Szybkie prasowanie bez wysiłku – jaki sprzęt wybrać?

Autor: Sara

Nie musisz spędzać wielu godzin przy prasowaniu, aby Twoje ubrania były idealnie gładkie i bez zagnieceń. Wystarczy, że wyposażysz się w odpowiedni sprzęt, taki jak dobre żelazko parowe czy stabilna, funkcjonalna deska. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jakie żelazko kupić, by móc prasować szybko i bez wysiłku!

Prasowanie żelazkiem parowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie żelazko kupić, żeby ułatwić sobie prasowanie
 2. jaką deskę do prasowania wybrać
 3. jak działa żelazko parowe stojące i czy warto je kupić

Żelazka parowe – jakie warto wybrać?

Nie lubisz prasować, bo zajmuje to dużo czasu, a efekt i tak nie jest idealny? Jeśli zależy Ci na szybkim i wydajnym pozbyciu się z ubrań wszelkich zagnieceń, pomyśl o zakupie nowego żelazka elektrycznego. Dzięki zaawansowanym funkcjom i bardziej praktycznej konstrukcji najnowsze modele potrafią znacznie ułatwić (i przyspieszyć) codzienne prasowanie.
Najważniejszą funkcją, które pozwala szybciej wyprasować każdy materiał, jest wytwarzanie pary. Jak działają żelazka parowe? Gorąca para uwalniana w trakcie prasowania pozwala zmiękczyć tkaninę i rozszerzyć jej włókna, co ułatwia wygładzenie materiału rozgrzaną stopą żelazka. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie żelazko kupić, zwróć uwagę na ilość wytwarzanej pary na minutę.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli często i dużo prasujesz, rozważ zakup stacji parowej zamiast zwykłego żelazka. To urządzenie wyposażone w zewnętrzny bojler produkujący gorącą parę pod wysokim ciśnieniem. Stacje parowe są wydajniejsze od tradycyjnego żelazka elektrycznego i pozwalają łatwiej pozbyć się zagnieceń.

Jeśli zależy Ci na łatwym i szybkim prasowaniu nawet grubych, pogniecionych tkanin, najlepiej sprawdzi się żelazko z generatorem pary – np. Bosch Sensixx´x DI90 AntiShine TDI903231A. Ten model został wyposażony w funkcję MotorSteam, która polega na dozowaniu stałej, dużej ilości pary o bardzo wysokiej temperaturze – dzięki temu szybciej i głębiej wnika ona w materiał, co pozwala łatwiej rozprasować wszelkie zagniecenia.
Wiele ubrań można wyprasować wyłącznie przy użyciu wyrzutów pary, trzymając urządzenie w pionie. To szczególnie przydatne w przypadku firan, płaszczy i bardzo delikatnych tkanin, które mogłyby zostać uszkodzone przez gorącą powierzchnię stopy ceramicznej. Aby ta technika była skuteczna, żelazko powinno mieć bardzo silny strumień pary. Dobrym przykładem jest model Philips Azur Performer Plus GC4526/20, który uwalnia nawet do 210 gramów pary na minutę.

Deska do prasowania – najwygodniejsze modele

Prasowanie za pomocą żelazka parowego stojącegoOczywiście, żelazko na parę to nie jedyny potrzebny sprzęt. Wiele zależy też od deski do prasowania – powinna być stabilna i mieć wystarczająco duży blat, by móc łatwo rozłożyć na nim nawet większe ubrania czy pościel. Z drugiej strony, żeby móc korzystać z deski bez wysiłku, warto wybrać model o stosunkowo niewielkiej wadze.
Ważnym aspektem jest też materiał, z którego wykonano blat – może to być metalowa kratka, która zapewnia swobodny przepływ pary, lub płyta pilśniowa zapewniająca większą stabilność.
Jeśli nie chcesz męczyć się podczas prasowania, najlepiej będzie korzystać z deski z możliwością płynnej regulacji wysokości. Taki sprzęt pozwoli Ci dostosować ją do swojego wzrostu, a także w razie potrzeby obniżyć blat i prasować na siedząco.
Chcesz dowiedzieć się, jakie deski do prasowania są najlepsze? Sprawdź ten ranking!
Polecane żelazka
 • 349 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89 zł
 • 149,99 zł

Żelazko parowe stojące – jak to działa?

Tefal Ixeo QT1020Alternatywą dla masywnego żelazka z wbudowanym generatorem pary jest produkt Tefal Ixeo QT1020. To niezwykle praktyczne połączenie pojemnika na wodę, parownicy, żelazka i deski do prasowania. System ma formę stacji na kółkach typu „all-in-one”, a jego najważniejsze zalety to:
 • możliwość ustawienia deski pod każdym kątem, także w pionie lub pod kątem 30 stopni,
 • małe, ergonomiczne żelazko parowe z wyrzutem pary do 5 barów,
 • łatwiejsze prasowanie koszul dzięki wąskiej stopie żelazka,
 • możliwość odświeżania tapicerki i zasłon za pomocą pary.
Chcesz poznać więcej wskazówek, jak skutecznie prasować ubrania? Przeczytaj poradnik: Prasowanie bez zagnieceń – co trzeba wiedzieć.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link