Jaką przystawkę Smart TV wybrać?

Autor: Anna

Telewizory obecnie dostępne na rynku posiadają wbudowane funkcje Smart TV. Pozwala to na instalowanie różnych aplikacji, korzystanie z przeglądarki internetowej oraz oglądanie filmów i seriali na serwisach streamingowych, takich jak Netflix. Starsze modele również mogą oferować wszystkie te opcje. Wystarczy wyposażyć się w specjalną przystawkę Smart TV. Na rynku dostępnych jest kilka różnych tego typu urządzeń. Na co zwrócić uwagę i jaki sprzęt wybrać?

Kobieta korzystająca z telewizora Smart TV

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest przystawka Smart TV i czy warto ją kupić
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie
 3. jaką przystawkę Smart TV wybrać

Czym jest przystawka Smart TV i czy warto ją kupić?

Google Chromecast podłączony do telewizora

Obecne na rynku inteligentne telewizory posiadają wiele ciekawych funkcji. Dzięki nim możemy korzystać z przeglądarki internetowej, serwisów streamingowych czy też instalować aplikacje. Tego typu opcji jest bardzo dużo, ale starsze modele nie oferują takich możliwości. W takim wypadku nie będzie jednak konieczny zakup nowego telewizora. Możemy bowiem zaopatrzyć się w specjalną przystawkę Smart TV.

Jej działanie jest stosunkowo proste. Wystarczy podłączyć urządzenie za pomocą kilku przewodów i cieszyć się pełnią możliwości. Za jego pośrednictwem telewizor działa w oparciu o zainstalowany system na przystawce. W ten sposób możemy korzystać z dowolnych funkcji dostępnych na innych urządzeniach wyposażonych w Smart TV. Zwykle do sterowania otrzymujemy w zestawie oddzielny pilot oraz da się przełączyć na tryb oglądania naziemnej telewizji cyfrowej, o ile antena jest podłączona.

Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż zakup nowego telewizora. Ceny zależnie od modelu wahają się między kilkadziesiąt a 200 złotych. Zyskujemy tu dostęp do wielu ciekawych funkcji, które rozszerzają możliwości naszego sprzętu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie urządzenie chcemy wybrać. Różnią się one między sobą systemami operacyjnymi lub po prostu funkcjonalnością.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Przystawki Smart TV mają różne parametry techniczne oraz funkcje. Warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem, by wybrać sprzęt, który będzie działał płynnie, bez przycięć, oferując do tego wszystkie pożądane opcje. Dodatkowo należy kupować urządzenia od uznanych producentów, gwarantuje to bowiem odpowiednio wysoką jakość. Co jest ważne przy wyborze przystawki Smart TV?

 • Procesor – aby przystawka działała wydajnie, najlepsze będą co najmniej dwurdzeniowe układy. Szybszy model oznacza większą wygodę podczas korzystania ze sprzętu. Ma to największe znaczenie wtedy, jeżeli korzystamy z aplikacji takich jak YouTube czy Netflix.
 • Jednostka graficzna – to mało istotny parametr, jeśli na przystawce nie będziemy uruchamiać mobilnych gier. W innym wypadku warto zadbać o odpowiednio wydajne podzespoły.
 • Pamięć RAM – minimalna ilość to 1 GB. Im jest jej więcej, tym lepiej. Od tego zależy, jak urządzenie będzie działało przy większej ilości uruchomionych aplikacji. System również powinien być znacznie wydajniejszy, jeżeli pamięć RAM mu na to pozwoli.
 • Pamięć flash – to na niej przechowywane są zainstalowane aplikacje.
 • Dysk twardy – dostępne na rynku modele oferują wbudowane dyski, lecz często o bardzo małym rozmiarze. Jeżeli chcemy nagrywać oglądane filmy, to polecamy zainwestować w zewnętrzne rozwiązanie.
 • Złącza – większość przystawek Smart TV posiada port HDMI, tak aby możliwe było wygodne podłączenie jej do telewizora. Warto zadbać o to, by dany model miał złącze Ethernet lub bezprzewodową łączność Wi-Fi – żeby dało się korzystać z internetu.
 • Funkcjonalność – ta kwestia zależy od osobistych preferencji. Niektóre przystawki Smart TV posiadają wbudowany tuner DVB-T czy też moduł Wi-Fi lub Bluetooth.
 • System operacyjny – najwięcej modeli posiada Android TV. Można jednak spotkać urządzenia działające na tvOS od Apple. Przystawki Smart TV najczęściej są wyposażone w systemy dedykowane.
 • 609 zł
 • 169 zł
 • 949 zł
 • 899 zł
 • 299 zł

Jaką przystawkę Smart TV wybrać?

Apple TV Box podłączony do telewizora

Obecnie na rynku znajdziemy kilka najpopularniejszych przystawek Smart TV. Warto wybierać jedynie sprawdzone urządzenia od dobrych producentów. Inne sprzęty to zwykle podrobione wersje o znacznie niższej wydajności, które nie zawierają najważniejszych funkcji. Na jakie modele dobrze zwrócić uwagę?

To obecnie najlepsza przystawka Smart TV do telewizora. Jej cena to około 350 złotych, ale za to oferuje maksymalną rozdzielczość strumieniowania na poziomie 4K. Gwarantuje to ostry obraz najwyższej jakości. Działa na systemie Android TV. Otrzymujemy więc dostęp do takich aplikacji, jak Netflix, YouTube, Google Play Store czy Apple App Store. Dodatkowo Chromecast obsługuje format HDR, co jest niezwykłą zaletą. Przy mniejszym budżecie warto także zwrócić uwagę na niższy, znacznie tańszy model, czyli Google Chromecast 3.0.

To również bardzo zaawansowane urządzenie, które zmienia nasz telewizor w Smart TV. Działa na systemie od Apple. Oferuje niesamowite parametry oraz możliwość odtwarzania wideo w rozdzielczości 4K. Ponadto producent zainstalował wbudowany dysk twardy o pojemności 64 GB, więc możemy tutaj nagrywać filmy. Sprzęt ma specjalne porty na podłączenie bezprzewodowej klawiatury i myszki dla wygodniejszego sterowania. Cena tego rozwiązania to jednak aż 830 złotych.

Przystawka Smart TV, którą możemy kupić za około 200 złotych. Jest bardziej ograniczona niż powyższe propozycje. Sprzęt może odtwarzać obraz w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Posiada za to wbudowany dysk twardy o pojemności 8 GB. Poza tym wyposażono go w łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Urządzenie świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy niskim budżecie.

Kolejna przystawka Smart TV, która oferuje rozdzielczość 4K. Dodatkowo posiada moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Mamy tu do czynienia z urządzeniem o bardzo dobrych parametrach technicznych. Wydajny procesor w połączeniu z 2 GB pamięci RAM daje niesamowitą wydajność bez żadnych przycięć. Ten model oferuje także 8 GB miejsca na dysku twardym. Cena takiego rozwiązania to około 320 złotych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link