Parownica do firan – dlaczego warto ją wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Autor: Klaudia

Parownica do firan to rozwiązanie, z którego korzysta się coraz częściej. Dzięki temu urządzeniu prasowanie może się już odbywać po zawieszeniu firan lub zasłon. Nie trzeba martwić się, że zbyt rozgrzana parownica mogłaby uszkodzić tkaninę. Ponadto urządzenie to przydaje się także do innych zadań.

Granatowa zasłona odświeżana za pomocą parownicy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego parownica jest lepsza do prasowania firan niż żelazko
 2. do czego jeszcze służy parownica
 3. jakie parametry wziąć pod uwagę przy jej zakupie
 4. kiedy parownicę lepiej zamienić na generator pary

Dlaczego parownica jest lepsza do prasowania firan niż żelazko?

Kobieta w musztardowej bluzce z wyciągniętą do przodu parownicą

Parownica do firan to doskonałe rozwiązanie z kilku powodów. Eliminuje ona większość problemów, jakie przy prasowaniu firan pojawiają się w momencie sięgnięcia po żelazko. Przede wszystkim kłopot z ustawieniem temperatury, która nie zniszczy szczególnie tych delikatnych, wyjątkowo cienkich i zwiewnych firan lub zasłonek. Po drugie chodzi o konieczność manipulacji nierzadko długim materiałem, którego nie sposób dobrze rozłożyć na tradycyjnej desce i należy go prasować etapami. Sprawia to, że często ten fragment, który został wyprasowany jako pierwszy, zdąży się ponownie zagnieść, zanim skończysz prasować całość firany. Parownica do firan (np. Tefal Access Steam Pocket DT3030) rozwiązuje te problemy. Zwłaszcza gorąca para nie jest w stanie w żaden sposób uszkodzić nawet bardzo delikatnych materiałów, z jakich mogą być wykonane firany lub zasłony. Poza tym dzięki mobilności parownicy firany i zasłony można prasować już po ich powieszeniu. W ten sposób prasowanie jest szybsze, bardziej efektywne i nie trzeba „walczyć” w materiałem, który się zsuwa z deski i od razu gniecie na nowo. Nic dziwnego, że wiele pań domu coraz chętniej sięga po tę propozycję.

Parownica nie tylko do firan

Prasowanie firan to nie jedyne zadanie, które da się wykonać z pomocą parownicy. Świetnie sprawdza się ona np. wtedy, gdy chcesz odświeżyć tapicerkę w aucie, kanapę, obicia foteli, poduszki, a także usunąć kurz z dziecięcych zabawek. To doskonały sposób na odświeżenie żakietów, marynarek, płaszczy. Urządzenie to również błyskawicznie odświeża, wygładza i usuwa delikatne zagniecenia na wszystkich innych ubraniach. Sprawdza się też, jeśli chcemy przywrócić przykurczoną rzecz do rozmiaru sprzed prania. Parowanie tkaniny sprawia, że włókna wracają do swojego pierwotnego rozmiaru.

 • 867 zł
 • 209 zł
 • 1 199 zł
 • 867 zł
 • 169 zł

Jaką parownicę do firan wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dziewczyna trzyma przy firanie rękę z parownicą

Parownice do firan różnią się między sobą w większości właściwie jedynie niewielkimi szczegółami, natomiast na kilka parametrów warto zwrócić uwagę.

 • Pierwsza sprawa to moc parownicy, przekłada się ona bowiem na szybkość nagrzewania się urządzenia i krótszy czas oczekiwania aż będzie ono gotowe do pracy. Zdecydowanie wygrywają tutaj parownice stojące (np. Philips ComfortTouch GC557/30), które mają znacznie większą moc niż najbardziej popularne podręczne modele. Choć i one rozgrzewają się szybko: przykładowo Philips Steam&Go GC350/40 w 60 sekund, zaś Russell Hobbs Steam Genie 25600-56 w 45 sekund.
 • Druga kwestia to zbiornik na wodę. Jest to niezbędny element budowy każdej parownicy. Kluczowa jest przede wszystkim jego pojemność – może się ona wahać od kilkudziesięciu do 1500 ml. Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy zbiornik jest odłączany, ponieważ znacznie ułatwi to codzienną pracę z urządzeniem.
 • Kolejnym zagadnieniem będzie pytanie o możliwość pracy urządzenia w różnych płaszczyznach. Wszystkie parownice prasują w pionie, nie każda jednak będzie w stanie usunąć zagniecenia z materiałów ułożonych poziomo (mogą się więc nie sprawdzić w przypadku odświeżania kanap czy dywanów).
 • Nie mniej ważne jest odkamienianie i czyszczenie. Parownica to urządzenie, do którego działania niezbędna jest woda. To z kolei sprawia, że z czasem we wnętrzu parownicy może pojawić się kamień. Aby tego uniknąć, warto zakupić sprzęt z automatycznym systemem odkamieniania oraz oczyszczania.
 • Na koniec należy wymienić funkcjonalne dodatki, takie jak nakładki do różnych rodzajów tkanin czy szczotki do czyszczenia grubych materiałów (ma je np. Philips Steam&Go GC363/30).

Kiedy parownica do zasłon to za mało...

Parownica do zasłon to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale i ono ma swoje ograniczenia, z których warto sobie zdawać sprawę. Przede wszystkim urządzenie, szczególnie w kompaktowej wersji, nie zawsze radzi sobie z grubszymi materiałami. Jeśli w sypialni lub salonie wieszasz ciężkie, grube zasłony, to musisz liczyć się z tym, że z nimi parownica sobie jednak nie poradzi. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup generatora pary, który stanowi połączenie żelazka i zalet parownicy. Urządzenie to jest wyposażone w osobny pojemnik generujący parę. Jej wyrzut ze stopy żelazka odbywa się często z siłą kilku barów: najnowsze modele oferują wyrzut o sile 6–8 barów, co gwarantuje rozprostowanie nawet najbardziej opornych materiałów.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link