Data publikacji: 20 października 2015
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jak wybrać laptop dla grafika?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Dobry laptop dla grafika może znacznie poprawić zarówno jakość, jak i szybkość wykonywanych prac. Czym warto kierować się podczas jego zakupu?

Laptop dla grafika to przede wszystkim narzędzie pracy. Wykorzystuje się go głównie do obrabiania zdjęć i montażu wideo, dlatego jego parametry powinny być dostosowane do przygotowywania projektów 2D i 3D.

Ceny laptopów dla grafików różnią się w zależności od rodzaju zastosowanych do ich konstrukcji elementów, takich jak: procesor, pamięć RAM, ekran i obudowa.
 

Sprawdź, jak wybrać laptopa

Laptop dla grafika – parametry

Istotne parametry w laptopie dla grafika to:

 • Procesor – najważniejsza część laptopa. Od niego zależy szybkość przetwarzania danych, a co za tym idzie – prędkość, z jaką działają aplikacje i programy zainstalowane na urządzeniu. Obecnie do najpopularniejszych na rynku należy oferta firmy Intel – jej sztandarowy produkt to procesory Intel Core, odznaczające się bardzo dużą wydajnością. Użytkownicy laptopów mogą wybierać także spośród propozycji firmy AMD. Procesory obu producentów są dostępne w wariantach z różnymi częstotliwościami taktowania (co oznacza, że poszczególne modele pracują z różną szybkością).
 • Pamięć RAM – razem z procesorem jest współodpowiedzialna za przetwarzanie aktualnie używanych danych. Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Odpowiednia liczba dostępnych grafikowi gigabajtów RAM-u jest ważna szczególnie wtedy, gdy zajmuje się on bardzo dużym projektem, który musi renderować. Zadowalająca pojemność pamięci RAM to 16, a nawet 32 lub 64 GB.
 • Ekran – aby obraz był jak najlepszej jakości, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
  - Rodzaj matrycy – wybierz matową, gdyż nie męczy wzroku ani nie odbija światła.
  - Przekątna – im większy ekran, tym lepiej. Długa praca przy ekranie w małym rozmiarze może być bardzo męcząca. Zalecane minimum to matryca o przekątnej 15 cali.
  - Odwzorowanie kolorów – powinno być jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. Dobra matryca dla grafika powinna odwzorowywać prawie całą paletę RGB (opisuje ona wspólny zakres kolorów między ekranem laptopa a drukarką; jest też podobnie odwzorowywana przez wszystkie monitory, dlatego powinno się ją stosować przy dodawaniu grafik do sieci) i – o ile to możliwe – prawie całą paletę Adobe RGB (dostępna  w programie Photoshop; miała jak najlepiej odwzorować kolory CMYK na drukarce).
 • Karta graficzna – wbrew pozorom nie jest najpotrzebniejszym elementem w pracy grafika, choć wziąć bardzo przydatnym. Karta graficzna to układ elektroniczny, który odwzorowuje fragment pamięci komputera jako obraz na ekranie monitora. Najpopularniejsze karty graficzne produkuje nVidia.

Inne, równie ważne parametry to:

 • Chłodzenie – jako grafik zwykle korzystasz z laptopa przez wiele godzin dziennie. Uruchamianie programów graficznych jest dla komputera bardzo obciążające i może wpłynąć na szybkie nagrzewanie się sprzętu. Bardzo często się zdarza, że pod wpływem ciepła urządzenie zaczyna wolniej działać. Przegrzana obudowa też może obniżać komfort pracy. Przed wyborem modelu laptopa polecamy sprawdzić, czy ma on wydajny system chłodzenia.
 • Złącza USB – porty USB 2.0 i 3.0 mogą Ci się przydać, gdy będziesz chciał przenieść swoje projekty na dysk zewnętrzny.
 • System operacyjny – producenci laptopów najczęściej instalują na nich Windows 7 lub 8. Osobną kategorię stanowi system marki Apple, na którym często pracują zawodowi graficy. System operacyjny zainstalowany na laptopach tej marki – OS X – jest zoptymalizowany do podzespołów laptopa (procesor, pamięć operacyjna, karta graficzna), co czyni go wydajniejszym. Największy problem możesz mieć z Linuxem, dla którego zaprojektowano  stosunkowo niewiele programów graficznych.
 • Dysk HDD/SSD – optymalna pojemność dysku to 1000 GB – umożliwi Ci ona przechowywanie wielu projektów graficznych, zdjęć i filmów wideo.  Obecnie dysk twardy 500 GB jest standardem w większości laptopów.

Laptop dla grafika – fotografia i obróbka zdjęć

Jeśli zamierzasz wykorzystywać laptopa do lekkiego retuszu zdjęć lub obróbki wideo, nie musisz inwestować w drogi i wydajny sprzęt. Już za cenę 2000–2500 zł znajdziesz urządzenie, które sprosta Twoim wymaganiom.

 • Procesor – do podstawowych zadań związanych z edycją fotografii wystarczy procesor Intel Core i5 o mocy 2,7 GH. Pozwoli on na szybkie działanie programu graficznego, np. Photoshopa.
 • Pamięć RAM – minimalna pojemność pamięci podręcznej w laptopie dla grafika to 8 GB. Umożliwia ona sprawne korzystanie z programów do edycji obrazu i wykonywanie przez komputer wielu zadań jednocześnie.
 • Matryca – laptop dla grafika powinien mieć przekątną o długości minimum 15,6 cala. Zadbaj też o wysoką rozdzielczość ekranu –  dzięki niej każdy szczegół zdjęcia będzie bardzo wyraźny. Zalecana rozdzielczość ekranu w laptopie do obróbki graficznej to 1920 x 1080 pikseli.
 • Karta graficzna – do najczęściej polecanych należą dedykowane karty producentów takich jak np. nVidia lub AMD. Ważne, by karta graficzna miała dostateczną ilość pamięci RAM –  minimum 512 MB.

 


Laptop dla grafika – montaż wideo 2D

Jeżeli chcesz się zajmować montażem animacji 2D, powinieneś zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny i wydajniejszy sprzęt:

 • Procesor – w tym przypadku procesor Intel Core i5 sprawdzi się doskonale.
 • Pamięć RAM – render zaawansowanych animacji może trwać długo i stanowić duże obciążenie dla komputera. Aby skrócić ten proces, możesz zainwestować w laptopa dla grafika z 16 GB pamięci RAM – znacznie przyspieszy ona pracę urządzenia.
 • Matryca – podobnie jak w przypadku laptopa do edycji zdjęć laptop do montażu wideo 2D powinien mieć matowy ekran. Ważny jest duży rozmiar matrycy –  pozwoli Ci on dostrzec więcej szczegółów podczas montowania klatek.
 • Karta graficzna – aby przyspieszyć przygotowywanie i renderowanie wideo 2D, kup kartę graficzną lepszą niż ta, którą instaluje się w laptopach do obróbki zdjęć. Wydajniejszy model to np. NVidia GeForce GTX 860 M o pamięci 4096 MB.

Laptop dla grafika – montaż wideo 3D

Przygotowanie dobrego wideo w technologii 3D wymaga profesjonalnego sprzętu, który powinien spełniać następujące wymagania:

 • Procesor – najbardziej wydajny model dostępny obecnie na rynku to Core i7.
 • Pamięć RAM – 16 GB RAM-u powinno Ci wystarczyć do montażu wideo 3D. Jeśli możesz, zainwestuj w 32 GB pamięci RAM – wraz z pojemnością pamięci roboczej zwiększa się też szybkość pracy laptopa.
 • Matryca – tak samo jak w przypadku pozostałych laptopów dla grafików ekran do montażu wideo 3D powinien być matowy, mieć dużą przekątną i wysoką rozdzielczość. Wyraźny obraz ułatwi Ci poprawianie i nakładanie tekstur.
 • Karta graficzna – im wydajniejsza karta graficzna, tym szybsze renderowanie. Dużą moc ma np. NVidia GeForce GTX 980M o pamięci 8196 MB.

 

Lubisz gry komputerowe? Sprawdź, jak wybrać laptop dla gracza.

 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
25 4
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas