Kiedy wchodzi DVB-T2 – wszystko o (nowej) telewizji cyfrowej

Autor: Łukasz Figielski

Korzystasz z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w domu lub na działce? Wiosną zmieni się sposób kodowania sygnału. Sprawdź, czy twój telewizor obsługuje technologię DVB-T2, i to koniecznie w standardzie HEVC (H.265)! Możesz to zrobić już teraz, wyszukując kanały testowe. Nie obsługuje? Dobra wiadomość: rozwiązaniem jest dekoder DVB-T2 za 100 zł. Przeróbmy temat telewizji cyfrowej dogłębnie, krok po kroku.

W tym tekście pojawi się kilka bliźniaczo wyglądających skrótowców, anglojęzycznych akronimów, ich nieładnie brzmiących tłumaczeń i generalnie niezbędnego w takich okolicznościach technologicznego żargonu. Ale nie obawiaj się, wszystkie dane pochodzą z oficjalnego poradnika opracowanego przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy i Departament Telekomunikacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Znajdziesz go na stronach rządowych. Nasz tekst zaczynamy od słowniczka pojęć, którymi będziemy się posługiwać.

 

Słowniczek pojęć związanych z DVB-T2

 •           DVB-T2 / DVB-T – naziemna telewizja cyfrowa nowej / obecnej generacji. Od wiosny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny będzie odbiornik lub dekoder wspierający DVB-T2. Kanały zostaną „przeprogramowane”, przeniesione na niższe częstotliwości, zmieni się sposób kodowania sygnału. Można napisać, że aktualna technologia DVB-T nie będzie już wykorzystywana.

 •           HEVC (High Efficiency Video Coding, znane też jako H.265, czyli MPEG-H część 2.) / AVC (Advanced Video Coding, czyli H.264, czyli MPEG-4) – standardy cyfrowej kompresji wideo nowej / obecnej generacji. HEVC jest dwukrotnie bardziej wydajny (pakowny) od AVC. Aby odbierać DVB-T2 w Polsce, odbiornik lub dekoder DVB-T2 musi wspierać kodowanie HEVC. Odbiorniki ze standardem DVB-T2/AVC nie będą odbierać sygnału DVB-T2/HEVC – konieczny będzie zakup zewnętrznego dekodera.

 •          Dolby AC-4 jest dekodowany przez większość odbiorników 4K sprzedawanych od 2020 r. Wspieranie tego formatu przez telewizor nie jest konieczne do odbioru DVB-T2, ale poszerza wybór ścieżek audio (np. film w kilku językach, mecz z komentarzem lub bez) i dostarcza do TV czystszy sygnał.

 •          HbbTV 2.0.1+ / HbbTV 1.5 – telewizja hybrydowa nowej / starej generacji. Dodatkowe treści pobierane z internetu pojawiają się na niektórych kanałach w formie interaktywnego okienka po prawej stronie ekranu, interakcja następuje za pomocą kolorowych przycisków pilota. To mogą być quizy tematycznie powiązane z audycją, rekomendacje programów, wyniki czy statystyki sportowe, prognoza pogody itp. Większość odbiorników sprzedawanych przed 2019 r. ma HbbTV w wersji 1.5. Aby korzystać z HbbTV po wprowadzeniu DVB-T2, konieczny jest odbiornik lub dekoder z HbbTV w wersji 2.0.1 lub wyższej.

 •          HDR i HLG – standardy kodowania obrazu o dużym zakresie dynamiki zmian obsługiwane przez większość odbiorników 4K. Po uruchomieniu DVB-T2 zaczną się pojawiać kanały w rozdzielczości 4K nadające wideo wykorzystujące te technologie.

Co to telewizja naziemna?

Naziemny sygnał telewizyjny ­(naziemny – czyli nie satelitarny) nadawany jest w Polsce za pośrednictwem anten umieszczonych na ok. 50 masztach – wysoko postawionych (góry, kominy) lub bardzo, bardzo wysokich. Na obrzeżach aglomeracji mamy kilkanaście takich konstrukcji przekraczających… 300 m! Fale z nadajników pokrywają duże obszary, czasem całe województwa. Z 200 niższych masztów nadawany jest sygnał telewizji regionalnych, na mniejsze odległości. 

