Premiera FIFA 23 – co wiemy o najnowszej odsłonie gry?

Jarek Osłowski

Najnowsza gra z serii FIFA to gorący temat w świecie gamingu oraz sportu. Wiadomo już, że premiera FIFA 23 będzie miała miejsce 30 września. EA Sports ujawniło też całkiem sporo szczegółów dotyczących tego tytułu. Gra dostanie m.in. ulepszoną Technologię HyperMotion czy wyczekiwany przez graczy crossplay, który zapewni więcej możliwości wspólnej zabawy ze znajomymi.


Jeszcze większy realizm rozgrywki

Technologia HyperMotion została wprowadzona w FIFA 22 w wersjach na konsole nowej generacji, PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. W tegorocznej edycji gracze poznają jej ulepszoną odsłonę, czyli HyperMotion2. EA Sports ogłosiło, że FIFA 23 ma mieć dwa razy większą bazę danych motion capture, i to zarówno dla piłkarzy, jak i piłkarek. Pozwoli to stworzyć ponad 6000 realistycznych animacji zawodników, dzięki czemu fizyka gry będzie tak bliska rzeczywistości, jak jeszcze nigdy wcześniej w historii tej kultowej serii.

Do gry wprowadzono także nową mechanikę oddawania strzału. Podczas uderzania piłki gracz może podjąć ryzyko i spróbować oddać mocny strzał, skutkujący spektakularną bramką. Zmodyfikowano także rzuty wolne, karne i rożne. Nowa mechanika stałych fragmentów gry pozwoli graczom wybrać miejsce, w które chcą kopnąć piłkę – tak aby np. ją podkręcić. Zmiana ujęcia kamery podczas rzutów rożnych jeszcze lepiej odda walkę zawodników o pozycję pod polem karnym.

W FIFA 23 poprawiona została także sztuczna inteligencja przeciwników – ich zachowanie na boisku będzie determinowane przez aktualny rezultat, czas pozostający do końca spotkania czy dostępność zawodników na ławce rezerwowych.

 

Zmiany w trybie FUT

W trybie FUT pojawi się kilka zasadniczych zmian. Pierwsza to wprowadzenie tzw. Chwil FUT. Będą to krótkie wyzwania o regulowanym poziomie trudności – np. ominięcie bramkarzem rywali i strzelenie gola czy odwrócenie losów meczu podczas jego ostatnich minut. W przypadku pomyślnego ukończenia zadania gracz otrzyma gwiazdy – nową walutę, którą może wymienić np. na zawodników.    

Druga istotna zmiana to zmodyfikowany system zgrania. Każdy zawodnik będzie mógł zapewnić zespołowi od 0 do 3 punktów zgrania. Im w drużynie będzie więcej piłkarzy z jednego kraju, ligi czy klubu, tym większą premię do atrybutów dostaną i tym większą szansę na wygraną będzie ona miała. Premiera FIFA 23 przyniesie także zmiany, jeśli chodzi o pozycję zawodnika w trybie FUT – dany piłkarz będzie mógł mieć trzy pozycje równorzędne. Umożliwi to np. przestawienie Nicoli Zalewskiego ze skrzydła na obronę.

Wiadomo też, którzy zawodnicy będą Bohaterami FUT – na liście znalazły się takie nazwiska jak Yaya Touré, Claudio Marchisio czy Lucio – oraz IKONAMI, wśród których znajdą się Gerd Müller, Jairzinho i Xabi Alonso. Jeśli znajdą się w twojej drużynie, to zapewnią jej wyjątkowe zgranie.

 

Tryby kariery – przejmij kontrolę nad drużyną i zostań sławą

W trybie kariery FIFA 23 będziesz spełniać swoje marzenia o zdobyciu najważniejszych piłkarskich trofeów jako zawodnik oraz jako trener. W obu wariantach możliwe będzie przejęcie kontroli nad drużyną w kluczowych momentach meczu. Gracz może włączyć się do gry, aby zamienić podbramkową sytuację na gola czy uniemożliwić przeciwnikowi zdobycie bramki. W przypadku trybu kariery dla zawodnika rozwijane będą nie tylko jego umiejętności, ale także osobowość. Wpływ na nią będą miały zarówno działania na murawie, jak i te pozaboiskowe.   

Nowością w FIFA 23 będzie możliwość wcielenia się w rolę realnego menedżera. Gracze będą mogli wybrać z listy ponad 300 trenerów. Dostępnych będzie wiele sław, w tym Pep Guardiola, Jürgen Klopp czy Carlo Ancelotti.

