Data publikacji: 26 lipca 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Mysz gamingowa – najważniejsze parametry

Poleć znajomemu Drukuj

Myszki gamingowe wyróżniają się na tle innych myszek m.in. kształtem, liczbą przycisków i rozdzielczością. Zobacz, jakie parametry powinna mieć dobra myszka gamingowa i jak możesz dopasować myszkę do gier do swoich potrzeb.

Gracz trzymający myszkę gamingową z czerwonym podświetleniem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czy wybrać laserową czy optyczną myszkę do gier,

- jaką rozdzielczość powinna mieć myszka gamingowa,

- czy wybrać myszkę gamingową z kablem, czy bez,

- jak powinna wyglądać ergonomiczna mysz gamingowa,

- jakie funkcjonalności mogą mieć myszki gamingowe.

Myszka gamingowa – laserowa czy optyczna?

Myszy komputerowe dla graczy dzielą się przez wzgląd na budowę na dwie główne kategorie: z sensorem optycznym i laserowym. Na którą powinieneś się zdecydować?

Myszki gamingowe z sensorem optycznym są zazwyczaj tańsze od myszek z sensorem laserowym. Teoretycznie nie musisz używać podkładki, jeśli korzystasz z optycznej myszy gamingowej, ponieważ powinna ona działać zarówno na chropowatej, jak i gładkiej powierzchni.

Myszka gamingowa z sensorem laserowym będzie lepiej działać na gładkiej powierzchni. Atutem takich myszek dla graczy często jest wyższa rozdzielczość sensora myszy, czyli tzw. DPI. Co to oznacza? Myszki z sensorem laserowym są bardziej precyzyjne i zapewniają szybsze działanie.

Nie oznacza to automatycznie, że powinieneś rozważać zakup tylko i wyłącznie myszki laserowej. Lepiej będzie, jeśli zainwestujesz w nieco droższą myszkę z sensorem optycznym, niż w podstawową myszkę gamingową z sensorem laserowym.

Jaką rozdzielczość powinna mieć myszka gamingowa?

Myszka gamingowa RAZER na podkładce pod myszStandardowe myszy komputerowe mają rozdzielczość 800-1000 DPI. Jest ona w zupełności wystarczająca, jeśli z komputera korzystasz głównie do pracy, przeglądania stron internetowych, a także okazjonalnego grania.

Myszki gamingowe powinny mieć jak najwyższą rozdzielczość, zapewniając Ci tym samym jak najlepszą precyzję. Za przyzwoity wynik uznaje się DPI wynoszące od 2400 (np. Genesis Krypton 110) do 3200 DPI (jak w przypadku A4tech XGame Bloody V7M).

Jeśli jesteś bardziej wymagający, to zwróć uwagę na myszki gamingoweo jeszcze wyższym DPI, szczególnie te z rozdzielczością przekraczającą 10 000 DPI. Przykładowo, myszka Razer DeathAdder Elite ma rozdzielczość sięgającą aż 16 000 DPI.

Ważna jest nie tylko sama rozdzielczość, ale też to, czy możesz ją regulować. Dlaczego? W wielu grach możesz nieraz osiągnąć lepsze wyniki przy rozdzielczości wynoszącej ok. 3000-4000 DPI, a nie przy wyższej, ponieważ większa szybkość nie musisz oznaczać np. płynniejszego celowania.

Myszka gamingowa – z kablem czy bez?

Główna zaletą myszy do gier bez kabla, jest właśnie… brak kabla, który może przeszkadzać przy szybszych ruchach myszką. Może się jednak okazać, że myszka gamingową z kablem to dla Ciebie lepszy wybór. Dlaczego?

W przypadku myszy bez kabla musisz pilnować poziomu naładowania akumulatora lub mieć pod ręką baterie na wymianę. Jeśli zapomnisz sprawdzić, ile jest jeszcze prądu w akumulatorze, może się okazać, że w ogniu rozgrywki po prostu stracisz kontrolę, bo myszka się wyłączy.