W telewizyjnej nomenklaturze pasmo częstotliwości nazywane jest kanałem. Do 2010 r. w ramach jednego kanału transmitowany był jeden program analogowy, więcej się „nie dało”. Jedynka, Dwójka, Info/Trójka, Polsat, TVN, Czwórka, Puls. Koniec. Sieć 3G ani nawet światłowody nie były wtedy wykorzystywane do „masowej” transmisji wideo, więc triumfy święciły kablówki, wciąż popularna była telewizja satelitarna. Pamiętasz te czasy? Do odbioru „analogówki” stosowano najczęściej anteny zewnętrzne – takie „rozczapirzone”, kierunkowe, typu Yagi. Część anten została po transformacji (cyfryzacji) na balkonach i dachach, bo też łapią sygnał DVB-T (w końcu wykorzystuje te same częstotliwości). Nowe anteny zewnętrzne przeznaczone do DVB-T wyglądają podobnie, skręcane są z wielu elementów. W dobrych warunkach mogą odbierać sygnał nawet z 70 km.

Para oglądająca telewizję


Przejdźmy do wspomnianej transformacji, rozpoczętej w 2010 r. Proces zakończył się w 2013 r. – telewizję analogową w Polsce całkowicie wyłączono, a częstotliwości przeznaczono dla cyfrowej telewizji naziemnej, zwanej z angielska właśnie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Taka zmiana następowa w całej Unii Europejskiej i w innych krajach świata (gdzieniegdzie obowiązują odmienne, ale technologicznie zbliżone standardy, np. ATSC w USA). Po stronie odbiorcy konieczny jest telewizor z dekoderem DVB-T lub dekoder zewnętrzny – to oznacza, że DVB-T można oglądać nawet na starym kineskopowym telewizorze, podłączając tuner przez gniazdo euro (SCART).
 

Jak działa DVB-T ?

 W technologii DVB-T miejsce jednego programu analogowego może zająć osiem programów niskiej rozdzielczości (SD: 720x576 pikseli) albo cztery wysokiej (HD: 1280x720) – przesyłane są w paczkach (zespolonych strumieniach danych) zwanych multipleksami (MUX-ami). Sygnał cyfrowy umożliwia również transfer wielokanałowego audio i innych informacji. Przynosi bonusowe funkcje. Wraz z DVB-T pojawiły się audiodeskrypcja (dla osób niedowidzących), podpisy (także w osobnej wersji dla niedosłyszących – z dodatkowym opisem), elektroniczny przewodnik po programach, telegazeta, automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie godziny włączenia i wyłączenia programu i in.

 • 129,99 zł
 • 139,99 zł
 • 99,99 zł

Obecnie dostępne są programy zawarte w pięciu MUX-ach. Cztery nadają w paśmie UHF (zakres 470-790 MHz), a piąty (Multipleks 8) w paśmie VHF (174-230 MHz).

·       Multipleks 1: TTV, Polo TV, Eska TV, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV i najnowszy kanał Antena HD.
·       Multipleks 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
·       Multipleks 3: Telewizja Polska: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.
·       Multipleks 4: Polsat News HD oraz płatny pakiet TV Mobilna (zestaw kanałów Polsatu).

Ostatni multipleks ma numer 8: TVP Kultura HD, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP i TVP Kobieta. Ciekawostka – według opublikowanego pod koniec lipca badania „Projekt Cyfrowizja VI” autorstwa domu mediowego Wavemaker widzowie korzystający z DVB-T najwyżej oceniają Polsat i TVN, a najchętniej zrezygnowaliby z TV Trwam i TVP Info. We wrześniu ma się pojawić nowy kanał newsowy powstający na bazie Superstacji – Wydarzenia 24.

 

Na czym polega zmiana na DVB-T2?

DVB-T2 to po pierwsze konieczność, regulowana tzw. „Decyzją o zmianie przeznaczenia” Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r. Chodzi o zmianę przeznaczenia fal radiowych na paśmie 700 MHz (zakres 694-790 MHz) – we wszystkich krajach członkowskich częstotliwości zostaną przeznaczone przede wszystkim dla sieci 5G.

W ramach tej „drugiej transformacji telewizji cyfrowej” (u nas zmianami zawiadują Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy) MUX-y 1-4 przeniosą się na częstotliwości 470-693 MHz. Zmieni się też sposób kodowania: z obecnego AVC (H.264) na HEVC (H.265).


Dokładny plan zmian:

·       od 28 marca – województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie (czyli południowy zachód),
·       od 25 kwietnia – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie (północny zachód),
·       od 23 maja – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie (południowy wschód),
·       od 27 czerwca – województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie (północny wschód).

Zgodnie z wytycznymi akcja musi się zakończyć 30 czerwca 2022 r. Na razie nie znamy terminu zmiany standardu MUX-a 8 (to fale VHF, nieobjęte tą regulacją Unii).

  

Co daje DVB-T2?

DVB-T2 to nie tylko konieczność, ale przede wszystkim większa wydajność „z pasma”. Dzięki skuteczniejszej kompresji w ramach jednego multipleksu uzyskamy: 16 kanałów SD, 8 HD lub – i to w perspektywie nadchodzących lat ważne – 4 kanały UHD (4K: 3840x2160 pikseli), z wykorzystaniem technologii zapewniających naturalny obraz o żywych kolorach (HDR, HLG). Pierwsze w kraju transmisje 4K poprzez DVB-T2 przeprowadziła TVP podczas Euro 2020, czyli w lipcu 2021 r. Kanał TVP 4K na dobre ma wystartować w tym roku.

 

Jak sprawdzić DVB-T2/HEVC?

Telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T2 sprzedawane są od wielu lat. Modele z 2019 r. i nowsze niemal na pewno dekodują „jedyny słuszny” sygnał w formacie DVB-T2/HEVC. Problem niekompatybilności może dotyczyć urządzeń kupionych wcześniej. Im starszy telewizor, tym większe prawdopodobieństwo, że rozpoznaje tylko DVB-T2/AVC.

Sposób na test: włącz automatyczne wyszukiwanie kanałów. W ramach tego procesu kanały zostaną przeprogramowane. Jeśli twój odbiornik lub tuner obsługują DVB-T2/HEVC, wśród kanałów pojawią się testowe kanały TVP i TVN w jakości HD, m.in. TVP Kultura (pozycja 83), TVP Polonia (84), TVP Rozrywka (85), TVP Dokument (86), TVP Kobieta (87), TVN (5/800), TVN 7 (8/801), TTV (13/802), Metro (38/803). Jeśli się nie pojawiły, sprawdź, czy jest aktualizacja oprogramowania telewizora – w niektórych przypadkach pomoże nowy firmware.

Nowy i najłatwiejszy sposób na test: TVP uruchomiła kanał testowy Sprawdzam TV (MUX3). Włącz wyszukiwanie kanałów. Jeśli twój telewizor jest kompatybilny z nowym formatem telewizji naziemnej, na 28. pozycji zobaczysz planszę i usłyszysz lektora: „Szanowny widzu, nadchodzi zmiana standardu telewizji naziemnej. Będzie więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Widzisz obraz i słyszysz dźwięk? Twój odbiornik jest gotowy na nowy standard. W innym przypadku dokup nowy tuner lub wymień telewizor na nowy DVB-T2 z kodekiem HEVC. Więcej informacji na telewizjanaziemna.pl”.

Nasze propozycje nowych tunerów znajdziesz na stronie z tunerami DVB-T2 z H.265/HEVC. Uwaga, ważna informacja na koniec! Stare anteny bez filtra 5G LTE mogą wywoływać zakłócenia odbioru. Zapraszamy do zakupu anten DVB-T2 z filtrem 5G LTE w naszym sklepie!

 

Zobacz pełną ofertę Tunerów DVB-T w naszym sklepie

Polecane telewizory
 • 3 299 zł
 • 1 599 zł
 • 2 799 zł
 • 2 999 zł
 • 4 999 zł
 • 2 499 zł
 • 2 199 zł
 • 3 999 zł
 • 5 699 zł
 • 3 999 zł
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny