Data publikacji: 2 kwietnia 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak dobrać patelnię do płytkiego smażenia?

Poleć znajomemu Drukuj

Lubisz smażone dania, ale zdarza Ci się odsączać placki lub kotleciki na papierowym ręczniku? Dowiedz się, jaką patelnię kupić do smażenia, aby zminimalizować ilość tłuszczu i nie ryzykować przypalonym obiadem. W zależności od rodzaju patelni usmażysz chrupiące kotlety bez smażenia w głębokim tłuszczu lub pulchne placki na słodko bez nadmiaru oleju czy masła.

Patelnia ceramiczna czy teflonowa – jaką wybrać?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

    jakie są rodzaje patelni­ do płytkiego smażenia
  1. jaką patelnię kupić do smażenia naleśników
  2. czy patelnia ceramiczna jest lepsza od teflonowej

Jakie są rodzaje patelni do płytkiego smażenia?

W rankingu patelni do 100 zł znajdziesz różne rodzaje patelni, które można podzielić m.in. ze względu na rodzaj powłoki wewnętrznej i zewnętrznej. Ponieważ celem płytkiego smażenia jest znaczne ograniczenie oleju, oliwy czy masła klarowanego, patelnia powinna mieć przede wszystkim nieprzywierającą powłokę wewnętrzną – jak La Bonita ROCA.

CIEKAWOSTKA

Podoba Ci się wygląd granitowych patelni, ale wolisz lżejszą patelnię aluminiową? Możesz wybrać model z nieprzywierającą powłoką wewnętrzną i zewnętrzną z aluminium – ale stylizowaną na inny materiał.

Najpopularniejsze patelnie do płytkiego smażenia charakteryzują się powłokami teflonowymi lub ceramicznymi. Nierzadko producenci stosują grube, wielowarstwowe dna z myślą o kuchenkach indukcyjnych i równomiernym rozprowadzaniem ciepła od różnej wielkości palników. Taką konstrukcję ma Tefal Duetto A7040684 z zewnętrznym wykończeniem ze stali szlachetnej.

Patelnia ceramiczna czy teflonowa – która jest lepsza do smażenia?

Patelnia ceramiczna czy teflonowa – jaką wybrać?Jedną z mocnych stron patelni ceramicznej jest gładka i nieprzywierająca powłoka, dzięki której możesz smażyć mięsa, warzywa i inne produkty z minimalną ilością tłuszczu. O ile popularne patelnie aluminiowe z powłoką teflonową również pozwalają na smażenie nawet bez dodatku oleju, o tyle ich powierzchnia jest podatna na zarysowania w przeciwieństwie do ceramicznej.

Do przewracania produktów na patelni ceramicznej możesz użyć metalowej łopatki czy nawet widelca, ale powłoki teflonowe należy traktować łagodniej. Wskazane jest używanie wyłącznie łopatek drewnianych lub szpatułek z końcówkami z tworzyw sztucznych. Patelnię ceramiczną możesz czyścić nawet drucianą szczotką (chociaż ze względu na nieprzywierającą powłokę nie jest to konieczne), do patelni z teflonem używaj wyłącznie miękkich gąbek.

Patelnie ceramiczne, zwłaszcza w całości wykonane z ceramiki, mają swoich zwolenników także ze względu na wykonanie z naturalnych surowców i brak styczności ze szkodliwymi związkami PFOA.

Proponowane produkty:
Husla Patelnia stalowa non-stick 24 cm <%– –%>
Ballarini Positano 24 cm <%– –%>
Ballarini Taormina 32 cm <%– –%>
Ballarini Cookin 24 cm <%– –%>
Ballarini Bologna Keravis 24cm <%– –%>

Jaką patelnię kupić do smażenia naleśników i placków?

Patelnia Tefal Extra B3010472Patelnie do smażenia naleśników mogą mieć klasyczną budowę jak ceramiczne patelnie w zestawie Gerlach Popular Black Set lub obniżone boki jak Tefal Invissia B3091042 o średnicy 25 cm.

Patelnia do naleśników Tefala ma powłokę nieprzywierającą Powerglide, która jest dodatkowo wzmocniona przed zarysowaniem, dzięki czemu pozostaje dłużej gładka. Konstrukcja patelni sprawia, że akcesorium jest lekkie i wygodne do trzymania jedną ręką. Niskie boki patelni pozwalają na wygodne serwowanie cienkich naleśników, placków czy nawet smażonych jajek – można je wręcz zsunąć na talerz. Dzięki niskim brzegom łatwiej też o podniesienie naleśnika łopatką i jego obracanie oraz wylewanie ciasta na patelnię.

Spodem z efektywną dystrybucją ciepła (równomiernym podgrzewaniem) charakteryzuje się również patelnia Tefal Extra B3010472, lecz ze względu na jej wszechstronne przeznaczenie ma standardową wysokość brzegów.

W tym rankingu znajdziesz najlepsze patelnie do smażenia do 200 zł.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz się nauczyć efektownego podrzucania naleśników podczas smażenia, na początek wybierz mniejszą patelnię, która jest lekka i kompaktowa.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Przekonaj się co wybrać - własna biblioteka mediów czy rozwiązanie streamowe.
Zobacz więcej   
 Zobacz jakie aplikacje będą Ci potrzebne jeżeli wybierasz się w podróż ze smartfonem.
Zobacz więcej   
 Sprawdź jak smartwatch i smartband rozszerzają możliwości Twojego smartfona.
Zobacz więcej   

Znajdź nas