Co to jest HDR i jak wpływa na jakość obrazu? Wyjaśniamy!

Autor: Anna

Kupując nowy telewizor lub monitor natrafiłeś na pojęcie HDR i zastanawiasz się, co to oznacza? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest ten parametr i w jakim stopniu wpłynie na Twój codzienny komfort podczas korzystania z urządzenia – sprawdź!


Obraz w trybie HDR

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest technologia HDR,

- jakie jej standardy można wyróżnić,

- jak wybrać telewizor kompatybilny z HDR,

- w jaki sposób wykorzystuje się efekt HDR w fotografii.

HDR – co to jest?

HDR to skrót od angielskiego wyrażenia High Dynamic Range, co oznacza szeroki zakres dynamiki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy pomiędzy ciemnymi a jasnymi tonami – co więcej, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to po prostu, że kolory są żywsze, a detale bardziej widoczne.

CZY WIESZ, ŻE

Efekt HDR jest widoczny przede wszystkim w scenach, w których głęboka czerń łączy się z bielą – np. wtedy, gdy biały samochód jedzie nieoświetloną drogą. Patrząc na taki obraz, poczujesz się niemalże tak, jak gdybyś widział go na żywo.

Obraz w trybie HDRNajpopularniejsze standardy HDR – przegląd

High Dynamic Range cieszy się dziś dużą popularnością – dlatego też producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych standardów. Obecnie do najlepszych zalicza się następujące tryby HDR:

 • HDR10 – najczęściej stosowane rozwiązanie z 10-bitowym kodowaniem i statycznymi metadanymi dla całej treści, 
 • HDR10+ – nieco unowocześniona wersja technologii HDR, która różni się od niej dynamicznymi metadanymi. Co więcej, jest dostępna bez opłaty licencyjnej, dlatego też nie podwyższa ceny telewizora. Zobacz np. ten model marki Samsung
 • Dolby Vision – technologia bardziej zaawansowana niż HDR czy HDR10+. W rezultacie możesz liczyć na lepsze efekty wizualne – jednocześnie będzie się to jednak równać wyższej cenie telewizora, 
 • HLG – jego zadaniem jest łatwa transmisja audycji telewizyjnych w technologii HDR na żywo. Za jego twórców uważa się dwóch nadawców telewizyjnych – brytyjskie BBC oraz japońskie NHK.
Polecane telewizory
 • 3 499 zł
 • 4 999 zł
 • 4 549 zł
 • 5 499 zł
 • 4 299 zł
Telewizor Samsung z efektem HDRMonitory i telewizory z technologią HDR – czym powinny się cechować?

Chcesz w pełni korzystać z filmów z efektem HDR? Musisz upewnić się, że Twoje urządzenie jest kompatybilne z tą technologią – odpowiedni sprzęt znajdziesz w tej kategorii. Chcesz poszukać go na własną rękę? Przyjrzyj się koniecznie takim parametrom technicznym, jak:

 • zakres jasności na poziomie co najmniej 1000 cd/m² – oczywiście im wyższa będzie ta wartość, tym lepiej, 
 • wysoki czynnik kontrastu – tak jak powyżej, wyższy kontrast równa się lepszym efektom podczas oglądania filmów w HDR, 
 • co najmniej 10-bitowe panele – tylko taka liczba paneli będzie w stanie wydobyć prawdziwą głębię koloru potrzebną do tego, by barwy były intensywne, a detale ostre, 
 • pełne podświetlenie – zamiast standardowego, czyli krawędziowego, 
 • rozdzielczość 4K Ultra HD równa 3840 × 2160 pikseli – pozwoli Ci cieszyć się jeszcze wyraźniejszymi szczegółami na ekranie, 
 • złącze HDMI 2.0a – dzięki niemu będziesz mógł oglądać filmy w jakości HDR, podpinajączewnętrzne źródło danych.

WARTO WIEDZIEĆ

Powyższe wskazówki brzmią skomplikowanie? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wystarczy, aby telewizor posiadał oznaczenie UHD Premium – taki sprzęt idealnie nadaje się do odtwarzania treści w trybie HDR.

Telewizor w technologii HDR

Efekt HDR w fotografii

Technologia HDR jest istotna nie tylko podczas oglądania filmów czy grania na komputerze. Odgrywa również ogromną rolę w fotografii – i to niezależnie od tego, czy robisz zdjęcia profesjonalnym aparatem, czy smartfonem!

Zastosowanie technologii HDR pozwoli Ci na ulepszenie ekspozycji zdjęcia. Dzięki temu ujęcie będzie zawsze perfekcyjnie doświetlone, jak również pełne detali, których nie sposób uchwycić standardowym sprzętem. Uwagę zwróci też z pewnością idealny balans między jasnymi i ciemnymi tonami – zobaczysz to szczególnie wyraźnie, robiąc zdjęcie zachodu słońca.

Wbrew pozorom, wykonując zdjęcia w trybie HDR, nie zawsze zyskasz naturalny efekt. Czasem ujęcie może wyglądać nieco surrealistyczne – zupełnie tak, jak gdyby zostało wyretuszowane w programie graficznym. Na pewno będzie jednak wyższej jakości niż fotografia zrobiona zwykłym smartfonem.

Możliwość korzystania z technologii HDR nie powinna być jednak jedynym kryterium podczas wybierania aparatu fotograficznego. Inne ważne kwestie poznasz, czytając nasz artykuł.

 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link