Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk

Anteny kierunkowe (13)

Antena Telmor TT W21 GOLD COMBO 5G Protected
  • Typ:  pasywna antena zewnętrzna
  • Odbiór sygnału:  DAB+, DVB-T, DVB-T2, UHF, VHF
  • Wbudowany wzmacniacz:  nie
Antena TechniSat VerticalMux 8p
  • Typ:  pasywna antena zewnętrzna
  • Odbiór sygnału:  DVB-T, DVB-T2
  • Wbudowany wzmacniacz:  nie
  • Zysk:  6 dB
Zobaczyłeś 13 z 13 produktów
Antena kierunkowa do telewizji naziemnej pozwala bezpłatnie odbierać ponad 30 kanałów w cyfrowej jakości sygnału. Urządzenia tego typu wychwytują sygnał z określonego kierunku. Oznacza to, że do poprawnego działania konieczna jest kalibracja, czyli ustawienie anteny w stronę, z której dociera najmocniejszy sygnał.

Nie zawsze jednak taka antena DVB-T2 jest odpowiednia. Urządzenia tego typu są właściwe w miejscach, w których nie występują naturalne lub sztuczne przeszkody blokujące sygnał z określonego kierunku. Może go zakłócać np. góra lub wysokie budynki. Jeżeli na drodze sygnały stoją bariery, lepszym wyborem jest antena odbierająca sygnał z wielu stron lub w promieniu 360°.

Odbiór telewizji cyfrowej zakłócać zakłócają niekiedy także operatorzy telefonii komórkowej. Z problemem tym można sobie poradzić, wybierając antenę 5G LTE. Sprzęt ten wyposażony jest w filtr, dzięki któremu pasma sieci komórkowych są blokowane.

Wzmacnianie sygnału anteny kierunkowej

Kolejną z cech, która wpływa na jakość sygnału anteny kierunkowej, jest wzmacniacz. W zależności od miejsca zamieszkania i przeszkód znajdujących się na drodze z nadajnika do odbiornika wybrać można antenę aktywną, czyli ze wzmacniaczem lub pozbawione go urządzenie pasywne.

Antena DVB-T kierunkowa wyposażona we wzmacniacz przyda się też w domach i mieszkaniach, w których jest więcej niż jeden telewizor. Sprawdzi się ponadto w lokalach znajdujących się na najniższych piętrach wielopiętrowych bloków.

Nie oznacza to jednak, że anteny pasywne są mniej użyteczne. Brak wzmacniacza przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia urządzenia. Dzięki temu osoby, które mieszkają w miejscu wolnym od zakłóceń sygnału telewizyjnego, mogą komfortowo oglądać telewizję, a ich antena będzie bardziej energooszczędna.

Anteny kierunkowe a miejsce montażu

Anteny kierunkowe mogą odbierać telewizję, zarówno kiedy są umieszczone w pomieszczeniu, jak i gdy zamontowana są na dachu lub za oknem. O tym, które rozwiązanie jest optymalne dla danego odbiorcy, ponownie decyduje otoczenie domu lub mieszkania.

Antena wewnętrzna znajduje zastosowanie w lokalach na wyższych piętrach wysokich budynków mieszkalnych. Z kolei antena zewnętrzna kierunkowa to sposób na komfortowy odbiór telewizji w domach z grubymi murami. Takie anteny zapewnią też lepszy sygnał w pokojach, w których telewizor stoi daleko od okna.

Podłączenie anten kierunkowych

Anteny kierunkowe wykorzystują różne standardy przewodów. Wpływ na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej ma też odporność na warunki atmosferyczne i długość przewodu antenowego.

Kable do anten oznaczane są symbolami PVC i PE. Ten pierwszy kabel przeznaczony jest do użycia z odbiornikami wewnętrznymi. Drugie z oznaczeń świadczy o tym, że przewód podłączany jest do urządzeń zamontowanych za oknem, na dachu lub balkonie.

Ważnym parametrem jest też ekranowanie. Termin ten odnosi się do ilości warstw chroniących rdzeń kabla antenowego. Większa ich liczba pomaga ochronić go przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Antena kierunkowa do telewizji naziemnej podłączona takim przewodem pozwala też na odbiór telewizji bez zakłóceń.

Przewód powinien mieć też odpowiednią długość. Nie może być on napięty ani zbyt długi. W przypadku anteny umieszczonej w domu taki kabel będzie przeszkadzał. Jeśli jest ona zamontowana na zewnątrz, może zaczepiać się o inne elementy architektury, zwłaszcza gdy mocno wieje wiatr.

Częstotliwości anteny naziemnej kierunkowej

Na jakość obrazu i dźwięku odbierany przez antenę naziemną kierunkową wpływ ma też zakres wychwytywanych fal radiowych. Powinien być on jak najszerszy. Warto więc zwrócić uwagę na standardy odbioru sygnału. Dobrym wyborem jest antena VHF i UHF, czyli urządzenie sumujące sygnały wysokiej i niskiej częstotliwości.

Osoby chcące słuchać stacji radiowych powinny zwrócić uwagę na standard FM, DAB i DAB+. Pierwszy z nich to sygnał analogowy. Dwa pozostałe umożliwiają odbiór radia w jakości cyfrowej.
Więcej