Jakie funkcje powinna mieć suszarka spożywcza?

Autor: Klaudia

Chcesz samodzielnie zakonserwować owoce i inne produkty? Sprawdź, jakie funkcje powinna mieć suszarka spożywcza, żeby jak najlepiej zachować smak i wartości odżywcze moreli czy podgrzybków.

Suszarka spożywcza i zielone jabłka

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest i jak działa suszarka do owoców,
- jak znaczenie mają sita i obudowa w suszarce,
- jaką moc powinna mieć suszarka spożywcza,
- jakie funkcje dodatkowe powinna mieć suszarka.

Czym jest i jak działa suszarka do owoców?

Banany wysuszone w suszarce na owoceSuszenie to jeden z najstarszych sposobów konserwacji żywności. Już w czasach prehistorycznych mięso i inne produkty utrwalano, wykorzystując ciepło słoneczne. Dzięki współczesnej technologii nie musisz suszyć śliwek na kamieniu na środku łąki. Oczywiście, zawsze możesz zakupić opakowanie ulubionych produktów, ale suszarka spożywcza w dłuższej perspektywie pozwoli Ci sporo zaoszczędzić, a w dodatku zapewni pełną kontrolę nad procesem konserwacji.

Suszarka do owoców może też służyć do utrwalania smaku i aromatu grzybów i warzyw. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie – większość modeli ma ok. 35 cm średnicy (mniej więcej tyle, ile średniej wielkości garnek) i waży ok. 3 kg. Jak działa suszarka? Powietrze wewnątrz urządzenia jest podgrzewane, a następnie rozprowadzane po suszarce przez wentylator. W zależności od produktu proces suszenia znajdujących się na tackach przysmaków trwa od kilku go kilkudziesięciu godzin.

Jak znaczenie mają sita i obudowa w suszarce?

Najlepiej będzie, jeśli suszarka do owoców, grzybów i warzyw ma przezroczystą obudowę. Dzięki temu będziesz miał możliwość skontrolowania stanu żywności bez otwierania urządzenia. Po otwarciu ze środka suszarki uchodzi ciepło, co może mieć wpływ zarówno na proces konserwacji, jak i podwyższenie rachunku za prąd.

Sprawdź, czy suszarka rozkłada się na części i czy niektóre jej elementy można myć w zmywarce. Skróci to i ułatwi czyszczenie urządzenia po zakończeniu działania. Niektóre suszarki, np. Hendi 229002, są wyposażone w podkładkę zabezpieczającą przed spadaniem mniejszych produktów w trakcie suszenia. Możesz ją też położyć na dnie i łatwo zebrać resztki wysuszonych produktów.

W obudowie znajdują się sita, na których układamy produkty. Optymalna liczba to 5-6 pięter. Większa liczba sit pozwala przygotować na raz więcej produktów, ale urządzenie będzie musiało mieć większą moc i będzie pobierać więcej prądu.
  • 129,99 zł
  • 149,99 zł
  • 649 zł
  • 219 zł
  • 459 zł
Istotna jest nie tylko liczba, ale też wielkość sit. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek, prostokątne i okrągłe, z których te drugie są dużo popularniejsze. W ich przypadku największa średnica sit to 33 cm. Podstawki takiej wielkości ma np. MPM MSG-02. Zwróć też uwagę na głębokość sit. Ścianki o wysokości 5 cm pozwolą Ci bez przeszkód wysuszyć także większe produkty. Przydatna będzie też możliwość regulacji wysokości tac.

CIEKAWOSTKA

W suszarce możesz nie tylko konserwować owoce, warzywa i grzyby. Urządzenie możesz wykorzystać też do suszenia ziół, orzechów czy pestek. Niektóre modele pozwalają na przygotowywanie ciasta na chleb, jogurtów, serów czy bez.

Jaką moc powinna mieć suszarka spożywcza?

Najsłabsze suszarki mają moc nieco ponad 100 W, najmocniejsze ponad 600 W. Większość modeli ma moc od 240 do 400 W. Od tego parametru zależy wydajność sprzętu – im moc będzie wyższa, tym proces suszenia będzie krótszy. Trzeba przy tym pamiętać, że suszarka do owoców, grzybów i warzyw pracuje kilka godzin.

Do domowego użytku wystarczająca będzie suszarka o mocy ok. 250 W. Sama moc nie jest jedynym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę. Istotna jest też temperatura, do jakiej może zostać rozgrzane powietrze. Najlepsze efekty osiągniesz przy temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza. Żywność wysuszy się równomiernie, zachowując witaminy i wartości odżywcze.

Zastanawiasz się, jaką suszarkę kupić? Sprawdź suszarki do grzybów i owoców dostępne w sklepie RTV Euro AGD.

Jakie funkcje dodatkowe powinna mieć suszarka?

Papryczki chilli przygotowane do suszenia w suszarce spożywczejDobrze, jeśli suszarka ma możliwość regulacji mocy suszenia, dzięki której dopasujesz ustawienia do wielkości produktów i ich rodzaju. Jeszcze bardziej przydatnym rozwiązaniem jest regulator temperatury. Funkcje powietrza obiegowego i automatycznej regulacji wentylatora sprawiają z kolei, że efekt suszenia jest bardziej równomierny.

Sprawdź też, czy suszarka ma dodatkowe zabezpieczenia. Dzięki programatorowi urządzenie samo wyłączy się w odpowiednim momencie, a ochrona przed przegrzaniem zapobiegnie uszkodzeniu suszarki.

Jeśli zdecydujesz się na suszarkę spożywczą, zapoznaj się z naszymi kolejnymi poradami w artykule Jak przechowywać suszone produkty spożywcze.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link