Laptop dla grafika – jak go wybrać? Jaki będzie najlepszy?

Autor: Klaudia

Aby swobodnie móc pracować w zaawansowanych programach graficznych, potrzebny jest laptop wyposażony w odpowiednie podzespoły. Jego ekran powinien charakteryzować się wysoką rozdzielczością, a procesor – być bardzo wydajny.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla grafika;
 2. jakie parametry powinien mieć ekran w laptopie graficznym;
 3. jakie są najlepsze laptopy dla grafika do 3000 i 4000 zł.

Laptop dla grafika – ekran jako najważniejszy element

Nie jest tajemnicą, że komputer dla grafika powinien mieć odpowiedni ekran – dzięki niemu można wychwycić szybko wszystkie ważne szczegóły. Aby znacznie ułatwić sobie pracę, warto przy jego wyborze wziąć pod uwagę kilka parametrów.

 • Rodzaj matrycy – zdecydowanie polecamy matową, nieodbijającą światła, ponieważ nie męczy tak szybko wzroku.
 • Odwzorowanie kolorów – przy zakupie laptopa do grafiki jest to szczególnie istotne, ponieważ matryca powinna odwzorowywać wszystkie kolory RGB, jak również te w palecie Adobe RGB. To znacznie ułatwi pracę z programem tej firmy, będzie można odwzorować kolory CMYK na drukarce.
 • Przekątna – duży ekran to podstawa, jeśli chodzi o komputer do grafiki. Osobom pracującym w tym zawodzie polecamy matrycę o przekątnej przynajmniej 15 cali, a więc np. Dell Inspiron G3 3579.
 • Rozdzielczość matrycy – to kolejny czynnik, który warto przeanalizować przed wyborem laptopa graficznego. Powinien być on wyposażony w panele o natywnej rozdzielczości, takie jak: 1600 × 900 (16:9) lub 1680 × 1050 (16:10) – w przypadku komputera 15-calowego oraz 1920 × 1080 (16:9) lub 1920 × 1200 (16:10), jeśli laptop jest 17-calowy.
 • Kontrast matrycy – jeśli zastanawiasz się, jaki laptop do grafiki będzie najlepszy w sytuacji, gdy pracujesz głównie z grafiką CAD, zdjęciami lub animacjami, wybierz model z wysokim kontrastem matrycy (minimum 300:1).
 • Luminacja matrycy – oznacza podświetlenie, które – w przypadku komputera do grafiki 3D i 2D – powinno być równomierne oraz występować na całej powierzchni. Wartość luminacji powinna wynosić przynajmniej około 300 cd/m2.
Polecane laptopy

Komputer dla grafika – co jeszcze jest ważne przy jego wyborze?

Oprócz ekranu należy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów.

 • Procesor – wpływa na działanie całego sprzętu. W przypadku laptopa do grafiki komputerowej dobrze jest wybrać modele wyposażone w większą liczbę rdzeni lub wątków. Powinien on też charakteryzować się wysokim poziomem taktowania oraz mieć dużo pamięci podręcznej. Doskonale sprawdzą się np. takie procesory, jak: i7-8750H czy AMD Ryzen 5 2500U.
 • Pamięć RAM – komputer dla grafika komputerowego powinien mieć minimum 8 GB pamięci RAM, a najlepiej, jeżeli ma jej jeszcze więcej.
 • Karta graficzna – nie jest ona co prawda najistotniejsza dla grafika, dużo większą wagę ma dla graczy – mimo wszystko można wybrać kartę gamingową, np. GTX 1050 Ti czy GTX 1060. Najważniejsze jest to, aby miała ona przynajmniej 2 GB pamięci RAM.
 • Dysk – najlepiej wybrać dysk SSD, a im szybciej on działa, tym lepiej dla laptopa do grafiki komputerowej. Jeśli szukasz laptopa do grafiki 3D, koniecznie rozważ zakup M.2 PCIe. Warto pomyśleć o dysku półprzewodnikowym, który usprawni renderowanie oraz obsługę procesorów i samego systemu operacyjnego.
 • Porty i złącza – to bardzo istotna kwestia dla grafików. Należy sprawdzić, czy do danego modelu można podłączać zewnętrzne urządzenia, takie jak tablet czy monitor. Ważna jest również ich liczba oraz rozmieszczenie.
 • Wymiary i waga – ten czynnik warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy często się wyjeżdża w celach służbowych lub np. pracuje się w terenie. W takich przypadkach laptop powinien być poręczny i w miarę lekki.

Jaki laptop dla grafika do 3000 zł?

W tej cenie z powodzeniem można znaleźć dobry laptop, który nada się do obróbki zdjęć. Powinien wykazywać się przynajmniej podanymi niżej parametrami.

 • Procesor – w takim przypadku w zupełności wystarczy Intel Core i5, który umożliwia płynne działanie programu Adobe Photoshop.
 • Pamięć RAM – laptop do 3000 zł może mieć jej już całkiem dużo, np. 8 GB.
 • Karta graficzna – powinna mieć przynajmniej 2 GB pamięci RAM.

Przykładem takiego laptopa jest Lenovo IdeaPad 320S.

Jaki laptop dla grafika do 4000 zł?

Do przygotowywania bardziej zaawansowanych grafik oraz montażu wideo 2D i 3D potrzebny jest laptop o lepszych parametrach.

 • Procesor – najlepiej sprawdzi się tutaj Intel Core i7.
 • Pamięć RAM – aby montować wideo, najlepiej wybrać komputer przynajmniej o pamięci 16 GB.
 • Karta graficzna – najlepiej wybrać wydajną, np. Nvidia GeForce GTX 1050M.

W tym przedziale cenowym wszystkie podane wyżej parametry spełnia HP Pavilion.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny