Data publikacji: 14 grudnia 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Patelnia ceramiczna – dlaczego warto ją wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Szukasz patelni, z którą przyrządzisz niskotłuszczowe, smaczne dania? Naczynia wykonane z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów są też dobre dla Twojego zdrowia – to jeden z powodów, dla którego warto zdecydować się na patelnię ceramiczną. Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje i jakie są jej inne zalety!

Danie na patelni ceramicznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym wyróżnia się patelnia ceramiczna,

- dlaczego warto ją wybrać,

- jakie są minusy patelni ceramicznych.

Patelnia ceramiczna – jak jest zbudowana?

Aby patelnia zapewniała najlepszą dystrybucję ciepła potrzebną do idealnego smażenia, a przy tym wysoką trwałość, musi być wykonana z dbałością o szczegóły i jakość użytych materiałów. Tak jest w przypadku patelni z powłoką ceramiczną, które powstają z naturalnych surowców i z dbałością o środowisko naturalne. To właśnie aspekt ekologii wyróżnia je na tle np. patelni teflonowych.
Powłoka wewnętrzna patelni ceramicznych jest wykonana z mieszanki minerałów i gliny. Następnie wypala się ją w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza. Dzięki temu gładka powłoka staje się twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym na zarysowania. W większości modeli również powłoka zewnętrzna jest wykonana z ceramiki, choć można znaleźć także patelnie z aluminium.

Patelnia z powłoką ceramiczną – dlaczego warto?

Patelnia z powłoką ceramicznąZastanawiasz się, czy warto zdecydować się na zakup patelni ceramicznej? Z całą pewnością mają one wiele zalet – najważniejsze z nich to:
  • smażenie bez tłuszczu – dzięki idealnie gładkiej powierzchni powłoki nieprzywierającej, patelnia ceramiczna pozwala wyeliminować dodatek tłuszczu przy smażeniu,
  • bezpieczeństwo – powłoka ceramiczna nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i nie wchodzi w reakcje z jedzeniem, 
  • gładka, nieprzywierająca powłoka – dzięki niej smażenie na patelni ceramicznej jest bardzo łatwe,
  • równomierne nagrzewanie – patelnia nagrzewa się szybko, ale dzięki dobrej dystrybucji ciepła można zaoszczędzić sporo czasu w trakcie gotowania, 
  • długie utrzymywanie ciepła – patelnie ceramiczne pozwalają zaoszczędzić energię dzięki temu, że pozostają gorące przez długi czas, 
  • łatwe mycie – nieprzywieralna powłoka ułatwia szybkie mycie ręczne bez szorowania, 
  • wytrzymałość nawet do 400 stopni – patelnia może być używana w wysokich temperaturach, 
  • odporność na zarysowania – powłoka ceramiczna jest bardzo wytrzymała, a podczas używania patelni można korzystać również z metalowych akcesoriów.

WARTO WIEDZIEĆ

Patelnie ceramiczne mogą być bardzo wytrzymałe, jednak należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Na przykład aby powłoka zachowała trwałość, nie wolno narażać jej na nagłe zmiany temperatury, np. zalewając gorącą patelnię zimną wodą.

Proponowane produkty:
Ballarini Bologna Ceramic 20 cm <%– –%>
Ballarini Bologna Ceramic 24 cm <%– –%>
Ballarini Bologna Ceramic 28cm <%– –%>

Słabe strony patelni ceramicznych

Patelnia ceramiczna Ballarini Bologna Ceramic 28cmJakie minusy może mieć patelnia ceramiczna? Opinie klientów nie wskazują na wiele niedogodności. Najważniejszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość korzystania z naczynia na kuchenkach indukcyjnych – nie wszystkie patelnie z powłoką ceramiczną nadają się do stosowania na takich płytach grzewczych, chociaż większość z nich jest uniwersalna.
Innym minusem patelni ceramicznych jest to, że nie każdą z nich można myć w zmywarce. Z reguły nie stanowi to problemu, ponieważ ich gładka powierzchnia sprawia, że ręczne umycie naczynia po smażeniu zajmuje tylko chwilę. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości bezpiecznego mycia w zmywarce, na pewno znajdziesz odpowiedni model. Na przykład popularna patelnia ceramiczna Ballarini Bologna Ceramic 28cm nadaje się zarówno do korzystania na kuchniach indukcyjnych, jak i w zmywarce automatycznej.
Chcesz sprawdzić też inne rodzaje naczyń z powłoką nieprzywieralną? Przeczytaj, czym wyróżniają się patelnie tytanowe!
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Zamiatarka elektryczna i spalinowa znacznie ułatwia pracę na terenie posesji. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Zobacz więcej   
 

Organizer do szuflad kuchennych to pierwszy krok do właściwego uporządkowania kuchni. 


Zobacz więcej   
 Idealnie ubita śmietana to klucz do udanych musów, pianek, napojów kawowych, sosów czy ciast.

Zobacz więcej   

Znajdź nas