Co jest lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Autor: Klaudia

Ogrzewanie to jedna z istotniejszych instalacji w każdym domu. Zapewnia domownikom komfort podczas przebywania w budynku w okresie jesienno-zimowym. Istnieje wiele teorii na temat tego, co jest lepsze: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Dowiedz się, które z nich są prawdą. Poznaj też zalety i wady obu systemów grzewczych.

Młoda kobieta czyta książkę opierając się plecami o grzejnik

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym różni się ogrzewanie podłogowe od ogrzewania grzejnikowego
  2. jakie zalety i wady posiada ogrzewanie podłogowe
  3. jakie zalety i wady ma system ogrzewania oparty na grzejnikach

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki – jakie są różnice?

Podłączony elektryczny kaloryfer stoi na podłodze

System grzewczy istotnie wpływa na komfort przebywania w budynku. Jego zadaniem jest utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, a więc w okresie jesienno-zimowym w istocie jest on odpowiedzialny za to, czy domownicy w ogóle będą mogli korzystać z mieszkania lub domu. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której rozsądna osoba przy kilkunastostopniowych mrozach świadomie decyduje się na zamieszkanie w nieogrzewanym budynku.

Do najpopularniejszych systemów grzewczych zalicza się ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie oparte na grzejnikach. Podłogówkę i grzejniki różni przede wszystkim sposób oddawania ciepła. W przypadku systemu podłogowego ciepło przekazywane jest przez promieniowanie, natomiast grzejnik oddaje je w drodze konwekcji, czyli w ruchu ogrzanego powietrza. Co to oznacza w praktyce?

W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura rozkłada się w sposób optymalny – powietrze mocniej ogrzewa stopy, a mniej głowę. Jest to zbliżone do naturalnego rozkładu temperatury w codziennych sytuacjach, kiedy na przykład podczas spaceru nogi chronione są przez skórzane buty i grube spodnie, a górna część ciała – szczególnie twarz – jest narażona na podmuchy wiatru. Przekazywanie ciepła przez promieniowanie jest jednak wolniejsze, a do nagrzania pomieszczenia systemem podłogowym potrzeba nawet kilku godzin.

System grzejnikowy potrafi za to szybko ogrzać budynek, ale grzejniki nie zapewniają tak równomiernego rozkładu temperatury. W ich okolicach jest zawsze cieplej niż w innych częściach budynku. Przy tym systemie także powietrze przy suficie zawsze będzie cieplejsze od tego przy podłodze.

Za pomocą systemu złożonego z grzejników można też łatwo kontrolować ogólną temperaturę w pomieszczeniach – wystarczy skorzystać z pokrętła (dotyczy to także grzejników elektrycznych, takich jak RAVEN EGK001). Ogrzewania podłogowego nie da się szybko nagrzać lub schłodzić. Na efekt w postaci zmiany temperatury trzeba więc poczekać znacznie dłużej.

Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników – zalety i wady ogrzewania podłogowego

Największą zaletą systemu ogrzewania podłogowego jest to, że podłoga oddaje ciepło przy pomocy dużej powierzchni. Dzięki temu łatwiej utrzymać taką samą temperaturę w każdym zakątku pomieszczenia. Komfort przebywania w pokoju, w którym temperatura rozkłada się równomiernie jest większy – różnicę w samopoczuciu dostrzegą szczególnie osoby wrażliwe na zmiany poziomu ciepła.

Często przytaczanym argumentem, który działa na korzyść tego rozwiązania, jest fakt, że ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i nie zajmuje dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. W związku z tym możliwości aranżacji wnętrza są większe. Nie do końca jest to prawda. Otóż na betonowej podłodze, pod którą znajduje się system ogrzewający, nie można na przykład położyć drewnianego parkietu, ani grubej wykładziny czy dywanu. Podłoga, aby skutecznie oddawać ciepło, musi być wykonana z odpowiednich materiałów, najlepiej z płytek ceramicznych. Ponadto meble nie powinny bezpośrednio stykać się z nagrzanym obszarem. W związku z tym trzeba wyposażyć je w dość wysokie nóżki.

Poza tym warto wiedzieć, że ogrzewanie dużych pomieszczeń – albo takich, gdzie strata ciepła przez nieszczelne okna lub drzwi jest duża – przy użyciu ogrzewania podłogowego może okazać się nieefektywne. Podłoga nie może być zbyt ciepła (najlepiej nie więcej niż 26 °C), inaczej popęka. W związku z tym maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć grzejąc systemem podłogowym, jest niższa niż ta, jaką da się uzyskać używając grzejników. Dlatego w wielu przypadkach, aby uzyskać pożądany efekt, trzeba skorzystać z urządzeń dogrzewających, chociażby takich, jak grzejnik elektryczny RAVEN EGO001.

Polecane grzejniki
  • 448 zł
  • 269 zł
  • 269 zł

Czy grzejniki są lepsze od ogrzewania podłogowego?

Wizualizacja połączenia ogrzewania podłogowego z grzejnikami

W polskich domach grzejniki to wciąż najpopularniejsze źródło ciepła, służące do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Posiadają one dwie niewątpliwe zalety – zapewniają łatwą i szybką regulację temperatury, a ponadto, w przeciwieństwie do systemu podłogowego, można je bezproblemowo wymienić na inne, gdy się zużyją. Grzejniki – także elektryczne, między innymi RAVEN EGO002 – dobrze sprawdzają się i przy dużych mrozach, gdyż krążąca w nich ciepła woda (podgrzana do nawet 60 °C) efektywnie oddaje ciepło do powietrza. Mogą też współpracować z niemal każdym kotłem.

Do wad grzejników można zaliczyć to, że wydobywające się z nich ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Dodatkowo zajmują sporo miejsca, a przez to, że bywają gorące, nie zaleca się zastawiania ich meblami, więc ograniczają możliwości aranżacji wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?

Oba systemy grzewcze mają swoje zalety i wady, dlatego coraz częściej stosuje się je razem, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają. Ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w takich pomieszczeniach jak salon czy łazienka. Natomiast funkcjonalność grzejników można w pełni wykorzystać, montując je w sypialniach czy kuchni. Systemy bez problemu można sparować z tym samym kotłem. Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami w wielu przypadkach jest więc rozwiązaniem efektywnym i najrozsądniejszym.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link