Jak odpowiednio ustawić antenę do odbioru sygnału cyfrowego?

Autor: Klaudia

Bardzo często zdarza się, że telewizor nie jest w stanie odbierać niektórych kanałów, czy też występują pewne zakłócenia. Warto wtedy sprawdzić ustawienie samej anteny. Nadanie jej właściwej pozycji powinno znacznie polepszyć odbieranie sygnału cyfrowego. Jak to zrobić i co warto wiedzieć?

Ustawienie anteny DVB-T na dachu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego potrzebujesz anteny DVB-T
  2. jak zamontować antenę
  3. jak prawidłowo ustawić antenę

Do czego potrzebna jest antena DVB-T?

Ustawienie anteny DVB-T na elewacji

Odbiór kanałów telewizji naziemnej wymaga odpowiedniego dekodera lub telewizora z taką funkcją i oczywiście anteny. Jej zadaniem jest odbieranie sygnału wysyłanego przez nadajnik. Może to być stary model, z którego korzystaliśmy podczas oglądania telewizji analogowej, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w nowy, bardziej zaawansowany sprzęt. Wiele ciekawych modeli można znaleźć między innymi w RTV Euro AGD.

Do wyboru mamy różne rodzaje anten. Należy wybrać sprzęt, który będzie w stanie odbierać sygnał z nadajnika oddalonego o daną odległość. Może się to różnić w zależności od lokalizacji. Warto także zwrócić uwagę na wbudowany wzmacniacz. Dzięki temu sygnał będzie znacznie lepszej jakości, więc nie uświadczymy żadnych zakłóceń czy braku niektórych kanałów. Często polecane modele Xenic AV9003C, Telmor DIGITactiva i TechniSat TechniYagi HDT-p LTE 0004/6032 to rozwiązania zewnętrzne, które wymagają odpowiedniego ustawienia i montażu, jednak są w stanie zaoferować znacznie większy zasięg. Warto także zwrócić uwagę na wewnętrzne modele, z uwagi na ich prosty montaż i wygodę. Godne uwagi urządzenia to Arkas DVB-T9039G i One For All SV 9405. Każde z nich jest dostosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Ceny tego typu anten wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych przy najlepszych konfiguracjach. Warto więc dobrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom, zakup „na wyrost” nie jest tutaj konieczny.

Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę między innymi na jego zasięg. Przed zakupem wystarczy sprawdzić w internecie odległość domu od najbliższego nadajnika. Zbyt słaba antena nie umożliwi oglądania naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli jednak posiadamy antenę z większym zasięgiem niż odległość od nadajnika, prawdopodobnie polepszy to jakość samego sygnału.

Polecane anteny
  • 199,99 zł
  • 89,99 zł
  • 119,99 zł
  • 139,99 zł
  • 109,99 zł

Jak zamontować antenę?

Ustawienie anteny DVB-T na maszcie

Montaż zależy w głównej mierze od rodzaju anteny, którą wybraliśmy. Jeżeli chodzi o wewnętrzne modele, jest to bardzo proste i każdy powinien sobie z tym poradzić. Należy jedynie ustawić ją w dowolnym miejscu i podłączyć do telewizora. Jest to jednak znacznie bardziej skomplikowane przy antenie zewnętrznej.

Pierwszym krokiem jest wybór najwyższego punktu budynku. Może to być dach czy maszt. Nie należy jednak montować anteny w pobliżu piorunochronu. Bardzo istotne jest także to, aby na drodze sygnału nie było większych przeszkód, takich jak drzewa lub inne budynki, dzięki czemu będzie on możliwie najlepszy. Oczywiście należy umieścić sprzęt tak, by był skierowany w stronę najbliższego nadajnika. Ich listę można znaleźć w internecie wraz z odpowiednią mapą. Dobrym wyborem jest także skorzystanie ze specjalnej aplikacji, która pokazuje, w którą stronę najlepiej zwrócić urządzenie. Antena musi być ustawiona poziomo do nadajnika.

Jak ustawić antenę DVB-T?

Wstępne ustawienie w kierunku nadajnika i montaż na możliwie najwyższym punkcie to nie wszystko. Teraz należy dostosować antenę tak, by odbierała jak najsilniejszy sygnał. W tym celu może przydać się pomoc drugiej osoby, która na bieżąco będzie monitorować parametry na odbiorniku. Antena powinna być zamontowana tak, by stawiała opór przy każdym ruchu, lecz by było możliwe jej regulowanie.

Najprostszym sposobem jest przesunięcie anteny od lewej do prawej. Różnice powinny wynosić zaledwie kilka milimetrów. Odczekujemy kilka sekund po każdym ustawieniu, tak by urządzenie mogło się odpowiednio dostosować. Po uzyskaniu sygnału DVB-T należy jeszcze bardziej zmniejszyć ruchy. Wtedy właśnie monitorujemy parametry sygnału i próbujemy złapać jak najlepszy. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, by uzyskać siłę zbliżoną do jakości. Obie te wartości powinny być na możliwie wysokim poziomie. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, to zdecydowanie lepszy będzie sygnał o dobrej jakości i słabszej sile nie na odwrót.

W ten sposób będziemy w stanie wyszukać kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Wtedy dokręcamy śruby możliwie jak najmocniej, tak by warunki pogodowe nie były w stanie zmienić jej położenia.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link