Data publikacji: 24 września 2015
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI
polecamy

Jak działa e-bike? Zalety rowerów elektrycznych

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Rower elektryczny, znany także jako e-bike, na pierwszy rzut oka niewiele różni się od tradycyjnego jednośladu. Posiada jednak dodatkowe źródło energii w postaci silnika wspomaganego baterią i kontrolerem. Dzięki współpracy tych trzech elementów rower porusza się bezgłośnie i nie wymaga zbędnego wysiłku rowerzysty.
Silnik o mocy 250 Watt jest niezwykle oszczędny i osiąga prędkość do 25 km/h. Uruchamia się automatycznie podczas pedałowania, a intensywność jego pracy podtrzymywana jest przez sterownik kontrolera. Kontroler pracuje na co najmniej trzech trybach i  jego stosowanie przypomina sterowanie przerzutką. Warto jednak zwrócić uwagę, że każdy e-bike można użytkować w standardowy sposób, przy wyłączonym silniku. Rower wyposażony jest także w baterię litowo-jonową, która jednorazowo wystarcza na przebycie trasy około 40-80 km. Po zużyciu się baterii można wymienić ją na nową.
 
Dzięki swoim właściwościom, rowery elektryczne mają dużo zalet. Istnieje przynajmniej kilka zasadniczych powodów, dla których warto wybrać e-bike. Taki pojazd przemieszcza się dużo szybciej niż tradycyjny bicykl, co pozwala błyskawicznie dojechać w dowolne miejsce – do pracy, szkoły, na spotkanie czy zakupy. Od 2011 r. prowadzący e-bike mogą korzystać ze ścieżek rowerowych, dzięki czemu nie straszne im są miejskie korki w godzinach szczytu. Dodatkowo rower elektryczny można zaparkować bez żadnych opłat tam, gdzie zwykły rower. Pojazd ten nie wymaga także garażowania, więc można przechowywać go zarówno w piwnicy, jak i na balkonie.
 
Utrzymanie roweru elektrycznego nie wymaga dużych nakładów finansowych. Na przejechanie dystansu 100 km jego silnik zużywa energię za 1 zł. Korzystanie z takiego pojazdu nie wymaga rejestracji, ani ubezpieczenia i jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż w przypadku transportu spalinowego. Używając e-bike’a śmiało można zapomnieć o stacjach benzynowych, a wyczerpaną baterię wystarczy naładować w najbliższym punkcie z dostępem do sieci elektrycznej. Nawet, jeśli akumulator całkowicie się zużyje, w dalszym ciągu możemy wykorzystać siłę własnych mięśni. Posługiwanie się pojazdem elektrycznym wspomaga aktywną walkę o ochronę środowiska naturalnego. Przyczynia się do redukcji poziomu emisji szkodliwych spalin. Żaden inny mechaniczny środek transportu nie jest tak ekologiczny.
 
Ekologiczny rower pozwala dbać o kondycję i żyć zdrowo. Przebywając częściej na świeżym powietrzu i wykonując lekkie ćwiczenia troszczymy się o własną sprawność fizyczną i dobrą formę. Badania przeprowadzone w innych krajach wykazały, że z roweru elektrycznego korzystamy kilkukrotnie częściej niż przeciętny rowerzysta z tradycyjnego jednośladu. Regularne pedałowanie ze wspomaganiem jest także bardziej wskazane od okazjonalnego, męczącego treningu. Jazda niewymagająca zbędnego wysiłku jest pomocna przy problemach z sercem oraz schorzeniach układu ruchu. Może być skutecznym zabiegiem rehabilitacyjnym w okresie rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych i kardiologicznych.
 
Dużym atutem e-rowerów jest wysoki komfort jazdy w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Podróżowanie nie wymaga nadmiernego wysiłku, dlatego w czasie największych upałów nie musimy męczyć się pedałowaniem. Nasze ubrania, nawet najbardziej eleganckie, nie są przepocone, co eliminuje konieczność przebierania się. Natomiast, gdy na dworze jest chłodniej, możemy śmiało pedałować, żeby się nieco rozgrzać. Dodatkowo dobry e-bike pozwala wspinać się na wszelkie wzgórza i pagórki. Wspomagając silnik pracą nóg, bez ograniczeń można pokonywać nawet duże wzniesienia.

FAQ

Jak zatrzymać elektryczny rower? – Aby zatrzymać rower elektryczny wystarczy nacisnąć dźwignię hamulca lub przestać pedałować. Wtedy silnik automatycznie się rozłączy.
Jaka jest trwałość baterii? – Rowery elektryczne wyposażone są w baterie stosowane w nowoczesnych laptopach i telefonach komórkowych. Długość życia baterii litowo-jonowej oblicza się średnio na 700 doładowań. Na trwałość baterii wpływają także czas użytkowania, sposób przechowywania oraz ładowania.
Czy potrzebne są uprawnienia do poruszania się rowerem elektrycznym? – Prowadzenie roweru z napędem elektrycznym nie wymaga żadnych pozwoleń, pod warunkiem, że jego silnik nie przekracza mocy 250 Watt. Przepisy Unii Europejskiej regulują także maksymalną prędkość takiego pojazdu, która powinna wynosić 25 km/h.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Prezent na Dzień Ojca? Sprawdź najlepsze pomysły na prezent dla taty!

Zastanawiasz się nad prezentem z okazji Dnia Ojca? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź nasze propozycje.
Zobacz więcej   

Co podarować w prezencie ślubnym? Praktyczny poradnik

Szukasz pomysłu na prezent dla młodej pary? Nie wiesz, jaki budżet przeznaczyć i co wybrać? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź nasze propozycje.

Zobacz więcej   

Co zabrać ze sobą na festiwal? Sprawdź listę rzeczy, które umilą Ci muzyczny wypad

Małymi krokami zbliża się sezon festiwalowy. Dobrze przygotować się do niego wcześniej. Co zabrać ze sobą na muzyczne wydarzenie? Głośnik oraz  powerbank – sprawdź, czego jeszcze będziesz potrzebować.
Zobacz więcej   

Znajdź nas