Karta graficzna do monitora 4K. Jaką wybrać?

Autor: Piotr

Karty graficzne to najchętniej kupowany podzespół komputerowy, zwłaszcza przez graczy. Odpowiadają one za wyświetlanie obrazu i wydajność całego komputera. Posiadając monitor w rozdzielczości 4K, powinniśmy dobrać do niego odpowiednią kartę graficzną. Nie jest to taka łatwa sprawa, ponieważ ich rynek jest niezwykle dynamiczny. Im bardziej zaawansowany model karty graficznej, tym lepszą jakość obrazu możemy uzyskać. W tym artykule podpowiadamy, jaką kartę graficzną wybrać do monitora 4K.

Ręka trzymająca kartę graficzną na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie rodzaje kart graficznych wyróżniamy
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu karty graficznej do monitora 4K
  3. jakie modele kart graficznych do monitora 4K polecamy

Rodzaje kart graficznych

Biurko, na którym leżą akcesoria do komputera oraz karta graficzna

Karta graficzna to niezbędny element każdego komputera – stacjonarnego oraz laptopa. Odpowiada za generowanie obrazu, który później widzimy na ekranie. Na rynku cały czas pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane modele procesorów graficznych. Są one wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów (np. do pracy), jak i amatorów (podczas spędzania czasu przy grach wideo). Należy pamiętać, że każdy model karty graficznej powinien być kompatybilny z resztą podzespołów naszego sprzętu.

Spośród kart graficznych możemy rozróżnić 2 rodzaje – zintegrowane oraz dedykowane. Te pierwsze to procesory graficzne, które zazwyczaj służą przy wykorzystywaniu podstawowych funkcji komputera. Jest to dobry wybór dla osób, które pracują na swoim sprzęcie lub chcą przeglądać internet czy oglądać filmy. Ograniczone możliwości sprawiają, że ten rodzaj kart jest dużo tańszy. Taka karta będzie niestety za słaba do monitora 4K. Dlatego warto wybrać kartę dedykowaną, najlepiej dla graczy. Wielu producentów podzespołów komputerowych zajmuje się tworzeniem specjalistycznych kart graficznych. Są one bardzo wydajne w grach komputerowych, ale także przydatne w niektórych zawodach, np. dla grafików.

Zakup karty graficznej do 4K – na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni model karty graficznej do monitora 4K, powinniśmy przede wszystkim wybrać taki model, który będzie kompatybilny z resztą podzespołów. Przed zakupem musimy sprawdzić, jaką płytę główną posiadamy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy sloty wbudowane w płytę główną będą obsługiwały nową kartę. Ważny jest także procesor – powinien być na tyle wydajny, aby nie obniżać wydajności całego komputera.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dużą ilość RAM. Dobrze jest mieć minimum 16 GB RAM, aby komputer działał płynnie i nie zawieszał się podczas wykonywania trudniejszych operacji. Poza pojemnością RAM, trzeba również pamiętać o rodzaju samej pamięci. Jeżeli chodzi o samą kartę graficzną, one także posiadają wbudowaną pamięć RAM. W gamingowych modelach często pojawiają się pamięci DDR4, DDR5 itp. o różnej pojemności, nawet do 11 GB.

Kupując wydajną kartę graficzną do monitora 4K, dobrym pomysłem będzie też dostosowanie zasilacza. Wiele kart dla graczy pobiera dość dużo mocy, aby mogły działać na najwyższych obrotach. Bardzo ważne jest ponadto chłodzenie – mamy do wyboru tradycyjne, wentylatorowe lub wodne. Ta druga opcja wiąże się jednak ze znaczącym wydatkiem pieniędzy. Karta graficzna musi mieć odpowiednie chłodzenie, aby nie przegrzewała się.

Kwestią czysto techniczną jest fakt wielkości nowego procesora graficznego. Ma on jednak dosyć duże znaczenie, ponieważ karty posiadają różne rozmiary, przez co mogą nie zmieścić się w naszej starej obudowie. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy mamy obudowę komputera z „zapasem” na nową, być może większą, kartę graficzną.

Polecane karty graficzne
  • 1 699 zł
  • 1 599 zł
  • 1 429 zł
  • 3 349 zł
  • 2 569 zł

Karty graficzne do monitora 4K, które naprawdę polecamy!

Uśmiechnięta kobieta w słuchawkach na uszach, patrząca się na monitor

W RTV EURO AGD znajdziemy duży wybór kart graficznych, które z pewnością będą dobrze współpracowały z monitorem 4K. Wśród modeli z nieco niższej półki cenowej możemy znaleźć XFX Radeon RX 570 RS Black Edition 4GB DDR5 256bit. Producentem tej karty jest AMD. Posiada ona 4 GB pamięci DDR5. Poza tym ma wbudowane 3 złącza DisplayPort, 1 DVI oraz 1 HDMI. Pozwala na obsługę do 6 monitorów. Maksymalną rozdzielczością, jaką możemy uzyskać, jest 4096 x 2160. Drugą kartą godną polecenia, od tego samego producenta i również poniżej 1000 zł, jest Gigabyte Radeon RX 5500 XT GAMING OC 4GB GDDR6 128bit. Ten model ma taką samą pojemność pamięci co poprzednia propozycja. Różni się jednak rodzajem pamięci – tutaj znajdziemy GDDR6. Dzięki tej karcie obsłużymy do 4 monitorów o maksymalnej rozdzielczości 7680 x 4320. Oznacza to, że możemy śmiało używać naszego monitora 4K, a nawet 8K! Warto wspomnieć o niskobudżetowych kartach graficznych od drugiego topowego producenta – Nvidii. Godnym polecenia modelem jest MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GB DDR5 128bit. Karta ta ma wbudowane 4 GB RAM GDDR5. Ona także jest w stanie obsłużyć monitory o rozdzielczości nawet do 8K. Drugą kartą od Nvidii, którą polecamy, jest Gigabyte GeForce GTX 1650 MINI ITX OC 4GB GDDR5 128bit. To ciekawa propozycja karty graficznej, która charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Pomimo niewielkich rozmiarów, jest w stanie obsłużyć do 3 monitorów o rozdzielczości nawet do 8K. Dla osób, które poszukują bardziej wydajnej karty, polecamy MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS OC 8GB GDDR6 256bit. Układ posiada pamięć GDDR6 8 GB. Podobnie jak w przypadku poprzednich kart, tutaj również uzyskamy jakość do 8K. Wysokopółkową kartą od AMD jest XFX Radeon RX 5700 8GB GDDR6 256bit. Cechują ją bardzo podobne parametry do RTX 2070, aczkolwiek obsłuży monitor z rozdzielczością maksymalnie do 4K. Ostatnim modelem godnym polecenia jest Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME WATERFORCE 11G. Ta niewyobrażalnie wydajna karta graficzna to sprzęt, który z pewnością przyda się najbardziej zapalonym graczom. Posiada pamięć GDDR6 11 GB oraz po 3 złącza DisplayPort i HDMI. Oprócz parametrów, cechą, która odróżnia ją od wszystkich wcześniej wspomnianych kart graficznych, jest chłodzenie wodne.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów