Jak czyścić i dbać o patelnię?

Autor: Joanna

W zależności od rodzaju patelni o poszczególne modele dba się w nieco inne, choć podobne sposoby. Przekonaj się, jak je pielęgnować i myć, by nie uszkodzić powłoki. Sprawdź też, czy każdą przypaloną patelnię można doczyścić. Poznaj rady, dzięki którym Twoja patelnia posłuży na długo i umożliwi Ci przygotowywanie dań tradycyjnych i nowoczesnych.

przypalona patelnia – jak umyć?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak rodzaje patelni wpływają na sposób pielęgnacji
 2. jak umyć przypaloną patelnię
 3. jak dbać o patelnię na co dzień

Jak rodzaje patelni wpływają na sposób pielęgnacji?

Patelnie mogą być jednolite, ale także złożone z innego materiału w obrębie powłoki zewnętrznej, z innego wewnątrz. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, korzystając z różnych rodzajów patelni.

 • patelnia Tefal Invissia Wok B3091942 28 cmPatelnia miedziana to model nagrzewający się bardzo szybko i do wysokiej temperatury. Zbyt długo przytrzymana na ogniu może się przypalić.
 • Patelnia aluminiowa jest popularna i chętnie wybierana. Jeśli masz właśnie taki model, koniecznie używaj do niego delikatnych sztućców, np. z drewna. Jest podatny na zarysowania.
 • Patelnia ceramiczna zazwyczaj nie ma nieprzywierającej powłoki, więc trzeba używać na niej oleju. Wysokie temperatury jej nie zaszkodzą.
 • Patelnia teflonowa to dobry wybór dla osób chcących smażyć dania bez tłuszczu. Łatwo zarysować jej powłokę, więc używaj drewnianych akcesoriów do mieszania potrawy. Nie szoruj ani nie zalewaj patelni zimną wodą, jeśli wciąż jest ciepła. Temperaturę ocenisz, patrząc na czerwony krążek na środku patelni, taki jak w modelu Tefal Invissia Wok B3091942 28 cm.
 • Patelnia żeliwna nie jest odporna na obicia ani silne uderzenia, więc postępuj z nią bardzo ostrożnie. Porowata powłoka utrudnia czyszczenie. Może też zacząć rdzewieć, jeśli nie osuszysz jej po myciu.
 • Patelnia stalowa jest bardzo trwała i można mieszać znajdujące się w niej potrawy metalową łyżką. Posiłek przygotowuje się jednak na niej nieco dłużej, ponieważ wolno się nagrzewa.
 • Patelnia szklana wykonana jest z grubego szkła, ale uważaj podczas wkładania jej na suszarkę czy do szafki.

Przekonaj się, jakie modele patelni warto mieć w kuchni.

Polecane patelnie
 • 299 zł
 • 109,99 zł
 • 339 zł
 • 399 zł
 • 29,99 zł

Jak umyć przypaloną patelnię?

W zależności od stopnia przypalenia patelni postępuj inaczej.

 • Lekko przypaloną patelnię wyszoruj chropowatą stroną gąbeczki nasączonej płynem do mycia naczyń. Zacznij mycie dopiero wtedy, kiedy patelnia ostygnie. Użyj letniej wody.
 • Do średnio przypalonej patelni po wystygnięciu wlej wodę i wsyp sól. Zostaw roztwór nawet na całą dobę. Po upływie tego czasu wyszoruj patelnię gąbeczką z płynem naczyń. W przypadku opornej spalenizny przed myciem podgrzej wodę z solą i płynem do mycia naczyń.
 • Mocno przypaloną patelnię najpierw oczyść – odskrob tyle spalenizny, ile się da. Wykorzystaj zmywak z poliuretanową warstwą ścierną. Następnie na powierzchnię patelni wysyp sodę oczyszczoną. Zalej ją octem, chwilę odczekaj i wlej zagotowaną wodę. Wytworzy się piana – zostaw ją na kilka minut, by weszła w reakcję ze spalenizną. Na koniec wyszoruj patelnię gąbką z płynem do mycia naczyń.

PRZYPALONA PATELNIA? TEGO UNIKAJ!

Ostre zmywaki zdają się idealne w czyszczeniu spalenizny, ponieważ umożliwiają szybkie odskrobanie przywartego jedzenia. Pamiętaj jednak o tym, że delikatne powierzchnie, np. teflonowe, mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. Do mycia przypalonej patelni nie nadają się także środki do czyszczenia piekarnika i inne silne detergenty. Doprowadzą do uszkodzeń teflonu, stali nierdzewnej czy emalii.

Jak dbać o patelnię na co dzień?

patelnia aluminiowa – jak o nią dbać?Warto wiedzieć, że patelnie z powłoką nieprzywierającą – w teorii umożliwiające smażenie bez dodatku tłuszczu – mogą ulec uszkodzeniu właśnie z uwagi na brak tłuszczu. Im częściej smażysz, tym częściej ulegają przegrzaniu. To z kolei sprawia, że tracą właściwości. By zachować patelnię na dłużej, stosuj niewielką ilość oleju, smalcu lub masła klarowanego.

Patelnię należy dokładnie wytrzeć po myciu. Na niedostatecznie osuszonej powierzchni – zwłaszcza w zarysowaniach – osadza się warstwa kamienia z wody. Ona również może sprawić, że powłoka nieprzywierająca straci właściwości.

Niektóre patelnie można myć w zmywarce. Sprawdź informacje umieszczone w specyfikacji. Przykładowo komplet La Bonita Trio producent zaleca myć ręcznie.

Chcesz korzystać z patelni na płycie indukcyjnej lub elektrycznej? Tu także potrzebne będzie Ci zapoznanie się ze specyfikacją. Jeśli rozważasz remont kuchni, postaw na model uniwersalny, np. Gerlach Granitex 28 cm.

Patelnie najlepiej wieszać. Jeżeli nie masz takiej możliwości, w szafce nie stawiaj na nich garnków – porysujesz powłokę. Rysy na patelni sprawiają, że szybciej się przypala. Może też dojść do uwolnienia szkodliwych dla organizmu związków.

Nie w każdej patelni można przechowywać jedzenie. Jeżeli masz model ceramiczny i chcesz przygotować posiłek na dwa dni, niezjedzoną część przełóż do pojemnika. Danie z wysoką zawartością soli może uszkodzić delikatną ceramiczną powierzchnię.

Obejrzyj wszystkie patelnie dostępne w RTV EURO AGD i wybierz model dla siebie. Dbaj o niego zgodnie z zaprezentowanymi w artykule wskazówkami, by posłużył Ci na długo.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link