Idealny telewizor do małego pokoju - co wybrać?

Autor: Klaudia

Zastanawiasz się, jaki telewizor kupić do małego salonu lub sypialni? Nawet w pomieszczeniu o małym metrażu nie musisz rezygnować ze sporego ekranu – wystarczy, że przy oglądaniu zachowasz odpowiednią odległość od telewizora. Czasem jednak lepiej będzie zdecydować się na mniejszy model. Przeczytaj nasze wskazówki, by dowiedzieć się, jak dobrać telewizor do wielkości pokoju i jaki sprzęt kupić!

Telewizor na ścianie w małym pokoju

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest właściwa odległość od telewizora,

- jak dobrać telewizor do wielkości pokoju,

- jaki rodzaj ekranu jest najlepszy do małego pomieszczenia,

- jaki telewizor kupić do pokoju o małej powierzchni.

Odległość od telewizora – dlaczego jest ważna?

Żeby w pełni cieszyć się jakością obrazu w wysokiej rozdzielczości, nie wystarczy kupić telewizora o możliwie największym ekranie. Jeśli w niewielkim pokoju umieścisz model o przekątnej 50 cali, będziesz oglądać telewizję z bardzo bliska, a Twój wzrok będzie musiał przesuwać się ciągle z jednej na drugą stronę ekranu. W ten sposób nie tylko narazisz siebie i domowników na ból szyi, głowy i oczu, ale też sam obraz w wysokiej rozdzielczości nie będzie robił takiego wrażenia, jak na wystawie w salonie. Warto więc poszukać mniejszego modelu o przekątnej 32 cali i rozdzielczości FullHD oraz technologiami typu Amblilight, które optycznie powiększą ekran i nadadzą głębi obrazowi.

WSKAZÓWKA

W większości małych i średnich pomieszczeń najlepiej sprawdzi się mały telewizor, którego przekątna nie przekracza 39 cali. Oglądanie telewizji z sofy znajdującej się w małej odległości od ekranu będzie wtedy bardzo wygodne, a jakość obrazu satysfakcjonująca.

Jak dobrać telewizor do wielkości pokoju?

Mały telewizor w niewielkim pokojuWielkość telewizora powinna być dostosowana do rozmiaru pokoju, w którym się znajduje. Jest to szczególnie ważne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Jak wybrać ekran o odpowiednich wymiarach?
  1. Zmierz odległość pomiędzy miejscem, z którego będziesz oglądać telewizję, a ścianą lub stolikiem, na którym chcesz ustawić telewizor.

  2. Nie wiesz, gdzie zamontować telewizor? Weź pod uwagę położenie okien i lamp – wybierz takie ustawienie, by od ekranu nie odbijało się światło. Zadbaj też o taką aranżację pomieszczenia, by domownicy nie przechodzili często przed ekranem, przerywając innym oglądanie. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

  3. Wielkość ekranu wybierz, biorąc pod uwagę odległość od telewizora oraz rozdzielczość. Obraz w jakości HD możesz bezpiecznie i wygodnie oglądać ze znacznie mniejszego dystansu na telewizorze 32 calowym.

WARTO WIEDZIEĆ

Bezpieczna odległość widza od telewizora zależy od rodzaju zastosowanego ekranu. W starych telewizorach typu CRT była ona znacznie większa, niż w używanych obecnie ekranach LCD. W przypadku tych ostatnich, zaleca się odległość 10 centymetrów na każdy cal przekątnej telewizora – chyba, że wyświetlany jest obraz w wysokiej rozdzielczości. Wtedy wymagany dystans to jedynie 5 centymetrów na cal, czyli ok. 1,5 metra dla 32-calowego ekranu.


Mały telewizor SharpJaki telewizor 32-calowy kupić do małego pomieszczenia?

Odległość od telewizora ma znaczenie nie tylko zdrowotne – ma ona też wpływ na jakość oglądanego obrazu. Jeśli znajdujesz się bardzo blisko ekranu, a obraz jest wyświetlany w małej rozdzielczości, nie będzie się on wydawał tak ostry, jak gdyby był podziwiany z dystansu 2-3 metrów. Kupując mały telewizor zdecyduj się na model w technologii HD Ready lub Full HD, np. Samsung UE22H5600.

Mały telewizor – jaki model wybrać?

Wahasz się, jaki telewizor kupić do pokoju o małej powierzchni? Postaw na małe telewizory o przekątnej 32 cale i mniejszej. W ofercie RTV Euro AGD znajdziesz małe telewizory o świetnych parametrach. Jeśli szukasz niewielkiego urządzenia, które oferuje doskonałą jakość obrazu, ale nie zagraci pomieszczenia, zdecyduj się na taki o przekątnej 24 cale – na przykład Sharp LC-24CHF4012EW. Aby zaoszczędzić przestrzeń w pokoju, możesz zawiesić go na ścianie. Szukasz modelu o nieco większym ekranie? Dobrym pomysłem będzie zakup 32-calowego telewizora Panasonic TX-32ES400E.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów