Na górze, na dole czy w środku? Jakie położenie zamrażarki w lodówce wybrać?

Autor: Joanna

Podczas kupowania lodówki największą uwagę zwraca się na jej pojemność, funkcjonalność i klasę energetyczną. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że ogromny wpływ na komfort użytkowania urządzenia będzie miało również umiejscowienie zamrażalnika? Jaka lodówka wolnostojąca sprawdzi się zatem najlepiej?

lodówka z dużym zamrażalnikiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. lodówka z zamrażarką czy zamrażarka wolnostojąca – co wybrać
 2. jakie położenie zamrażarki sprawdzi się najlepiej
 3. lodówki side by side – jak sprawdzają się boczne zamrażarki

Lodówko-zamrażarka czy osobne urządzenia?

lodówka z dużym zamrażalnikiemKuchenny sprzęt AGD jest dostępny w wielu odsłonach – w przypadku lodówek mamy do czynienia z samodzielnymi chłodziarkami i zamrażarkami oraz urządzeniami łączącymi funkcjonalność obu sprzętów.

Zdecydowanie częstszym wyborem w gospodarstwach domowych są rzecz jasna lodówko-zamrażarki, ponieważ zajmują niewiele miejsca, a ponadto generują o wiele niższe zużycie prądu, niż miałoby to miejsce w przypadku dwóch osobnych urządzeń.

Na zakup dużej zamrażarki skrzyniowej lub szufladowej decydują się natomiast właściciele lokali gastronomicznych oraz innych miejsc, w których potrzebna jest spora przestrzeń do przechowywania żywności – w warunkach domowych rzadko mają one zatem swoje zastosowanie.

Jaką lodówkę z zamrażarką zatem wybrać, by cieszyć się wysokim komfortem użytkowym na co dzień?

CZY WIESZ, ŻE...

Pojemność zamrażalnika w lodówko-zamrażarce z powodzeniem dopasujesz do własnych potrzeb – dostępne są modele z niewielkimi, nawet 10-litrowymi zamrażarkami, ale możesz również kupić sprzęt z miejscem do mrożenia o pojemności około 200 litrów!

Polecane lodówki
 • 1 649 zł
 • 999 zł
 • 2 199 zł
 • 799 zł
 • 1 599 zł

Umiejscowienie zamrażalnika – jaką lodówkę kupić?

Lodówka wolnostojąca z zamrażalnikiem to dobry wybór do każdej kuchni – oto co możesz kupić z dostępnych modeli.

 • Lodówka z zamrażarką na dole – najpopularniejszy model chłodziarko-zamrażarki. Obie komory mają odrębne drzwi i obiegi chłodzące, dzięki czemu możesz z nich korzystać niezależnie od siebie. Taki układ sprawdza się, jeśli zamrażarki używasz sporadycznie, a częściej zaglądasz do chłodziarki – jest ona na wysokości wzroku, więc dostęp do żywności jest łatwiejszy. W tej roli świetnie sprawdzi się lodówka Electrolux ENN2832AOW.
 • Lodówka z zamrażarką na górze – to dobry wybór dla tych, którzy częściej korzystają z zamrażalnika, ponieważ mają do niego lepszy dostęp. Z drugiej strony w takich modelach jak Candy CFBD2450/5E miejsce do mrożenia zazwyczaj jest mniejsze, zyskuje się natomiast więcej przestrzeni do przechowywania świeżych produktów na dole chłodziarki.
 • lodówko zamrażarka dwudrzwiowa LG GSL761PZUZZamrażalnik wewnątrz chłodziarki – takie lodówko-zamrażarki są niewielkie i tanie, ale i niewiele zmieści się w nich żywności do mrożenia. Co więcej, by skorzystać z zamrażalnika, musisz wcześniej otworzyć lodówkę, co powoduje podniesienie temperatury w komorach urządzenia i wymusza większy pobór prądu oraz ryzyko szybszego popsucia się jedzenia. W związku z tym raczej rezygnuje się z tego typu chłodziarko-zamrażarek – modele takie jak Whirlpool ARG 590/A+ znajdują zastosowanie głównie w domkach letniskowych i innych małych przestrzeniach ze względu na swoje niewielkie gabaryty.

Lodówko-zamrażarka dwudrzwiowa – komu się spodoba?

Jeśli jednak szukasz lodówki z dużym zamrażalnikiem, koniecznie rozważ zakup lodówki side by side. Są to największe pod względem pojemności urządzenia tego typu dostępne na rynku – często zamrażarki są aż 200-litrowe! Mają one dwoje drzwi, które są otwierane od środka na zewnątrz – za jednymi kryje się chłodziarka, za drugimi zaś zamrażarka. Można więc z nich korzystać niezależnie, i to w bardzo wygodny sposób – produkty spożywcze, których używasz częściej, możesz układać na wysokości wzroku, pozostałe zaś niżej, przy samej posadzce.

Warto jednak wspomnieć, że takie sprzęty AGD często cechują się o wiele większą szerokością niż tradycyjne lodówko-zamrażarki, więc należy je wybierać głównie do sporych kuchni. Jednocześnie jednak mają sporo udogodnień, np. kostkarkę czy dystrybutor zimnej wody. Jeśli szukasz konkretnego modelu lodówki z dużym zamrażalnikiem, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika: Najlepsza lodówka z dużą zamrażarką według naszych klientów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link