Karta graficzna do komputera – jak wybrać najlepszą?

Autor: Klaudia

Karta graficzna do komputera czy laptopa to element, który podnosi wydajność tego rodzaju sprzętu. Dobrze jest wcześniej upewnić się, że poradzi sobie ona z nową grą czy oprogramowaniem. Zobacz, jak to zrobić i sprawdź, jakie karty graficzne warto wybrać!

Kartę graficzną można zamontować samodzielnie w składanym komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak sprawdzić, jaką kartę graficzną posiadamy;
 2. jak przetestować wydajność karty graficznej;
 3. jakie karty graficzne warto wybrać.

Jak sprawdzić, jaką mamy kartę graficzną?

Układ chłodzenia w karcie graficznej zapobiega jej przegrzaniu

Karta graficzna odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu. Przyspiesza także pracę komputera. Na rynku najczęściej spotyka się te marki AMD oraz NVIDIA. Jedno z pytań użytkowników komputerów na forach internetowych brzmi: „jaką mam kartę graficzną?”. Wiele osób bowiem nie wie, jak to sprawdzić. Jak się okazuje, jest to niezwykle proste. Wystarczy wykorzystać narzędzia systemu Windows. Jak przeprowadzić ten proces krok po kroku? Oto krótki instruktaż:

 1. Kliknij dwukrotnie „Mój komputer”.
 2. Po otwarciu tego folderu w dowolnym miejscu naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz ostatnie pole z rozwijalnej listy, czyli „Właściwości”.
 3. Wybierz kategorię „Menedżer urządzeń”.
 4. Odnajdź na liście pole „Karty graficzne” i dwukrotnie kliknij – zobaczysz zarówno jej nazwę, jak i numer sterownika.

Innym sposobem na pozyskanie tej informacji jest wykorzystanie aplikacji. Tym sposobem można poznać bardziej szczegółowe parametry karty graficznej. Aby uruchomić narzędzie diagnostyczne, postępuj według następujących wytycznych:

 1. Uruchom narzędzie do wyszukiwania w systemie. Pojawia się ono po kliknięciu głównego menu i ma ikonę lupy wraz z polem do wpisywania.
 2. Do pola wpisz: dxdiag.
 3. Na ekranie powinien pojawić się katalog z zakładkami.
 4. Kliknij zakładkę „Ekran”.
 5. Powinna pojawić się nie tylko informacja o karcie graficznej, ale także o modelu sterownika czy pamięci RAM.

Alternatywnym sposobem do wyżej wymienionych jest też skorzystanie z popularnych aplikacji, np. GPU-Z czy OCCT. Ich zaletę stanowi to, że podają one jeszcze bardziej szczegółowe dane. Dzięki nim sprawdzanie karty graficznej jest niezwykle proste.

WSKAZÓWKA

Pracujesz na co najmniej dwóch ekranach lub myślisz o zakupie monitora? Sprawdź, z iloma maksymalnie monitorami współpracuje dana karta graficzna. Jeżeli interesuje Cię rozrywka w wirtualnej rzeczywistości, sprawdź, jakie wymagania mają producenci gogli VR.

Polecane karty graficzne
 • 459 zł
 • 8 999 zł
 • 9 299 zł
 • 3 599 zł
 • 7 799 zł

Wydajność kart graficznych – jak ją przetestować?

Dobra karta graficzna dla graczy

W sytuacji, gdy użytkownik komputera zauważył spadek wydajności swojego urządzenia, warto wykonać test, który pokaże, gdzie leży problem. W tym celu można użyć aplikacji, które oferują producenci kart graficznych. Bardzo często jedną z głównych przyczyn gorszej wydajności komputera czy laptopa są stare sterowniki, które nie współdziałają właściwie z kartą graficzną. W tej sytuacji zalecane jest więc ich uaktualnienie. Producent zwykle podaje, kiedy warto je zainstalować.

Zdarza się jednak i tak, że spadek wydajności jest spowodowany zbyt wysoką temperaturą karty graficznej pod obciążeniem. W takim przypadku warto rozważyć zakup pasty termoprzewodzącej. Pomocne okazać się również może oczyszczenie podzespołu.

Zmieniając kartę graficzną na wydajniejszą, należy też sprawdzić, jaką moc ma aktualnie używany zasilacz.

Dobra karta graficzna – polecane produkty

Ceny kart graficznych wahają się od nieco ponad 100 zł aż do około 3500 złotych. Wszystko więc zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Na pytanie, jaką kartę graficzną do gier wybrać, należałoby odpowiedzieć, że taką, która cechuje się małym poborem prądu i która zapewni kompatybilność połączenia z płytą główną. Parametrem, który ma niebagatelne znaczenie jest na pewno wentylator zapewniający efektywne chłodzenie. Zdolność odprowadzania ciepła przekłada się bowiem na wyższą wydajność na niższych temperaturach. Nabywając dany model, warto też upewnić się, że będzie można w przyszłości łączyć go z innymi.

Dobra karta graficzna cechuje się też dużą pamięcią. Nie musi być ona jednak spektakularnie wysoka, by dała oczekiwane rezultaty. Przykładem może być karta graficzna 4GB, jak np. MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING 4G 4GB GDDR5 128-bit. Jest ona w przystępnej grupie cenowej i pozwala obsługiwać trzy monitory. Wybierając karty graficzne do gier, warto na pewno zwrócić uwagę na rodzaj pamięci. Ta oznaczona GDDR5 czy GDDR6 zapewnia lepszą jakość obrazu podczas edycji grafiki i ma duże znaczenie w grach, gdzie konieczne jest przesyłanie dużej ilości danych. Zastosowaną ją np. w Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6G czy MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS 8G OC.

Najlepsze karty graficzne umożliwiają podłączenie ich do kilku monitorów. Jedną z nich jest MSI GeForce RTX 2080 Ti DUKE 11G OC 11GB GDDR6 352bit. Idealnie nadaje się ona do gier, zapewniając wysoką wydajność efektów wizualnych i ich płynność. Do tego jej zaletą jest to, że zużywa mało energii. Z kolei 11 GB pamięci gwarantuje bardzo dobrą rozdzielczość. Właśnie tyle posiada model Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME 11G. Dużym jego atutem są 3 wejścia HDMI. Dla potrzeb biurowych lub do oglądania filmów wystarczyć powinna zintegrowana karta graficzna.

Producenci kart graficznych dzielą je na generacje różniące się wydajnością i przeznaczeniem z tym związanym. Więcej o oznaczeniach kart graficznych przeczytasz w tym poradniku.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link