Przykry zapach ze zmywarki – jak się go pozbyć? Porady, wskazówki, polecane preparaty odświeżające

Joanna

Brzydki zapach w zmywarce powstaje najczęściej na skutek gromadzących się resztek jedzenia i tłuszczu na śmigłach, ścianach i w odpływach. Regularne czyszczenie i odświeżanie komory urządzenia pozwoli utrzymać ją w odpowiedniej kondycji. Poznaj sposoby na przywrócenie miłego aromatu w zmywarce!

Czyszczenie zmywarki wpływa na jakość mycia naczyń

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co powoduje nieprzyjemny zapach ze zmywarki
 2. jak usunąć brzydki zapach z komory
 3. jakie produkty pozwolą cieszyć się świeżością zmywarki

Brzydki zapach ze zmywarki – przyczyny zjawiska

Odtłuszczający odświeżacz do zmywarki Wpro

Brzydki zapach ze zmywarki to wyjątkowo irytujący kłopot, który świadczy o tym, że sprzęt nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia właściwie swojego zadania. Nieprzyjemne aromaty ulatniające się po skończonym cyklu zmywania bądź po długiej przerwie w korzystaniu ze zmywarki uwarunkowane są kilkoma przyczynami. Przykry zapach powstaje stopniowo, najczęściej na skutek gromadzenia się resztek jedzenia i tłuszczu na wewnętrznych ścianach komory, śmigłach natryskowych, filtrach, koszach na naczynia, sztućce i kieliszki, a także w innych trudno dostępnych miejscach i szczelinach. To naturalne zjawisko wynikające z umieszczania w urządzeniu zanieczyszczonych talerzy, szklanek oraz garnków po skończonym posiłku i gotowaniu. Gromadzeniu się resztek sprzyjają naloty kamienne wytrącane z twardej wody. Regularne czyszczenie i właściwa konserwacja zmywarki pozwolą zachować dobry stan techniczny urządzenia, jednocześnie zapobiegając powstawaniu różnych usterek i ponoszeniu z tego tytułu kosztownych i czasochłonnych napraw. Wystarczy co jakiś czas zastosować sprawdzone, profesjonalne produkty do zmywarek, jak np. Finish czy HILLMANN. Warto również nabyć zestaw do zmywania i nabłyszczania naczyń, zmiękczania wody i konserwacji systemu wodnego, taki jak Finish Quantum Max.

CZY WIESZ, ŻE...

Nie jest konieczne płukanie i namaczanie naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Warto jednak usunąć większe kawałki jedzenia.

 • 52,99 zł
 • 77,99 zł
 • 77,99 zł
 • 10,99 zł
 • 44,99 zł

Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zmywarki? Profesjonalne środki

Czyszczenie zmywarki ma znaczenie dla jej poprawnego działania

Utrzymanie czystości komory zmywarki nie jest trudne. Wymaga jedynie systematyczności i zaaplikowania odpowiedniej chemii gospodarczej. Asortyment produktów czyszczących jest szeroki zarówno pod względem rodzaju środka, jak i ceny. Do odświeżenia zapachu, konserwacji układów myjących i odprowadzających oraz pielęgnacji naczyń warto używać m.in.:

 • Miele GP CO G 160 P, który zapewni urządzeniu optymalne działanie, usunie nieprzyjemny zapach ze zmywarki oraz zachowa elastyczność i szczelność uszczelek drzwiczek;
 • Electrolux E6WMDW06 – wysokiej jakości preparat do usuwania tłuszczu i kamienia, niezawierający fosforanów i innych toksycznych substancji, poprawiający i utrzymujący maksymalną wydajność i żywotność zmywarki;
 • HILLMANN AGDZM10 – zestaw startowy składający się z płynu nabłyszczającego, przyspieszającego wysychanie naczyń i zapobiegającego tworzeniu się nieestetycznych zacieków; soli ochronnej zmiękczającej wodę i przeciwdziałającej osadzaniu się kamienia w komorze, rurach i ruchomych elementach; tabletek do zmywania, skutecznie czyszczących naczynia w niskich temperaturach;
 • Dr. Beckmann do odkamieniania i odświeżania wnętrza komory;
 • Finish CitroFresh i Electrolux 902979460 – odświeżacze w żelu o zintensyfikowanej sile, zapewniające natychmiastowy, świeży aromat. Nieprzyjemny zapach ze zmywarki po zastosowaniu tych produktów znika już po otwarciu opakowania i umieszczeniu silikonowych pojemników w koszu na naczynia.

Nie tylko regularne zabiegi kosmetyczno-pielęgnacyjne zmywarki pozwolą cieszyć się czystym i higienicznym zmywaniem. Istotne jest również dbanie o sprzęt na co dzień. Używanie brudnej zmywarki jest niebezpieczne i stwarza wysokie ryzyko dla zdrowia użytkowników. Sprawdź, czym grozi korzystanie z zaniedbanej zmywarki.

Domowe sposoby na brzydki zapach w zmywarce

Nieprzyjemne zapachy ze zmywarki doraźnie można usunąć domowymi sposobami z wykorzystaniem produktów znajdujących się niemal w każdej kuchni. Zwalczanie brzydkiego aromatu warto rozpocząć od mechanicznego oczyszczania ruchomych elementów oraz odpływu wody z resztek jedzenia i osadów. Należy pamiętać także o uszczelkach w drzwiach, które powinno się przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną kroplą płynu do naczyń lub mydła, a ramiona natryskowe można przepchać wykałaczką. Przykry zapach ze zmywarki całkowicie ulotni się jednak po zastosowaniu mieszanki octu i sody oczyszczonej. Na dno urządzenia wystarczy wlać szklankę octu, drugą zaś do pojemnika. Z kolei sodę należy wsypać do miejsca na tabletkę. W tak załadowanej zmywarce należy tylko włączyć program zmywania. Warto także poddać filtr półgodzinnej kąpieli w roztworze wody i octu lub soku z cytryny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!