Jak zrobić z rouetra repeater?

Autor: Joanna

Jest wiele powodów słabej jakości sygnału, który jest emitowany z routera. To, że nie jesteśmy zadowoleni z mocy sygnału, nie musi być winą samego urządzenia. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu ta jakość będzie dużo lepsza. W jaki sposób zrobić z routera repeater? Dlaczego warto to zrobić?

Mężczyzna podłącza router WiFi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak poprawić zasięg sygnału WIFi w mieszkaniu
  2. jakie są przyczyny słabego sygnału WiFi
  3. jak z routera zrobić repeater

W jaki sposób poprawić zasięg WiFi w całym domu?

Włączony router WiFi

Sposób działania sieci WiFi i łączności bezprzewodowej w naszym domu jest zależne od bardzo wielu czynników. Jednym z podstawowych jest jakość routera. Nie bez znaczenia jest sama konstrukcja domu, a dokładniej materiał, z jakiego został wybudowany. W wielu domach, szczególnie tych o starszej konstrukcji, problemy z łącznością bezprzewodową są niestety na porządku dziennym, dlatego też wiele osób szuka skutecznego rozwiązania na poprawę tego stanu rzeczy. Trzeba również pamiętać, że w sieci w jednym czasie może korzystać wielu domowników, co znacząco może ją osłabiać. Negatywny wpływ na jakość uzyskanego sygnału mogą mieć też inne sieci WiFi, które występują w najbliższej okolicy. Z tak wielu czynników mających wpływ na naszą sieć, naprawdę trudno wskazać, który z nich w konkretnym przypadku będzie miał kluczowe znaczenie. Jak widać przyczyn niskiej jakości sygnału WiFi może być dużo, stąd warto szukać rozwiązania, a prostych sposobów poprawy sygnału jest naprawdę sporo.

Bardzo często wiele osób decyduje się chować router w miejsca, gdzie po prostu będzie niewidoczny. Przyczyn jest wiele, jednym może nie pasować do wystroju pokoju, inni robią to po prostu z nieświadomości. Zbyt daleka odległość routera od innych urządzeń, które są podłączone do sieci powoduje, że jakość sygnału jest bardzo słaba. Wyeksponowanie routera, bliżej otwartej przestrzeni pomieszczania, w niewielkiej odległości od laptopa, drukarki czy telewizora, które są podłączone do siebie, na pewno pomoże poprawić jakość sygnału.

Jeśli ten sposób ans zawiódł, to przyczyną niskiej jakości sygnału może nie być złe umiejscowienie routera, ale po prostu zbyt słaby sygnał, który emituje, w stosunku do całego naszego mieszkania bądź ilości urządzeń, które zostały połączone w sieć. Jeśli ustawimy router na parterze domu, to wręcz niemożliwe będzie, aby tak samo dobry sygnał docierał na piętro, tym bardziej jeśli po drodze będzie do obsłużenia jeszcze kilka innych urządzeń w tym komputery stacjonarne, laptopy, czy telefony. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie podłączenie do sieci wzmacniacza sygnału lub kolejnego punktu dostępu. Tego typu urządzenia z reguły przypominają router. Niektóre z nich przypominają kostkę, którą wystarczy tylko podłączyć do gniazdka, a wzmacniacz sam skonfiguruje sieć i zacznie pracować w odpowiednim trybie. Sas to powszechnie dostępne urządzenia, ale przy dokonaniu zakupu warto przyjrzeć się bliżej ich parametrom, w tym szybkości połączenia, jaką będzie można uzyskać, wykonując poprawną konfigurację. Warto dodać, że tego typu wzmacniaczy można mieć w mieszkaniu wiele, tak aby dobrej jakości sygnałem objęły praktycznie każde pomieszczenie. Jeszcze jednym sposobem może być zastosowanie urządzenia typu powerline, które sprawdza się szczególnie w dużych domach.

  • 119 zł
  • 459 zł
  • 69,99 zł
  • 93,89 zł
  • 139 zł

Jak z routera zrobić repeater?

Przewody optyczne podłączone do routera WiFi

Jeśli zastanawiamy się jak z routera zrobić wzmacniacz WiFi, są na to przynajmniej dwa sposoby. Pierwszym sposobem na przerobienie routera na repeater jest zakup anteny, której zadaniem jest wzmocnienie sygnału. W zestawie z anteną zazwyczaj znajdziemy specjalny adapter lub zwykły wzmacniacz. Jest to budżetowe rozwiązanie, a dobrymi przykładami tego typu urządzenia są D-Link AC1200 DAP-1610 i Tenda A9.

Drugim sposobem jest skorzystanie z Ethernetu. Wystarczy skorzystać z komputera stacjonarnego, który jest podłączony do sieci. Wchodzimy w Panel Sterowania, następnie wybieramy opcję Sieci i ustawienia. Musimy dotrzeć bramki domyślnej i adresu IP komputera. Te dane będą też adresem routera, dlatego warto je zanotować. Następnie w dowolnej przeglądarce internetowej wpisujemy adres bramki domyślnej (zazwyczaj jest to 192.168.1.1). Powinniśmy zobaczyć ekran routerowy, który może różnić się w zależności od tego, kto jest producentem konkretnego urządzenia. Logujemy się i przechodzimy do konfiguracji. W tym miejscu można dokonywać wielu zmian, jednak logujemy się po to, aby sprawdzić ustawienia szczególnie dotyczące zabezpieczenia, kanału czy nazwy routera. W kolejnym kroku podłączamy do zasilania kolejny router (np. D-Link DIR-878/MT, TP-LINK Archer A6 lub D-Link DIR‑853/EE AC1300), jednak jeszcze go nie uruchamiamy. Zaczynamy od resetu i powrotu do ustawień fabrycznych. Następnie uruchamiamy drugi router i konfigurujemy go podobnie jak pierwszy, ustawiając takie same hasła do sieci jak w głównym routerze. W ten sposób oba urządzenia są gotowe pracy.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link