Kinkiet łazienkowy – co warto o nim wiedzieć?

Autor: Zosia

Jeśli w wyposażeniu swojego mieszkania nie posiadasz toaletki, zapewne malujesz się przy lustrze w łazience. W pomieszczeniu, które pozbawione jest dostępu do naturalnego światła, szczególnie ważne jest odpowiednie oświetlenie wnętrza ze sztucznego źródła. Idealnym rozwiązaniem tego typu problemu jest zakup kinkietu łazienkowego. Oświetli on łazienkę przyjemnym, rozproszonym światłem, dzięki czemu bez problemu wykonasz w niej poranny makijaż.

Wnętrze łazienki - szafka, lustro, kinkiety

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest kinkiet łazienkowy;
  2. na co zwracać uwagę podczas jego wyboru;
  3. jak prawidłowo zamontować tego typu lampę;
  4. jakie modele kinkietów dostępne są w sklepach.

Kinkiet łazienkowy – co to jest?

Trzy kinkiety wiszące na ścianie

Kinkiet to lampa, zazwyczaj montowana na ścianie, dająca delikatne, stonowane światło. Pod względem technicznym kinkiet łazienkowy nie różni się znacząco od lamp montowanych w salonie czy w przedpokoju. W jego przypadku jednak warto szczególną uwagę zwracać na aspekty funkcjonalne – należy wybrać taki model, którego światło umożliwi nam najwygodniejsze wykonywanie porannej toalety.

Oprócz funkcji skupiania światła w najbardziej strategicznych miejscach, kinkiet może pełnić rolę oświetlenia dodatkowego bądź dekoracyjnego. Różne wzory i style dostępnych kinkietów umożliwiają dobór takiego, który najbardziej będzie odpowiadać ci zarówno pod względem funkcjonalnym, jak również estetycznym. Lampy tego rodzaju często stanowią świetne dopełnienie wystroju wnętrz, a co za tym idzie podnoszą jego atrakcyjność. Delikatne, stonowane światło pochodzące z kinkietu dobrze sprawdzi się w przypadku codziennego użytkowania, nierzadko całkowicie zastępując górną, sufitową lampę.

Czym kierować się przy zakupie kinkietu łazienkowego?

Ze względu na walory estetyczne kinkiety można podzielić na te w stylu retro i nowoczesne. Pod kątem funkcjonalności obydwa rodzaje spełnią swoje zadanie podobnie. Różnić się będą jedynie wyglądem. Kinkiety w stylu retro często wyposażone są w szklane abażury i pasować będą do klasycznych, eleganckich wnętrz. Nie sprawdzą się natomiast w łazienkach o nowoczesnej aranżacji albo w sytuacji, kiedy planujesz zawiesić kinkiet nad lustrem. Warto sięgnąć wtedy po model drugiego rodzaju, który nie będzie razić cię w oczy i odpowiednio oświetli twoją twarz, nie prześwietlając żadnej jej części.

Kinkiety nowoczesne dają również o wiele większe spektrum możliwości do wyboru – są dostępne w przeróżnych wzorach i kształtach. Możesz swobodnie wybierać więc między lampami o prostych, regularnych kształtach, które idealnie sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach, surowymi kinkietami industrialnymi, czy chociażby tymi ozdobionymi kryształkami. Aspekt ten warto więc dostosować bezpośrednio do swoich indywidualnych preferencji.

Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, bez względu na osobiste upodobania. Decydując się na zakup kinkietu łazienkowego, lepiej unikać dużych, ozdobnych abażurów. Nie rozproszą one światła tak efektywnie, jak bardziej minimalistyczne modele. W łazienkach o wiele lepiej sprawdzą się mniejsze modele, wykonane z tworzywa sztucznego bądź stali nierdzewnej. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są również lampy z wbudowanym, regulowanym wysięgnikiem. Dzięki niemu możesz dowolnie zmieniać ustawienie kinkietu i dopasowywać go m.in. do swojego wzrostu. Warto zainwestować w model o wysokiej klasie szczelności (odporności na wilgoć), dzięki czemu lampa będzie odporna na wodę i parę wodną. Im wyższy wskaźnik IP, tym bardziej szczelny będzie kinkiet.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kierunek padania światła. Kinkiety, których żarówki świecą w górę, nie będą razić w oczy, jednak spora część światła będzie niewykorzystana. Lampy skierowane w bok dają lepszy efekt, ale to właśnie żarówki świecące do dołu najlepiej oświetlają twarz użytkownika. Istnieje wtedy jednak spore ryzyko ostrego światła rażącego w oczy. Dlatego też w przypadku takiego modelu warto zdecydować się na mleczny klosz, który lepiej rozproszy światło i uchroni oczy przed rażącym oświetleniem. Należy również zdecydować o barwie i temperaturze światła, jakiego oczekujemy. Zbyt chłodne, wpadające w błękit światło może wydobyć dużo niedoskonałości cery, a cieplejsze skutecznie je ukryć. Warto więc wypośrodkować oczekiwany efekt tak, aby nie przeszkadzało ono w wykonywaniu codziennego makijażu.

  • 920 zł
  • 159,99 zł
  • 569 zł
  • 558 zł
  • 589 zł

Jak prawidłowo zamontować kinkiet?

Wnętrze łazienki - lustro z kinkietem, bidet, toaleta

Przed zamontowaniem kinkietu w łazience należy uprzednio powiesić w niej lustro. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której padające światło niekorzystnie odbijałoby się od lustrzanej tafli. Najlepiej zdecydować się montaż kinkietu nad lustrem. W ten sposób uzyska się najbardziej równomierne oświetlenie.

Jeśli preferujesz jednak oświetlenie boczne, pamiętaj aby po obu stronach zamontować dwie identyczne lampy, w takiej samej odległości od lustra. Dzięki temu twoja twarz będzie równo oświetlona z każdej strony, nie pojawią się również niechciane cienie przeszkadzające w wykonaniu make-upu. Jeśli planujesz montaż kinkietu nad lustrem, pamiętaj aby umieścić go ok. 10 cm powyżej głowy najwyższego z domowników. W ten sposób każda z osób korzystających z łazienki będzie miała dostęp do prawidłowo rozproszonego światła. Pamiętaj również o dobraniu odpowiedniej żarówki. W kinkietach łazienkowych najlepszym rozwiązaniem będzie ta o mocy 60W.

Kinkiety łazienkowe – jaki model wybrać?

Decydując się na kupno kinkietu łazienkowego, warto wziąć pod uwagę te opcje. Będą one korzystne zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i oryginalnego designu:

Kinkiet łazienkowy to lampa, bez której trudno wyobrazić sobie wykonanie porannej toalety. Aby jednak osiągnąć pełne zadowolenie z tego urządzenia, warto wziąć pod uwagę wskazane wyżej parametry i świadomie wybrać model, który w pełni spełni nasze indywidualne oczekiwania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link