Data publikacji: 21 lutego 2019
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą elektryczną w dużym mieście – sprawdź przepisy i nasze porady

Poleć znajomemu Drukuj

W dużych miastach coraz częściej można zaobserwować osoby przemieszczające się na segwayach, deskorolkach i hulajnogach elektrycznych. Pytanie, czy użytkownicy tego typu urządzeń wiedzą, jakie przepisy obowiązują podczas korzystania z ich pojazdów? Jeśli i Ty chcesz zacząć poruszać się na hulajnodze elektrycznej, koniecznie zobacz, co musisz wiedzieć, by zapewnić sobie bezpieczną jazdę.

Elektryczna hulajnoga

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest hulajnoga elektryczna,

- czy można jeździć hulajnogą po ścieżkach rowerowych,

-czy hulajnogą elektryczną można poruszać się po chodnikach.

Hulajnoga elektryczna – co to takiego?

Poruszanie się po mieście na elektrycznej hulajnodzePytanie z pozoru błahe, a odpowiedź banalna – to jednoślad zasilany silnikiem elektrycznym. Jazda na nim jest zatem bezwysiłkowa, a ponieważ pojazd nie zużywa paliwa i nie produkuje spalin, również ekologiczna. Jednak prawdziwym pytaniem jest – czym jest hulajnoga elektryczna w rozumieniu przepisów drogowych?

Okazuje się, że kwestia pojazdów elektrycznych nie została prawnie uregulowana. Co prawda wiemy, że korzystanie z nich nie wymaga prawa jazdy oraz innych dodatkowych uprawnień, np. rejestracji. W 2016 roku powstał projekt zmiany ustawy Prawa o ruchu drogowym, w którym uwzględniono urządzenia transportu osobistego (UTO). Mają one obejmować m.in. elektryczne hulajnogi, ale również inne pojazdy, których konstrukcja ogranicza możliwą prędkość jazdy do 25 km/h, np. deskorolki, deskorolki elektryczne, wrotki, łyżworolki czy segwaye. Ustawa jednak do tej pory ciągle nie weszła w życie, a osoby korzystające z wyżej wymienionych urządzeń są traktowane na równi z pieszymi. Co to oznacza w praktyce?

CZY WIESZ, ŻE...

Dobre hulajnogi mogą przejechać na jednym naładowaniu nawet 25 km! Co więcej, ładowarki tych urządzeń są na tyle małe, że możesz je wozić ze sobą do pracy czy szkoły.

Hulajnoga elektryczna na drodze dla rowerów – co na to prawo?

Jako że użytkownik hulajnogi elektrycznej jest traktowany na równi z pieszym, nie powinien korzystać ze ścieżek rowerowych. Co więcej, za takie zachowanie mógłby zostać surowo ukarany mandatem w wysokości od 20 do aż 500 zł! Jeśli jednak zapowiadane zmiany w nowelizacji ustawy wejdą w życie, wówczas kierujący hulajnogą elektryczną będą zobligowani do korzystania z dróg dla rowerów. Jednocześnie będą musieli ustępować pierwszeństwa cyklistom. W przypadku, gdy infrastruktura nie pozwoli na skorzystanie ze ścieżki rowerowej, możliwe będzie używanie chodnika, jednak wówczas prędkość jazdy powinna odpowiadać szybkości przemieszczania się pieszych.

Obecnie korzystanie z dróg rowerowych jest niedozwolone dla użytkowników hulajnóg elektrycznych, jednak zasada ta najczęściej nie jest restrykcyjnie przestrzegana.

Proponowane produkty:
Xiaomi MiJia 365 (czarny) <%– –%>
Xiaomi MiJia 365 (biały) <%– –%>
Kawasaki KX-FS5.5 + ochraniacze <%– –%>
Goclever City Rider 5 5,5" (czarny) <%– –%>
Cavion Zestaw dla aktywnych Go City + kamera Motus HD + torba <%– –%>

Czy można bezpiecznie jeździć po chodnikach hulajnogą elektryczną?

Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia 365Skoro hulajnogami elektrycznymi nie wolno jeździć po ścieżkach rowerowych, pozostają chodniki. I choć takie rozwiązanie zdaje się być mało racjonalne, gdyż prędkość osiągana przez urządzenia transportu osobistego jest bardziej zbliżona do rowerów niż pieszych, jest ono jak najbardziej zgodne z przepisami prawa drogowego. Poruszanie się pomiędzy pieszymi na hulajnodze elektrycznej ze znaczną prędkością, wymijanie ich oraz spotykanie się z innymi użytkownikami urządzeń transportu osobistego na chodnikach może okazać się niebezpieczne, dlatego – dopóki nowelizacja ustawy nie wejdzie w życie – należy koniecznie zachować ostrożność na pojazdach elektrycznych.

O bezpiecznej jeździe na hulajnodze elektrycznej zadecyduje ostatecznie zawsze rozsądek kierujących pojazdami, ale wpływ może mieć na to także stan techniczny każdego urządzenia. Dlatego też koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Jak dbać o hulajnogi i deskorolki elektryczne – praktyczne porady.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 

Lubisz mieć dobrze zorganizowaną kuchnię? Separatory do garnków i patelni ułatwią Ci przechowywanie różnych naczyń.


Zobacz więcej   
 

Maska treningowa staje się coraz popularniejszym gadżetem używanym w treningu siłowym i wytrzymałościowym.


Zobacz więcej   
 

Jakie lusterko kosmetyczne wybrać? Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje lusterek i wybierz najlepszy model.

 


Zobacz więcej   

Znajdź nas