Wadą myszki bez kabla jest też zazwyczaj większy ciężar w porównaniu do myszek gamingowych z kablem, a tym samym większa bezwładność. Istnieje też ryzyko utraty połączenia z komputerem. Z drugiej strony, myszy bezprzewodowe pracują często naprawdę długo, a taki sprzęt będzie Ci wygodniej przenosić.
Proponowane produkty:
Rapoo 3510 Plus (niebieski) <%– –%>
Hama AM-7701 (czarny) <%– –%>
Hama MC-200 (czarny) <%– –%>
Tracer Silenta (szary) <%– –%>
E-BLUE Mazer Pro E-box (czarno-czerwona) <%– –%>

Ergonomia myszki gamingowej

Myszka gamingowa z szarą obudową, czerwonymi przyciskami i kablem z oplotemCo do samego kabla, powinien on być elastyczny, bo sztywny będzie Ci utrudniał granie. Dodatkowym atutem jest materiałowy oplot, jak np. w myszce gamingowej A4tech Bloody Blazing A60, co sprawi, że kabel będzie bardziej odporny na szarpnięcia i będzie miał dłuższą żywotność.

Polecane myszki dla graczy powinny mieć dużo przycisków, które powinny być tak rozmieszczone, żebyś nie musiał co chwilę zmieniać pozycji dłoni na myszce. Większość myszy komputerowych dla graczy w sklepie RTV Euro AGD ma sześć przycisków lub więcej, więc nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem modelu, dzięki któremu nie będziesz musiał odrywać ręki od myszki celem użycia skrótu w strategii czy grze MMO.

Dobierz myszkę do gier do sposobu, w jaki ją trzymasz. Jeśli preferujesz tzw. palm grip, czyli lubisz trzymać praktycznie całą dłoń na urządzeniu, wybierz dużą myszkę gamingową. W przypadku claw grip (gdy przytrzymujesz mysz głównie opuszkami) teoretycznie sprawdzi się każda myszka do gier, ale najwygodniejsza może być taka o wysokim profilu. Do pośredniego chwytu fingertip grip najlepsza może się okazać dla Ciebie niewielka myszka gamingowa.

Kolejnym istotnym parametrem jest żywotność przycisków. Wyraża się ją w liczbie klików. Dobra myszka gamingowa pozwolić Ci nacisnąć na guzik kilka milionów razy. Sprawdź też, z jakiego materiału wykonane są podkładki. Dobry plastik może się sprawdzić, ale najdłużej bez przeszkód będziesz korzystał z myszki z podkładkami teflonowymi.

PORADA EKSPERTA

Jeżeli jesteś osobą leworęczną, szukaj myszek przeznaczonych właśnie pod rękę, z której najczęściej korzystasz. Innym rozwiązaniem może być dla Ciebie myszka o symetrycznym kształcie, która będzie dobrze leżeć zarówno w prawej, jak i lewej dłoni.

Funkcjonalności myszek gamingowych

Twoją wygodę z użytkowania mogą poprawić dodatkowe funkcje. Ciekawą opcją jest możliwość zapisywania ustawień myszki do gierw wewnętrznej pamięci urządzenia. Jeśli bierzesz udział w turniejach lub wybierasz się pograć do znajomego, Twoje preferowane DPI czy podświetlenie będzie takie samo jak na Twoim komputerze. Myszką gamingową z taką funkcją jest np. SteelSeries Rival 110.

Co do samego podświetlenia, szereg myszek pozwoli Ci wybrać intensywność świecenia i jego kolor. Dobrym rozwiązaniem jest też system ciężarków, które możesz rozmieścić w taki sposób, aby myszka pasowała idealnie do Ciebie. Przykładem myszki gamingowej z ciężarkami jest Logitech G502 Proteus Spectrum RGB.

Jeśli szukasz myszki gamingowej oferującej dobry stosunek jakości do ceny, przeczytaj nasz artykuł Myszki gamingowe do 100 zł – poznaj nasze typy. Jeżeli szukasz innego sprzętu, który poprawi Twoje doznania z rozgrywki, polecamy również Ranking słuchawek dla graczy – TOP 10.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Sprawdź, dlaczego warto kupić nawigację samochodową z TMC!
Zobacz więcej   
Sprawdź, jaką przekątną ekranu powinna mieć najlepsza nawigacja samochodowa!
Zobacz więcej   
Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w trasie – GPS czy smartfon!
Zobacz więcej   

Znajdź nas