EA Sports odświeżyło także menu trybu kariery. Jest ono teraz bardziej przystępne i łatwiejsze w obsłudze, użytkownicy nie muszą przeglądać jego wielu warstw, aby uzyskać potrzebne informacje. W tym trybie w FIFA 23 pojawi się także dużo więcej cut-scenek. Pokazane zostaną między innymi badania medyczne piłkarzy. 

Granie międzyplatformowe

W FIFA 23 znajdzie się w końcu funkcja, na którą czekało wielu fanów serii. W grze dostępny będzie crossplay. Co prawda tylko dla platform tej samej generacji, ale to i tak świetna wiadomość. Gracze, którzy mają wersje gry na PlayStation 5 i Xbox Series X/S, będą mogli grać ze sobą. Dotyczy to również wersji FIFA 23 na Stadia i PC, a także wersji na PlayStation 4 i Xbox One. Powinno to zapewnić jeszcze więcej emocji podczas rywalizacji ze znajomymi, dlatego też warto wyczekiwać premiery FIFA 23.

 

FIFA 23 – co z licencjami?

Gracze na pewno otrzymają do dyspozycji ponad: 19 tysięcy zawodników, 700 drużyn, 100 stadionów i 30 lig. W grze pod swoją prawdziwą nazwą ponownie pojawi się Juventus Turyn, jednak pod fikcyjnymi (ze względu na umowy na wyłączność z Konami) obecne będą inne włoskie drużyny, w tym Inter Mediolan i Napoli. Poza stadionem Juventusu – Allianz Stadium – w grze dostępne będą także inne słynne areny, w tym Spotify Camp Nou, na którym gra FC Barcelona.

W FIFA 23 dużo mocniej niż w poprzednich odsłonach serii reprezentowany będzie futbol kobiecy. W grze znajdą się dwie ligi kobiet: angielska Barclays Women's Super League i francuska Division 1 Arkema. Do dyspozycji graczy będą 24 drużyny, w tym Liverpool, Manchester United, Manchester City czy PSG. 

Co warte podkreślenia, już po premierze FIFA 23 ma dostać darmową aktualizację z mistrzostwami świata. I to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

 

Premiera FIFA 23 – kiedy wyjdzie gra?

Gry z serii FIFA trafiają do sprzedaży w piątek, w okolicach przełomu września i października. Podobnie będzie z najnowszą odsłoną. Data premiery FIFA 23 została potwierdzona przez EA Sport i będzie miała miejsce 30 września br. Tego dnia gra trafi do regularnej sprzedaży, natomiast już teraz możesz ją zamówić w naszym sklepie w przedsprzedaży.

FIFA 23 dostępna będzie na PS5, Xbox Series X|S, PC oraz konsole poprzedniej generacji PS4 i Xbox One w dwóch edycjach – Standardowej oraz Ultimate. Jeśli zamówisz tę ostatnią w przedsprzedaży, będziesz mógł zagrać w FIFA 23 trzy dni przed premierą. Do sprzedaży trafi także edycja Legacy na Nintendo Switch.

 

Pożegnanie z FIFĄ

Ta informacja pojawiła się kilka miesięcy temu – premiera FIFA 23 to jednocześnie pożegnanie EA Sports z tą serią. Najnowsza odsłona słynnej serii wydawanej przez amerykańskiego giganta będzie ostatnią ze słowem FIFA w nazwie. Wygasająca umowa między EA Sports a futbolową centralą – pozwalająca tej pierwszej na używanie nazwy FIFA – nie zostanie przedłużona.

Mimo braku porozumienia z FIFA EA Sports będzie kontynuować wydawanie swoich gier piłkarskich. Jednak po 30 latach (pierwsza FIFA została wydana w 1994 roku jako FIFA International Soccer) słynna seria gier zmieni nazwę. Jedną z najbardziej prawdopodobnych jest EA Sports FC.

Co ważne, brak nowej umowy między wydawcą gry a FIFA nie będzie oznaczał utraty praw do oficjalnych nazw zespołów, piłkarzy czy też rozgrywek. Z jednym wyjątkiem – w grze EA Sports nie będziemy już mieli mistrzostw świata, przynajmniej nie pod taką nazwą.

Co ciekawe, nieprzedłużenie umowy pomiędzy amerykańskim producentem gier a piłkarską centralą nie oznacza, że już nie będziemy mieli możliwości zagrać w grę FIFA. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej jest zainteresowana współpracą z innymi producentami wirtualnej rozrywki.

Warto też wspomnieć, że według EA Sports zmiana nazwy pociągnie za sobą inne korzystne dla graczy zmiany. Ma to być całkiem nowe otwarcie tej popularnej gry, które dostarczy graczom jeszcze więcej niezapomnianych emocji.

Polecane gaming
  • 129 zł
  • 129 zł
  • 129 zł
  • 129 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!