Data publikacji: 10 lutego 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Patelnia ceramiczna – dlaczego warto ją wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Ceramiczna patelnia pozwala przygotować niskotłuszczowe, smaczne dania. Naczynie wykonane z naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów jest bezpieczne dla zdrowia i nie wpływa na smak potrawy. Warto wybrać patelnię z powłoką ceramiczną również z wielu innych powodów. Poznaj zalety tego produktu!

Danie na patelni ceramicznej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym wyróżnia się patelnia ceramiczna
  2. dlaczego warto ją wybrać
  3. na czym polega smażenie bez tłuszczu na patelni ceramicznej
  4. jak zachować cenne właściwości nieprzywierające naczynia i wydłużyć jego żywotność

Patelnia ceramiczna – tajemnica produktu

Patelnia z powłoką ceramiczną

Aby proces smażenia mięsa, ryb czy warzyw był maksymalnie wydajny, sprawny i jednocześnie zdrowy oraz oszczędny, patelnia musi posiadać odpowiednie właściwości rozprowadzania i utrzymywania ciepła. Ważna jest również troska o środowisko w trakcie produkcji czy recyclingu oraz zdrowie użytkowników. Tajemnica produktu tkwi w powłoce, którą pokryte jest jej wnętrze lub materiale, z którego wykonano całe naczynie. Jednym z nich jest ceramika. Patelnia ceramiczna, taka jak Ballarini Bologna Ceramic 24 cm, wykonana jest z mieszanki minerałów i gliny, wypalanych w temperaturze sięgającej blisko 1200°C. Dzięki temu uzyskuje się trwałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę powierzchnię. Dobra patelnia ceramiczna ogranicza zużycie tłuszczów potrzebnych do obróbki termicznej smażonych produktów i pozwala przygotować niskotłuszczowe posiłki. Nie wpływa też w żaden sposób na smak potrawy, a nieprzywierające dno naczynia nie dopuszcza do przypalania artykułów.

Nierzadko patelnia ceramiczna w swym składzie posiada domieszki innych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna czy żeliwo, co wpływa na jej żywotność oraz wyznacza możliwości automatycznego zmywania czy smażenia na różnych typach kuchni. Również elementy takie jak uchwyt mogą być wykonane z innych tworzyw, jak np. w Gerlach Contrast Classic 489042, przeznaczonej na indukcję i wyposażonej w miękką rączkę typu Soft Touch. Takie dodatki wspomagają dystrybucję oraz magazynowanie ciepła w naczyniu, dzięki czemu skraca się czas smażenia i duszenia oraz poprawia się komfort gotowania. Patelnia ceramiczna dostępna jest w wielu rozmiarach i głębokościach. Dużym zainteresowaniem cieszy się ceramiczna patelnia do naleśników, np. Gerlach Harmony Classic 26cm. Pozwala ona na gotowanie w niskich temperaturach nawet bardzo cienkich naleśników, bez ryzyka ich rozerwania podczas zdejmowania czy nierówno wysmażonego ciasta. Kuchenne wyposażenie garnków można wzbogacić o cały zestaw patelni ceramicznych, takich jak Gerlach Patelnie Popular Black set, o różnych średnicach, umożliwiających przygotowanie złożonych posiłków lub kilku potraw jednocześnie.

Proponowane produkty:
Tefal Success 24 cm <%– –%>
Tefal Ingenio Mineralia 3 elementy L6829002 <%– –%>
Tefal Grill 26 cm <%– –%>
Tefal Ingenio Emotion L9483674 26 cm <%– –%>
Tefal Ingenio Preference L9550402 <%– –%>

Patelnia ceramiczna nieprzywierająca – dlaczego warto?

Patelnia ceramiczna Ballarini Bologna Ceramic 28cm

Patelnię ceramiczną wyróżnia wiele zalet, które decydują o jej zakupie. Najważniejsze z nich to:

  • bezpieczeństwo – powłoka nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i nie wchodzi w reakcje z jedzeniem;
  • właściwości nieprzywierające – umożliwiają szybkie i zdrowe smażenie bez dodatków tłuszczu, a także ułatwiają czyszczenie. Aby poznać szeroki asortyment innego rodzaju naczyń nieprzywierających do przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków w krótkim czasie, przeczytaj, czym wyróżniają się patelnie tytanowe;
  • równomierne nagrzewanie dzięki dobrej dystrybucji ciepła;
  • odporność na wysokie temperatury i zarysowania;
  • podlega recyklingowi.

Jak zachować cenne właściwości patelni ceramicznej?

Aby patelnia ceramiczna służyła przez długie lata, należy korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem i wskazówkami producenta. Jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj kuchni. Patelnia ceramiczna na indukcję powinna pracować wyłącznie na płycie tego typu. Warto również odpowiednio ją czyścić i pamiętać, że nie każda patelnia ceramiczna toleruje zmywarkę. Gerlach Contrast Procoat 489110 nie posiada takich możliwości, ale z reguły ręczne czyszczenie naczynia nie sprawia problemów. Gładka powierzchnia powoduje, że resztki odchodzą łatwo. Pozostałe lub wyschnięte jedzenie trzeba usunąć optymalnie bezpiecznym narzędziem, np. drewniana łopatką bądź papierowym ręcznikiem. Jeśli jednak użytkownikowi patelni zależy na możliwości mycia w zmywarce, powinien kupić odpowiedni model, np. Ballarini Bologna Ceramic 20 cm.

WARTO WIEDZIEĆ

Patelnia ceramiczna jest bardzo wytrzymała, jednak należy się z nią odpowiednio obchodzić. Aby powłoka zachowała swoje właściwości, nie wolno jej narażać na nagłe zmiany temperatury, np. zalewając rozgrzaną patelnię zimną wodą.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Słuchawki to niezbędne akcesorium do smartfona lub po prostu do komfortowego słuchania muzyki. Jaki bezprzewodowy model kupić?
Zobacz więcej   
 Zmywanie to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Sprawdź, jakie urządzenie uwolni cię od jego wykonywania.
Zobacz więcej   
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów