Oculus Rift – zaawansowany system do odbioru wirtualnej rzeczywistości. Jak działa?

Autor: Grzegorz

Oculus Rift to system do odbioru wirtualnej rzeczywistości opracowany przez firmę Oculus VR. Po założeniu specjalnych gogli przenosimy się do świata VR, w którym możemy m.in. grać w ulubione gry lub oglądać filmy. W zestawie znajdują się też specjalne kontrolery. Platforma Oculus daje naprawdę szerokie możliwości poruszania się w sferze wirtualnej rzeczywistości. Sprawdźmy, jak działają gogle VR od firmy Oculus.

Zestaw Oculus Rift z kontrolerami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaką specyfikację mają gogle Oculus Rift;
  2. jakie możliwości są dostępne po założeniu Oculus Rift;
  3. jak wygląda poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości.

Oculus Rift, czyli wirtualna rzeczywistość

Użytkowanie gogli VR

Wirtualna rzeczywistość to inaczej obraz sztucznej rzeczywistości, jaki możemy uzyskać po założeniu odpowiednich gogli. Ich zadaniem jest kreowanie świata VR – postaci, miejsc, przestrzeni, przedmiotów. W wirtualnej rzeczywistości możemy spotkać elementy zarówno ze świata realnego, jak i fikcyjnego. Jednym ze sposobów na przeniesie się do świata VR są gogle Oculus Rift. Zostały one wprowadzone na rynek w marcu 2016 roku. Cały system składa się z gogli, kamery oraz kontrolerów ruchu. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni element – dzięki kontrolerom możemy poruszać się w wirtualnej rzeczywistości, chodząc w tym samym czasie po realnym pomieszczeniu. Gogle dają nam możliwość korzystania z dobrodziejstw Platformy Oculus, m.in.: oglądania filmów VR i multimediów, grania lub surfowania po internecie.

Gogle Oculus Rift pełnią rolę wyświetlacza wirtualnej rzeczywistości – obraz w tym przypadku bierze się z komputera. Podobnie jest w Playstation VR, w którym to, co widzimy jest z kolei wytwarzane przez konsolę Playstation 4. Wyjątkiem są gogle VR dla smartfonów, jak np. Samsung Gear VR. Smartfon pełni rolę zarówno wyświetlacza, jak i wytwarza obraz. W ten sposób po założeniu gogli przenosimy się do wirtualnej rzeczywistości. Wśród ciekawych, konkurencyjnych modeli warto zwrócić uwagę również na HTC Vive.

Polecane okulary vr
  • 2 589 zł
  • 779 zł
  • 549 zł
  • 559 zł
  • 299 zł

Oculus Rift – wymagania sprzętowe

Wirtualna rzeczywistość VR

W przypadku Oculus Rift ważne są wymagania sprzętowe dla potencjalnego komputera, który będzie zasilał urządzenie. Minimalne wymagania zaczniemy omawiać od kart graficznych. Zalecane są modele NVIDIA GTX 1050 Ti, AMD Radeon RX 470 lub lepsza. Alternatywnie mogą być to: NVIDIA GTX 960, AMD Radeon R9 290 lub lepsza. Procesor powinienem być na poziomie co najmniej: Intel i3-6100, AMD Ryzen 3 1200, FX4350. Oczywiście, może być lepszy i wydajniejszy. Ponadto komputer powinien być wyposażony w co najmniej 8 GB pamięci RAM, kompatybilne wyjście HDMI 1.3, porty USB – z czego jeden USB 3.0 i dwa USB 2.0. Jak natomiast wyglądają zalecane wymagania sprzętowe dla takiego komputera?

Do naszej dyspozycji powinna być karta graficzna NVIDIA GTX 1060, AMD Radeon RX 480 lub lepsza. Wśród alternatywnych kart graficznych producent zaleca wybór: NVIDIA GTX 970, AMD Radeon R9 290 lub lepszej. Procesor powinien być na poziomie Intela i5-4590, AMD Ryzen 5 1500X lub oczywiście lepszy. Wymagana dostępna pamięć RAM to minimum 8 GB. Komputer musi być również wyposażony w port HDMI 1.3 oraz trzy porty USB 3.0 i jeden port USB 2.0. W obu przypadkach wymagań (minimalnych i zalecanych) komputer powinien funkcjonować w oparciu o system Windows 10.

Obraz i poruszanie się – jak działa Oculus Rift?

Gogle Oculus Rift są wyposażone w dwa wyświetlacze. Jednak w przypadku gogli VR kluczowe są specjalistyczne soczewki umieszczone w każdym z ekranów – jeden przypada na jedno oku użytkownika. Zadaniem soczewek jest jak największe zakrzywienie obrazu. Dzieje się tak, abyśmy mieli wrażenie, że wirtualna rzeczywistość nas otaczająca jest jak najbardziej realistyczna. Do dobrego odbioru wirtualnej rzeczywistości potrzeba również płynnego obrazu, na poziomie co najmniej 90 klatek na sekundę. Ponadto Oculus Rift śledzi ruchy głowy użytkownika – urządzenie wykrywa ruch w każdym z trzech wymiarów. Nieważne, czy poruszamy głową do tyłu, do przodu, w prawo, w lewo, w górę, czy w dół. Gogle muszą zareagować bardzo szybko, aby obraz w grze przenosił się wraz z ruchem naszej głowy. Wiemy już, w jaki sposób wytwarzane są widoki, które nas otaczają w świecie VR. Pozostaje pytanie, jak mamy się poruszać?

Kluczową rolę w kwestii poruszania się odgrywają dołączone do zestawu dwa kontrolery i dwa czujniki. Touch VR Motion-Controller umożliwiają intuicyjne sterowanie dłońmi w wirtualnej rzeczywistości. Dzięki kontrolerom możemy odnieść wrażenie, że wirtualne dłonie w grze są prawdziwe. Czujniki Rift mają za zadanie śledzić konstelację czerwonych diod LED IR – dzięki temu nasze ruchu są przenoszone do gry. Bez względu na to, czy stoimy, czy siedzimy.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link