Chłodzenie wodne – czym jest i jak wybrać najlepsze?

Autor: Ola

Podzespoły komputerowe należą do elementów, które poprzez stałą, intensywną pracę mogą osiągać zbyt wysoką temperaturę. Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie tego zjawiska. Jednym z najkorzystniejszych i najbardziej wydajnych jest chłodzenie wodne procesora. Dowiedz się, dlaczego warto je wybrać.

Komputer chłodzony cieczą i wyposażony w podświetlenie LED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie korzyści wynikają z inwestycji w chłodzenie wodne
 2. które elementy komputera są najbardziej podatne na wzrost temperatury
 3. z czego składa się układ chłodzenia wodnego
 4. jak wygląda system działania chłodzenia cieczą

Chłodzenie wodne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Komputer z chłodzeniem wodnym i czerwonym podświetleniem LED

Każdy element komputera podczas pracy produkuje określoną ilość ciepła. Jest to zjawisko normalne, nie dające żadnych podstaw do niepokoju. Jednak wraz ze wzrostem intensywności pracy podzespołów rośnie również temperatura przez nie wytwarzana. Stały wzrost ciepła wewnątrz obudowy urządzenia generuje zaś negatywne skutki dla całego systemu. Wydajność pracy różnych części (np. procesora bądź karty graficznej) spada, a ich działanie cechuje się niższą stabilnością. Następuje również spadek ich żywotności. Z tego względu większość podzespołów wyposażona jest w indywidualne systemy chłodzące. Te dzielą się na dwa rodzaje: układy chłodzenia aktywne oraz pasywne. Do pierwszych należą wszelkiego rodzaju wiatraki, nawiewy i wentylatory. Radiatory reprezentują natomiast drugą grupę. Wykonywane są z różnych rodzajów metalu (najczęściej z miedzi lub aluminium) i przylegając bezpośrednio do powierzchni podzespołów, działają jak odpromiennik. Oba rodzaje systemów chłodzących można stosować kumulatywnie, aby uzyskać jeszcze bardziej satysfakcjonujący efekt. Jednak oprócz wspomnianych metod chłodzenia komputera istnieje jeszcze ciekawa alternatywa. Jest nią chłodzenie wodne, które pozwala na jeszcze większe zoptymalizowanie produkowanej temperatury, dzięki czemu zwiększy się wydajność całego urządzenia. Dodatkowo sprzęt chłodzony cieczą będzie działać znacznie ciszej niż w przypadku chłodzenia wentylatorami. Kolejnym atutem jest fakt, iż chłodzenie wodne odznacza się walorami wizualnymi. Dzięki temu jego używanie jest znacznie bardziej efektywne.

Chłodzenie wodne – które elementy na nim skorzystają?

Ciepło generowane jest podczas pracy przez większość podzespołów komputerowych. Jego nadmiar działa niekorzystnie na pracę całego systemu, prowadzi do spadku wydajności i zwiększenia podatności na awarie różnego rodzaju. Spada również żywotność całego urządzenia. Niektóre elementy są jednak szczególnie narażone na działanie wysokiej temperatury. Należą do nich:

 • procesor;
 • płyta główna;
 • pamięć RAM;
 • karta graficzna.

To właśnie te podzespoły najbardziej skorzystają na montażu chłodzenia wodnego.

 • 149,99 zł
 • 28,99 zł
 • 989 zł
 • 749 zł
 • 19,99 zł

Chłodzenie wodne – jak wygląda budowa tego układu?

NZXT Kraken X62 to system all-in-one chłodzenia do komputera

Podstawę działania układu chłodzenia wodnego stanowi blok wodny, montowany bezpośrednio do konkretnego podzespołu w celu obniżenia jego temperatury. To właśnie ta część przejmuje ciepło generowane przez urządzenie. Drugim, istotnym elementem jest chłodnica odpowiadająca za chłodzenie cieczy, która trafia do niej za pomocą systemu wężyków. W skład układu chłodzącego wchodzi również zbiornik wyrównawczy oraz pompa. Oprócz tak skonstruowanego systemu na rynku obecne są również układy all-in-one. Posiadają one pompę z blokiem wodnym, która na stałe połączona jest z chłodnicą. W tego typu układzie nie występuje konieczność umieszczenia zbiornika wyrównawczego. Umieszcza się go bezpośrednio przy procesorze, a sam montaż jest dużo łatwiejszy niż w przypadku rozbudowanych systemów chłodzenia cieczą.

Oto najciekawsze modele układów chłodzących dostępne obecnie na rynku:

Jak działa chłodzenie wodne?

Działanie układu chłodzącego odbywa się w układzie zamkniętym. Pompa wprawia w ruch płyn chłodzący, który następnie znajduje się w ciągłym ruchu. Schłodzona ciecz doprowadzana jest systemem węży do bloku wodnego, gdzie schładzany jest podzespół. Blok wodny po obniżeniu temperatury danego elementu oddaje ciepło, a podgrzana ciecz trafia z powrotem do chłodnicy. Chłodnica schładza ciecz przy wykorzystaniu ożebrowania i wentylatorów. W ten sposób płyn powraca do obiegu. Zdarza się, iż przed pompą umieszczany jest zbiornik wyrównawczy. Służy on przede wszystkim do utrzymania odpowiedniej ilości płynu w układzie oraz do odpowietrzania.

Jak widać system chłodzenia wodnego bywa niezwykle przydatny, nawet przy niezbyt intensywnym użytkowaniu komputera. Pozwala on na zwiększenie wydajności każdego z podzespołów, a tym samym uniknięcie awarii i wydłużenie żywotności sprzętu. Warto więc porządnie zastanowić się nad zainwestowaniem w tego rodzaju sprzęt.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link