Suszarka ogrodowa na pranie – jak ją wybrać? Poradnik

Autor: Joanna

Jeśli masz niewielkie mieszkanie lub, po prostu, szukasz praktycznych rozwiązań, z pewnością przyda Ci się suszarka ogrodowa. Dzięki niej zaoszczędzisz nie tylko sporo miejsca w łazience, ale i znaczne szybciej wysuszysz pranie. Sprawdź, jakie są najlepsze suszarki ogrodowe.

Pranie wiszące na zewnątrz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka suszarka ogrodowa będzie najlepsza dla Ciebie;
 2. jakie są zalety suszarek wykonanych z różnych materiałów;
 3. jakie modele suszarek są warte zainteresowania;
 4. jak zamontować suszarkę ogrodową.

Suszarka ogrodowa – jaką wybrać?

Mężczyzna robiący pranie

Dzięki ogrodowej suszarce na pranie nie musisz korzystać z płynów do płukania, ponieważ ubrania i inne tkaniny suszone na powietrzu same z siebie nabierają pięknego zapachu. Urządzenia te zmniejszają także ryzyko pojawienia się ewentualnej pleśni, która czasem przypadkiem może rozwinąć się w domu. Dowiedz się, jakie rodzaje suszarek ogrodowych są obecnie najpopularniejsze.

Aluminiowa suszarka ogrodowa

Suszarki ogrodowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej jest to aluminium – tak jak w przypadku modelu Leifheit Linomatic Plus 500 85110. Największe atuty tego tworzywa to bez wątpienia lekkość oraz atrakcyjna cena. Co więcej, jest ono odporne na różne zniszczenia, dlatego modele aluminiowe najpewniej będą Ci służyły przez wiele lat. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy dany metal jest odporny na promieniowanie UV oraz inne, trudne warunki atmosferyczne.

Drewniana suszarka ogrodowa

Jeśli szczególnie cenisz naturalne materiały, możesz wybrać drewnianą suszarkę ogrodową do prania. Warto się na tę opcję zdecydować głównie wtedy, gdy po prostu w danym miejscu nie będzie pasowała suszarka metalowa. Zaletą suszarki drewnianej niewątpliwie jest to, że po prostu pięknie prezentuje się w ogrodzie. Co więcej, jest ona również bardzo trwała. Warto jednak pamiętać, że tego typu model powinien być pokryty preparatem chroniącym przed wilgocią.

Suszarka ogrodowa typu „parasol”

W tym momencie suszarka ogrodowa na pranie ma najczęściej kształt wygiętego na zewnątrz parasola – tak jak Leifheit Linomatic 400 Comfort 85271. Pierwszy model tego typu został zaprojektowany w 1895 r. i nazwano go wówczas „Hills Hoist” (dosł. Podnośnik Hilla). Obszerna konstrukcja miała, w założeniu, pozwolić na powieszenie dużej ilości prania, a możliwość obracania w każdym kierunku – ułatwić całą czynność. Tego typu suszarka szybko stała się symbolem australijskich przedmieść, gdzie na wielu podwórzach dawniej można było zaobserwować rozwieszone pranie.

Suszarki typu „parasol” posiadają specjalny drążek, który należy umocować w podłożu. Dzięki temu nie wywracają się one nawet podczas silnych wiatrów. Niestraszna im również niepogoda. Ogromnym ich atutem są długie, rozszerzane ramiona, dzięki czemu można na nich powiesić duże pranie – jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy mieszkasz z liczną rodziną. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu niskobudżetowym, prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu model Vileda Viva Air Protect 140930 lub Leifheit LinoPush 400 85355.

Kolejnym atutem ogrodowej suszarki do prania tego typu jest opcja błyskawicznego rozkładania i składania – często wystarczy w tym celu nacisnąć zaledwie jeden guzik. Dużą zaletą ogrodowej suszarki do prania jest również możliwość regulowania wysokości – niektóre modele mają nawet 4 poziomy, dlatego idealnie można je dopasować do swojego wzrostu. Jeśli zależy Ci szczególnie na estetyce, zwróć uwagę na suszarki wyposażone w elementy z metaloplastyki.

Ogrodowe suszarki na pranie typu „parasol” często wymagają zamontowania na stałe. Jednak niektóre z nich są mobilne i można je trzymać w garażu lub na strychu, tak jak np. model Vileda Viva Air Ultra Light 133200. Taka opcja spodoba się zwłaszcza tym, którzy mają małe podwórko. Suszarka może spokojnie w ten sposób poczekać do wiosny albo lata. Jak zamontować taką suszarkę ogrodową? Najczęściej mocuje się ją na kotwę, którą należy wbić w ziemię, aby zapewnić całej konstrukcji stabilność. Inne modele należy po prostu przykręcić do betonu.

Do suszarek typu „parasol” producenci z reguły dostarczają całe zestawy montażowe. Niektórzy „dorzucają” również: pokrowiec, pojemnik do klamerek oraz dodatkowe linki do prania, które mogą – w razie potrzeby – zastąpić starsze.

Polecane suszarki do ubrań
 • 199,99 zł
 • 44,99 zł
 • 399 zł
 • 26,99 zł
 • 189,99 zł

Inne modele suszarek

Wiszące ubrania

A co zrobić, jeśli na podwórku nie znajdzie się miejsce na suszarkę? Albo gdy będzie zbyt zimno, aby powiesić pranie? Na szczęście w takich sytuacjach jest wiele możliwych rozwiązań:

 • składana suszarka ścienna – popularna opcja w łazienkach;
 • suszarka sufitowa – składa się z prętów umocowanych na linkach;
 • linki do prania na balkonie – mogą być tekstylne, ze stalowym wkładem lub pokryte sztucznym tworzywem;
 • suszarka stojąca – można ją rozstawić zarówno w pomieszczeniach, jak i na balkonie.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link