej, warto więc się zdecydować na model, który będzie się cechował szerokimi kątami widzenia. Zapewniają je telewizory OLED oraz telewizory LED z matrycą wykonaną w technologii IPS.

Upscaling polepsza jakość transmisji

Niektóre z obecnie produkowanych telewizorów, np. o rozdzielczości 4K czy 8K, mają także funkcję upscalingu treści. Wiele z treści dostępnych w telewizji nie jest nagrana w wyższych rozdzielczościach, jak np. Full HD czy 4K, ale w rozdzielczości HD. Upscaling podwyższa jakość materiałów nagranych w niższej rozdzielczości, tak aby lepiej prezentowały się na telewizorach obsługujących wyższą rozdzielczość. W końcu kupując nowy telewizor, wymagasz jak najlepiej prezentujących się treści.

Ta funkcja jest dość istotna w przypadku telewizora do piłki nożnej, ponieważ mecze to transmisje telewizyjne i ich jakość nie zawsze jest najwyższa. „Podkręcenie” jakości wyświetlanych treści jest możliwe dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej procesora – im jest ona większa, tym lepszy będzie upscaling i tym lepszej jakości obrazem będziesz się mógł cieszyć. Na rynku dostępne są telewizory, które mogą poprawić materiał nagrany w jakości HD, tak aby dobrze prezentował się w 4K czy nawet 8K.

Polecane telewizory


Telewizor do piłki nożnej – trawa gęsta i zielona, jak na profesjonalnym boisku

Mecze piłki nożnej (i w ogóle transmisje wydarzeń sportowych) są pełne żywych, kontrastowych kolorów – niektóre telewizory potrafią oddać je na ekranie lepiej, a niektóre gorzej. Do tych pierwszych należą modele, które mają HDR. High Dynamic Range (szeroki zakres dynamiki), czyli w skrócie HDR, zapewnia szerszą gamę kolorów, jaśniejsze obrazy i znacznie lepszy kontrast, pozwala meczowi „ożyć” na twoich oczach.

HDR odpowiada jednak nie tylko za większą rozpiętość barw i lepszy kontrast. Pozwala on również dostrzec więcej detali na ekranie. Dzięki tej technologii trawa wygląda jak naturalna. W tę technologię jest już wyposażone praktycznie każde urządzenie wyświetlające obrazy w rozdzielczości 4K (a tylko taki telewizor na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech warto kupić, jeśli chcesz otrzymać niezapomniane doświadczenia wizualne), więc będziesz się mógł cieszyć efektami, jakie ona zapewnia.

Zwróć uwagę na dobre audio

Aby oddać w twoim salonie energię, jaką niosą przyśpiewki śpiewane przez tysiące kibiców na stadionie, telewizor do piłki nożnej powinien mieć dość mocne głośniki – najlepiej, jakby miały 40 W lub więcej. Dobrze też, jakby telewizor był wyposażony w technologię dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Sprawia ona, że czujesz się otoczony dźwiękiem, a tym znajdujesz się w centrum wydarzeń sportowych.

Niektórzy producenci stosują autorskie rozwiązania przeznaczone specjalnie dla transmisji sportowych – np. telewizory Sony mają tryb dźwięku Sport, którego ustawienia pozwalają ci poczuć się, jakbyś rzeczywiście znalazł się na wypełnionym kibicami oraz ich śpiewami stadionie. 

Jeśli pozwala ci na to budżet i masz miejsce w swojej domowej strefie kibica, rozważ zakup zestawu kina domowego. Lepszą jakość dźwięku niż ten płynący z głośników telewizora zapewni także dobry soundbar.

Polecane soundbary
  • 899 zł
  • 897 zł
  • 1 199 zł
  • 2 399 zł
  • 479 zł
  • 3 999 zł
  • 2 999 zł
  • 269 zł
  • 1 999 zł
  • 1 659 zł


Telewizor na mistrzostwa Europy – inne przydatne funkcje

Poza wyżej wymienionymi telewizory mają jeszcze inne, może mniej eksponowane, ale z punktu widzenia fana sportu istotne funkcje. Są to:

·       multi view – dzięki tej funkcji, którą znajdziesz np. w telewizorach Samsung, możesz podzielić ekran na dwie części i jednocześnie ze śledzeniem przebiegu meczu podglądać np. wyniki innych spotkań czy posty publikowane na Twitterze;
·       tryb sport – jego włączenie uruchamia zdefiniowane przez producenta ustawienia, które mają za zadanie podnieść jakość transmisji wyświetlanych na ekranie telewizora z trybem sportowym, najczęściej obejmuje zarówno dźwięk, jak i audio;
·       wysoka jasność i antyrefleksyjna powłoka ekranu – nie wszystkie wydarzenia sportowe odbywają się po zmroku, więc wysoka jasność oraz powłoka antyrefleksyjna pomagają w oglądaniu transmisji, które odbywają się w ciągu dnia (w przypadku słabo zaciemnionego salonu);
·       Alert Sportowy – dzięki tej funkcji, wykorzystywanej w telewizorach LG, możesz na ekranie TV otrzymywać powiadomienia dotyczące wyników spotkań czy rozpoczęcia meczów, a także śledzić aktualne informacje o twojej ulubionej drużynie;
·       Ambilight – to technologia wykorzystywana w telewizorach Philips; polega ona na umieszczeniu z tyłu TV diod LED, których światło odbija się na ścianie i daje wizualny efekt powiększenia ekranu;
·       Smart TV / usługi VOD – telewizory Smart TV dostarczają sportową rozrywkę na żywo z serwisów streamingowych.


Co jest lepsze do domowej strefy kibica – OLED czy LED?

Oczywiście mecze piłki nożnej czy inne transmisje sportowe możesz obejrzeć na każdym telewizorze. Jednak jeśli zależy ci na najlepszych doświadczeniach użytkownika podczas oglądania sportu, to dużo będzie zależało od tego, na jakim sprzęcie będziesz go wyświetlać.

Telewizory OLED wydają się najlepszym wyborem, jednak pod warunkiem że możesz kontrolować dopływ światła z otoczenia do twojej domowej strefy kibica. Wysoka jasność nie jest mocną stroną OLED-ów (choć powoli zmienia się to na lepsze), więc pomieszczenie, w którym się znajdują, powinno mieć możliwość dobrego zaciemnienia, aby wyświetlane treści nie straciły na jakości.

Telewizory OLED mają bardzo duże (z małymi wyjątkami) przekątne ekranu – od 55 cali wzwyż, częstotliwość odświeżania ekranu 120 Hz, szerokie kąty widzenia, nieskończony kontrast, nasycone, naturalne kolory czy też perfekcyjną czerń. Są jednak zazwyczaj droższe od telewizorów LED. Wśród tych ostatnich dobrym wyborem będą telewizory QLED, które zapewniają niezwykle bogatą paletę barw i pozwalają uzyskać wysoką jasność.  

Aby wybrać odpowiedni telewizor do piłki nożnej, możesz też sprawdzić nasz ranking telewizorów.

Polecane telewizory
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!