Łóżeczko dla dziecka – jak wybrać jego turystyczną wersję?

Autor: Joanna

Łóżeczko dla dziecka w wersji turystycznej to w wypadku wielu rodzin naprawdę niezbędny zakup. Takie rozkładane łóżeczko pomaga bowiem rodzicom w zapewnieniu maluchowi (szczególnie niemowlakowi) prawdziwego komfortu niezależnie od miejsca, w którym się on aktualnie znajduje.

Niemowlak w łóżeczku turystycznym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto kupić łóżeczko turystyczne dla dziecka;
  2. jakie rodzaje łóżeczka są dostępne na rynku;
  3. czy łóżeczko turystyczne jest zdrowe;
  4. kiedy można je kupić.

Łóżeczko turystyczne dla dziecka – dlaczego warto je kupić?

Mama pakująca się na wyjazd z niemowlęciem u boku

Łóżeczko turystyczne dla dziecka to ważny i potrzebny zakup. Prawie każda rodzina w trakcie pierwszych lat życia swojej pociechy się przemieszcza, częściej lub rzadziej. W każdej takiej podróży istotne jest, aby zapewnić maluchowi bezpieczne, przyjazne i dostosowane do niego środowisko. Kluczowy jest tutaj aspekt snu. W pierwszych latach bobasa ma on niezwykłe znaczenie, a łóżeczko turystyczne dla dziecka znacznie realizację tego zadania ułatwia. Aby tak się jednak stało, koniecznie podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka elementów budowy łóżeczka. Przede wszystkim powinno być ono rozkładane. Ważne są dobrej jakości kółka i blokady. Cały mechanizm składania i rozkładania musi działać bez zarzutu, sprawnie. Rozkładanie nie może stanowić problemu, z kolei po złożeniu łóżeczko powinno mieć jak najmniejsze możliwe rozmiary.

Łóżeczko turystyczne (np. Safety 1st Full Dreams Happy) i kojec równie dobrze nadają się na miejsca do spania dla dzieci. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że kojce są cięższe, mniej poręczne, gorzej więc sprawdzają się w podróży. Kojec nie zawsze łatwo zmieścić w samochodzie, zaś składane łóżeczko da się spakować nawet do małego auta.

Jakie łóżeczko dla dziecka wybrać?

Łóżeczko turystyczne dla niemowląt to niemała inwestycja, ale także zakup, którego naprawdę warto dokonać. Ułatwia rodzinne podróże, zapewnia dziecku komfort i bezpieczny sen, a rodzicom pomaga w usypianiu dziecka (Safety 1st Calidoo Happy Day). Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli łóżeczek, które można podzielić na kilka konkretnych grup:

  • łóżeczko turystyczne z moskitierą – chroni dziecko przed owadami, ale jednocześnie zapewnia „wgląd” w to, co dzieje się poza łóżeczkiem;
  • łóżeczko turystyczne z zadaszeniem – chroni dziecko przed słońcem, sprawdza się więc także na zewnątrz; może pełnić funkcję łóżeczka turystycznego i kojca jednocześnie;
  • łóżeczko turystyczne z przewijakiem – rozwiązanie bardzo wygodne, które umożliwia ograniczenie akcesoriów przewożonych przez młodych rodziców podczas różnego typu podróży; z reguły przewijak jest usytuowany na górze łóżeczka przy węższej krawędzi w poprzek dłuższej;
  • łóżeczko dla dziecka z materacem – zapewnia najwyższy komfort spania i nie wymaga dokupowania osobnego materaca;
  • łóżeczko z kołyską – szczególnie przydatne dla rodziców niemowlaków, które łatwiej zasypiają, jeśli się je kołysze.

Niemowlęce łóżeczko turystyczne – czy jest zdrowe?

Niemowlę w łóżeczku kojcu

Przenośne łóżeczko dla dziecka wzbudza wiele kontrowersji. Można się spotkać ze skrajnie różnymi opiniami na temat tego rozwiązania. Należy wyraźnie zaznaczyć, że według specjalistów i rehabilitantów łóżeczko turystyczne zarówno dla niemowlaka, jak i trzylatka jest równie bezpieczne. Warto jednak zainwestować w dobrej jakości produkt, z porządnym, stabilnym, twardym dnem i odpowiednio wysokim materacem (Safety 1st Soft Dreams Warm Gr). Za niskie łóżeczko dla dziecka może powodować dyskomfort malucha, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować planowany zakup. Jeśli łóżeczko będzie odpowiednio dobrane, to można korzystać z niego nie tylko w podróży, lecz także potraktować je jako alternatywę dla klasycznego łóżeczka.

Kiedy można kupić łóżeczko turystyczne dla dziecka?

Łóżeczko dla dziecka, 3-latka czy niemowlaka, powinno być dopasowane do konkretnych potrzeb malucha, a kupić je można już w pierwszych miesiącach życia dziecka (Safety 1st Soft Dreams Happy). W tym samym czasie można bez problemu zacząć również z niego korzystać. Warto jednak zwrócić uwagę na solidność konstrukcji i miękkość materaca. Dzięki nim dziecko poczuje się w łóżeczku komfortowo. Ważne, aby dobrać taki model, który zabezpieczy dziecko przed urazami i podduszeniami. Jeśli będzie on spełniał te wszystkie wymagania, da się z niego skorzystać już w pierwszych miesiącach życia dziecka (Safety 1st Full Dreams). Dla najmłodszych dzieci dobrze jest kupić dwupoziomowe łóżeczko turystyczne, które dzięki regulowanej wysokości będzie mogło posłużyć dłużej. Obecnie na rynku znaleźć można nawet 3-poziomowe łóżeczka. Wybierając łóżeczko, należy też zwrócić uwagę na wagę i wzrost dziecka. Absolutnie nie wolno kupić zbyt małego łóżeczka. Uwzględnić trzeba również wytrzymałość konstrukcji, inaczej nie posłuży dziecku ono zbyt długo.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link