Jak poprawnie zaktualizować BIOS? Poradnik krok po kroku

Autor: Grzegorz

Jeśli właśnie wymieniłeś płytę główną lub procesor i dostrzegasz, że nie wszystko działa tak, jak tego oczekiwałeś, to pora na aktualizację BIOSu. Procedura jest bardzo prosta i szybka. Sprawdź, jak to zrobić poprawnie.

Niebieski przycisk Update

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. kiedy warto zaktualizować BIOS;
  2. jak zaktualizować BIOS krok po kroku.

Kiedy warto zaktualizować BIOS?

Mężczyzna, któremu udało się zaktualizować BIOS

BIOS jest podstawowym zestawem stałych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Wgrany jest domyślnie w pamięci ROM płyty głównej.

Kiedy warto zaktualizować BIOS? Najczęściej po wymianie podzespołów komputera. Często zdarza się, że do stacji roboczej kupujemy nową kartę graficzną bądź kości RAM. Mimo iż instalacja ich na płycie głównej przebiegła wzorowo, a sterowniki wgrały się bez żadnych kłopotów, to zdarza się, że najnowsze części nie działają tak, jak powinny. Winowajcą może być BIOS, który w przestarzałej wersji nie będzie chciał współpracować. To właśnie ten moment podpowiada, że warto przystąpić do jego aktualizacji.

Zaktualizowany BIOS to także prawidłowe naprawianie błędów systemów oraz większa stabilność i wydajność. Procedura wgrywania nowej wersji nie jest trudna. Warto mieć jednak na uwadze zachowanie szczególnej ostrożności oraz dokładnie zapoznać się z instrukcją!

PORADA EKSPERTA

Przed przystąpieniem do aktualizacji BIOSu, warto na dzienniku zmian (tzw. changelog) sprawdzić nowości. Może okazać się, że nowa wersja nie wniesie nic, co by mogło rozwiązać problem.

Polecane płyty główne
  • 359 zł
  • 299 zł
  • 859 zł
  • 1 349 zł
  • 289 zł

Jak zaktualizować BIOS krok po kroku

Miejsce BIOS na płycie głównej

1. Dokładnie sprawdź swoją płytę główną.

Zapoznaj się z modelem swojej płyty głównej. Ważne jest, abyś znał nie tylko jej typ, ale też konkretną, pełną nazwę. Zdarzają się na rynku płyty główne, w których różnice są bardzo subtelne.

2. Pobierz najnowszą wersję BIOSu ze strony producenta.

Wyszukaj najnowszą wersję BIOSu na stronie producenta płyty głównej. Jest to miejsce, gdzie zawsze masz pewność najnowszych wydań i prawidłowej kategoryzacji. Najprościej to zrobić przez wpisanie frazy „nazwa płyty + BIOS update”. Na stronie producenta potrzebnych plików poszukujemy w zakładce „Wsparcie” (ang. Support) i sugerujemy się datą!

Nie zapomnij w tym kroku upewnić się, że podane przez Ciebie numery zgadzają się z posiadanym sprzętem oraz czy pobierana aktualizacja jest nowszej wersji niż obecnie zainstalowana!

Pobrany plik z pewnością będzie spakowany w formacie .zip lub .rar. Należy go rozpakować, a następnie przenieść wszystko na pendrive i umieścić w jednym folderze.

3. Instrukcja producenta.

Upewnij się, czy na stronie producenta nie została umieszczona instrukcja, jak zaktualizować BIOS dla Twojej płyty głównej. Dla modelu Gigabyte B450 AORUS ELITE poradnik instalacji może się różnić od poradnika dla MSI B360 Gaming Plus.

PORADA EKSPERTA

Podczas aktualizacji BIOSu w laptopie upewnij się, że urządzenie ma wystarczający poziom baterii lub jest podłączone do zasilania sieciowego. W przypadku nagłego wyłączenia się komputera wskutek zaniku prądu, procedura nie powiedzie się, a to może prowadzić do uszkodzenia płyty głównej.

4. Aktualizacja BIOSu z poziomu systemu Windows.

Producenci płyt głównych często oferują gotowy plik wykonywalny, który można uruchomić z poziomu systemu Windows i za pomocą kilku kliknięć przeprowadzić aktualizację BIOSu. Wtedy należy stosować się do poleceń na ekranie i przejść przez program instalacyjny.

5. Aktualizacja BIOSu z napędu USB.

Czasami zdarza się, że producent przygotował pliki, które należy uruchomić z napędu USB podczas włączania komputera. Wtedy z podpiętym pendrivem wchodzimy do ustawień BIOSu i w przypadku płyt GIGABYTE uruchamiamy program Q-flash.

Jest to kreator, który krok po kroku, jak w przypadku plików wykonywalnych w systemie Windows, przeprowadzi Cię przez całą procedurę. Na samym początku należy tylko wybrać “Update BIOS” i wskazać odpowiedni plik na dysku USB.

Cała instalacja nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Wszelkie informacje będą wyświetlać się na ekranie komputera. Po zakończonej aktualizacji w zakładce “System” ukażą się informacje dotyczące najnowszej wersji BIOSu.

6. Sprawdź poprawność aktualizacji.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie aktualizacji BIOSu. Jeśli komputer włącza się bez zastrzeżeń, a komputer pracuje sprawnie, oznacza to, że całą operację wykonałeś bezbłędnie! W tym momencie warto sprawdzić, czy problemy występujące w przypadku nowych podzespołów, jak GPU czy CPU, dalej występują. Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem wina nie leżała po stronie przestarzałego BIOSu i rozwiązania należy poszukiwać gdzie indziej. Należy zacząć od sprawdzenia aktualności zainstalowanych sterowników – można to zrobić w “Menadżerze urządzeń” dostępnym w systemie Windows. Jeśli przy jakiejkolwiek pozycji obecne będą żółte wykrzykniki, to znak, że pora działać.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link