Jakie są przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej?

Autor: Joanna

Zasady co do użytkowania tego wyjątkowego jednośladu z silnikiem elektrycznym nie są do końca jasne, dlatego planowana jest nowelizacja projektu. Wiele kwestii z nim związanych nadal w Polsce nie zostało bowiem prawnie uregulowanych. Zobacz, jakie są podstawowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej w miejskiej dżungli i co się w nich zmieni.

Elektryczna hulajnoga

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wyglądały dotychczasowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej
  2. jakie będą nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej
  3. jakie modele hulajnogi elektrycznej warto wybrać

Przepisy dla hulajnogi elektrycznej na chodniku i ścieżkach rowerowych

Poruszanie się po mieście na elektrycznej hulajnodze

Te elektryczne jednoślady są zaliczane do UTO, czyli urządzeń transportu osobistego. Trzeba przyznać, że jazda hulajnogą z silnikiem należy do niezwykle przyjemnych doświadczeń. Aby wprawić pojazd w ruch, nie potrzeba żadnego wysiłku. Jednakże gdy stoimy na niej i nie wykonujemy żadnych czynności, nie zgubimy zbędnych kalorii. Nie można więc zaliczyć tego rodzaju hulajnogi do pojazdów sportowych. Plus stanowi jednak to, że mimo iż można się na niej przemieszczać naprawdę szybko, jest to wehikuł ekologiczny, bo nie wytwarza szkodliwych spalin. Silnik hulajnogi jest elektryczny, zatem przyjazny dla środowiska. I chociaż jest on obecny w wyposażeniu, użytkownik nie musi mieć prawa jazdy czy rejestrować pojazdu. Wiele osób ciekawi, jakimi zasadami należy się kierować na drodze czy chodniku, gdy prowadzi się tego rodzaju jednoślad. Przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej mówią, że ich użytkownik jest traktowany na równi z pieszymi. Oznacza to, że pojazdem nie wolno poruszać się na ścieżkach rowerowych, a za złamanie tej zasady można zostać ukaranym mandatem nawet do 500 zł. Kontrowersje budzi jednak prędkość, jaką urządzenia te mogą osiągać. Hulajnogi elektryczne mogą rozwijać szybkość nawet do 25 km/h, a to stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Na szczęście większość modeli na rynku ma fabryczne ograniczenie. Obserwując użytkowników tego rodzaju pojazdów w dużych miastach, możemy odnieść wrażenie, że mało kto respektuje restrykcje dotyczące jazdy hulajnogami. Przepisy mówią, że można się nimi poruszać wyłącznie chodnikiem dla pieszych, ale wiele pojazdów tego typu spotyka się również na ścieżkach rowerowych.

Hulajnoga elektryczna a przepisy ruchu drogowego – co się zmieni?

Moda na tego rodzaju jednoślady trwa w najlepsze, dlatego konieczne jest wprowadzenie nowych przepisów dotyczących hulajnogi elektrycznej i jej poruszania się w ruchu publicznym. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian w dotychczasowych zasadach. Nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej są więc w trakcie opracowywania. Wiadomo jednak, że zapowiadane regulacje przewidują zaklasyfikowanie elektrycznych hulajnóg do pojazdów poruszających się po ścieżkach rowerowych. Ma się też pojawić ograniczenie co do ich długości. Maksymalnie pojazd może mieć 125 cm. Do czasu wdrożenia nowych przepisów dotyczących hulajnogi elektrycznej pozostaje zatem zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Zwłaszcza jeśli chodzi o poruszanie się pojazdem wśród pieszych.

  • 1 999 zł
  • 2 149 zł
  • 1 699 zł
  • 3 999 zł
  • 1 299 zł

Hulajnogi elektryczne – przepis na model idealny

Hulajnoga elektryczna Xiaomi MiJia 365

Wybierając idealną hulajnogę elektryczną, powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi parametrami, które będą wpływały na ogólne wrażenia z użytkowania tego rodzaju pojazdu. Ważna jest na pewno lekka, ale wytrzymała konstrukcja. Taką posiada chociażby model Blaupunkt ESC808. Zastosowano w nim niezwykle przydatną funkcję “tempomat”. Dzięki niej można poruszać się ze stałą prędkością bez potrzeby wciskania przycisku „jedź” i nadwyrężania nadgarstka. Zaletą jest także niezwykle prosty mechanizm składania. To spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli pojazd chce się umieścić w środkach transportu miejskiego. Pomocne w tego rodzaju urządzeniach będą też uchwyt do przenoszenia oraz składane rączki, szczególnie gdy hulajnogę przewozi się autem, np. na wakacje. Takie rozwiązanie oferuje np. model Motus Scooty. Poza tym, kupując tego typu jednoślad, zwróćmy uwagę na amortyzację. W modelu Foxrim Glide zastosowano np. otwory w kołach. Zaawansowanym modelem dla wymagających jest Segway KickScooter E22E. Ta hulajnoga elektryczna oferuje użytkownikowi wybór 3 trybów jazdy: ekologiczny, standardowy i sportowy. Do tego urządzenie to ma możliwość połączenia z Bluetooth. Czas ładowania wynosi tutaj jedynie 3,5 godziny, a inteligentny system zarządzania baterią monitoruje wydajność. Jeśli chodzi o tego typu pojazd dla dziecka, to dobrym kandydatem będzie model Fiat 5.5. Maksymalna prędkość, jaką urządzenie osiąga, to 12 km/h. Stan naładowania da się natomiast sprawdzić na wyświetlaczu LED. Dla nieco młodszych można polecić modele: Kawasaki Barbie dla dziewczynki i Kawasaki HTKS5.5 HOTWHEELS dla chłopca.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link