Pralko-suszarka – oszczędność miejsca i czasu. Czym kierować się przy jej zakupie?

Autor: Dominik

Masz małe mieszkanie i dbasz o każdy centymetr kwadratowy powierzchni? A może po prostu cenisz sobie oszczędność czasu i wygodę? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, bez wątpienia warto rozważyć zakup pralko-suszarki.

Pralka i suszarka w zabudowie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. na czym polega działanie pralko-suszarki;
 2. na jakie parametry warto zwracać uwagę przy jej zakupie;
 3. jakie są dostępne najlepsze modele urządzeń.

Jak działa pralko-suszarka?

Pralka w kuchni w zabudowie

Proces działania pralko-suszarek nie obfituje w niespodziewane zjawiska. Standardowo przebiega on w dwóch etapach – najpierw ubrania są prane, a następnie suszone. O ile proces prania nie wymaga większych wyjaśnień, o tyle suszenie dla wielu osób nie jest już tak oczywiste. Czyste ubrania suszone są w bębnie urządzenia pod wpływem strumienia gorącego powietrza. Pralko-suszarki są zawsze urządzeniami kondensacyjnymi. Oznacza to, że po wysuszeniu wilgotne powietrze kierowane jest do specjalnego filtra, gdzie jest następnie oczyszczane. Stanowią one pod tym względem przeciwieństwo samodzielnych suszarek do ubrań, które w zdecydowanej większości należą do urządzeń wywiewowych (wilgotne powietrze odprowadzane jest z nich specjalnym kanałem wentylacyjnym). Sam proces suszenia trwa średnio ok. 1,5 godziny, a hałas wytwarzany podczas pracy urządzenia jest porównywalny z tym osiąganym podczas odwirowywania prania. Droższe modele pralko-suszarek mają ponadto możliwość zimnego nadmuchu po skończonym suszeniu. Taka funkcja sprawia, iż pranie jest świeższe, bardziej pachnące i mniej wygniecione.

WARTO WIEDZIEĆ

Zabudowując pralko-suszarkę pamiętaj, że blat nie może leżeć bezpośrednio na urządzeniu – musi opierać się o boki szafek, tak aby znajdował się kilka centymetrów ponad pralką. Podczas wirowania urządzenie może się przesuwać, a nawet podskakiwać, co mogłoby uszkodzić blat.

Polecane pralko-suszarki
 • 2 099 zł
 • 6 449 zł
 • 2 679 zł
 • 3 049 zł
 • 2 399 zł

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie pralko-suszarki?

Wolnostojąca pralka w kuchni

Na początku warto wspomnieć, że pralko-suszarki, w przeciwieństwie do samodzielnych pralek, można ładować tylko od frontu. Umożliwia to zagospodarowanie górnego blatu urządzenia. Podobnie jak wiele innych sprzętów AGD, pralko-suszarki można podzielić na dwa rodzaje: wolnostojące i do zabudowy. Pierwsze z nich idealnie sprawdzą się w mniejszych łazienkach, gdzie nie ma konieczności wkomponowania urządzenia do ciągu mebli. W większych pomieszczeniach, szczególnie w kuchniach, lepiej sprawdzą się pralko-suszarki do zabudowy. Ich zdecydowaną zaletą jest możliwość dopasowania frontu i blatu urządzenia do reszty wnętrza. Warto jednak pamiętać, iż mają mniejszą pojemność niż wolnostojące odpowiedniki. Kolejną kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę, są właśnie wymiary pralko-suszarek. Sklepy oferują zakres od 40 aż do 65 centymetrów głębokości. W tym przypadku wybór oczywiście będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb. Dwuosobowe rodziny nie potrzebują urządzenia o tak dużej pojemności jak te wielodzietne. Jako że połączone procesy prania i suszenia wydłużają czas działania urządzenia, przy zakupie pralko-suszarki warto szczególną uwagę zwrócić na klasę energetyczną. Wybierając wyższą klasę, oszczędzamy energię. Przyczyniamy się tym samym nie tylko do poprawy stanu środowiska, ale i własnego portfela.

Najlepsze pralko-suszarki dostępne w sklepach

 • Bosch Serie 6 WVH28420PL – to pralko-suszarka o głębokości 59 cm potrafiąca pomieścić do 7 kilogramów prania. Posiada aż 13 programów prania (m.in. antyalergiczny, parowe odświeżenie) oraz 6 opcji suszenia (np. ekstra suche);
 • Samsung WD80K52E0ZX – to urządzenie o nieco mniejszej głębokości (jedyne 45,6 centymetrów), ale większej pojemności (jednorazowo można uprać nawet 8 kg ubrań). Jego największą zaletą jest funkcja AddWash – umożliwia ona otworzenie dodatkowych drzwi pralko-suszarki w każdym momencie cyklu prania, co pozwala chociażby na bezproblemowe dodanie zapomnianej części garderoby;
 • Samsung QuickDrive WD90N644OAW – to jeden z najbardziej pojemnych dostępnych modeli – może wysuszyć aż 5 kg ubrań, a uprać nawet 9! Urządzenie wykorzystuje również nowoczesną technologię QuickDrive, która umożliwia skrócenie czasu prania i zużycia energii bez obniżenia jego skuteczności;
 • LG C4 slim F2J6HM1W - to pralko-suszarka, której wyjątkowym atutem jest możliwość połączenia jej z aplikacją dostępną na smartfony. Dzięki temu na urządzeniu można zainstalować nowe programy prania, a także skorzystać z funkcji inteligentnej diagnostyki. Ta ostatnia pomoże rozwiązać drobne problemy techniczne bez konieczności wzywania specjalisty;
 • Candy Smart CSWS40 364D/2-S - to pralko-suszarka w stosunkowo niskiej cenie. Posiada 12 programów prania i 6 opcji suszenia. Dzięki niewielkim rozmiarom idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach.

Pralko-suszarki to niezwykle przydatne urządzenia. Łączą dwie funkcje, dzięki czemu możliwe jest zaoszczędzenie zarówno miejsca, jak i czasu potrzebnego na wysuszenie ubrań. Przed zakupem tego urządzenia warto jednak zapoznać się z proponowanymi modelami i wybrać odpowiadający naszym codziennym potrzebom.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link