Data publikacji: 23 sierpnia 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Karta graficzna – co to jest i do czego służy?

Poleć znajomemu Drukuj

Zarówno podczas wyboru komputera, jak i samodzielnego składania sprzętu ważne jest przeanalizowanie jego części. Jednym z najważniejszych podzespołów komputerów stacjonarnych i laptopów jest karta graficzna – co to jest? Dobra karta graficzna jest ważna nie tylko dla graczy chcących grać na najwyższych ustawieniach grafiki. Z jej zalet korzystają także osoby pracujące z grafiką i video. Sprawdź, jakie funkcje karty graficznej będą Tobie potrzebne do codziennego korzystania z komputera.

Kartę graficzną można zamontować samodzielnie w składanym komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest karta graficzna i jak działa,

- jak wybrać pamięć karty graficznej,

- jakie cechy ma dobra karta graficzna.

Karta graficzna – co to jest i jak działa?

Układ chłodzenia w karcie graficznej zapobiega jej przegrzaniuKarta graficzna jest podzespołem komputerowym w kształcie płytki, która jest montowana w złączu płyty głównej komputera. Karta graficzna to karta rozszerzeń, która po jednej stronie łączy się z magistralą komunikacyjną komputera, a po drugiej – ma gniazda potrzebne do podłączenia urządzeń zewnętrznych i wewnętrznych. Od rodzajów gniazd zależy, jakie urządzenia można podpiąć do karty graficznej.

W uproszczeniu – karta graficzna jest odpowiedzialna za jakość grafik wyświetlanych na ekranie Twojego monitora. Wyróżnia się 2 główne rodzaje kart graficznych: tanie zintegrowane i droższe dedykowane.

Karty graficzne zintegrowane, które współdzielą pamięć RAM z procesorem, mają niską wydajność. Z tego powodu są montowane np. w laptopach i komputerach stacjonarnych przeznaczonych do prac biurowych i prostych zadań, np. zwykłego przeglądania Internetu, korzystania z komunikatorów. Pozwalają na płynne korzystanie z niewielkiej liczby gier w porównaniu do możliwości wydajnych kart dedykowanych. Między innymi gracze i graficy muszą z nich korzystać, aby móc uruchamiać wymagające gry i pracować z grafikami, animacjami itp.

Od jakich elementów zależy wydajność dobrej karty graficznej?

Jak wybrać pamięć karty graficznej?

Podczas sprawdzania parametrów karty graficznej opis producenta jest kluczowy – znajduje się tam między innymi informacja o pamięci karty graficznej. Jej ważne parametry to zarówno rodzaj, jak i wielkość. Dwa główne rodzaje pamięci w karcie graficznej to DDR i GDDR. Pamięci DDR3 i DDR5 są używane w tańszych kartach graficznych, pamięci GDDR3 i GDDR5 są kilkukrotnie bardziej wydajne. Poprawiają jakość i płynność wyświetlanego obrazu – zwłaszcza w dynamicznych grach.  

CZY WIESZ, ŻE...

Pamięci RAM mają przeważnie od 1 GB w najtańszych kartach do 11 GB w kartach graficznych kosztujących więcej niż 3500 zł.

Za przenoszenie danych między kartą graficzną a pamięcią RAM odpowiada szyna pamięci, nazywana także szyną danych. Im większa jest szyna, tym lepsza wydajność karty, choć to oczywiście nie jedyny wyznacznik. Najwyższą wydajność dają szyny pamięci 512 bit, ale najwięcej kart graficznych w sklepie jest dostępnych z szynami od 256 do 352 bitów.
Proponowane produkty:
ASUS Phoenix GeForce GTX 1060 3GB GDDR5 192 bit <%– –%>
MSI GeForce GTX1060 ARMOR 6G OC 6GB GDDR5 192bit <%– –%>
Gigabyte GeForce GTX 1650 MINI ITX OC 4G <%– –%>
ASUS ROG Strix Radeon RX 590 8GB GDDR5 <%– –%>
Palit GeForce GTX 1650 StormX OC 4GB GDDR5 128 bit <%– –%>

Jakie cechy powinna mieć dobra karta graficzna?

Producenci kart graficznych dzielą je na generacje różniące się wydajnością i przeznaczeniem z tym związanym. Więcej o oznaczeniach kart graficznych przeczytasz w tym poradniku.

WSKAZÓWKA

Pracujesz na co najmniej dwóch ekranach lub myślisz o zakupie monitora? Sprawdź, z iloma maksymalnie monitorami współpracuje dana karta graficzna. Jeżeli interesuje Cię rozrywka w wirtualnej rzeczywistości, sprawdź, jakie wymagania mają producenci gogli VR.

Dobra karta graficzna dla graczyParametry dobrych kart graficznych zostały omówione w artykule Jaka karta graficzna do gier, a jaka do grafiki? Podpowiadamy! Warto podkreślić, że oprócz parametrów odpowiadających za jakość grafiki i wydajność sprzętu należy sprawdzić układ chłodzenia karty graficznej zapobiegający jej przegrzaniu. Może być aktywny lub pasywny.

Pasywny układ pracuje ciszej, lecz ma gorszą wydajność. Układ aktywny do chłodzenia wykorzystuje wiatraczki. Czy są głośne? Niekoniecznie. Karta graficzna ASUS GeForce ROG Strix GTX 1070 08G Gaming ma opatentowane potrójne wentylatory Wing-Blade 0 dB, a technologia chłodzenia jest dodatkowo wspomagana rurkami grzejnymi odprowadzającymi ciepło. 
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas