Adapter IDE i SATA – co warto o nim wiedzieć?

Autor: Grzegorz

Adapter IDE i SATA umożliwia komunikację pomiędzy podzespołami komputerowymi o różnych interfejsach. Może z powodzeniem połączyć dysk twardy o wtyku IDE lub SATA, z płytą główną o innym interfejsie – bezpośrednio albo za pośrednictwem gniazda USB. Sprawdź, co warto wiedzieć o adapterach IDE i SATA.

Zbliżenie na gniazda SATA na płycie głównej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest standard IDE
  2. co warto wiedzieć o interfejsie SATA
  3. jakie są rodzaje adapterów IDE i SATA oraz do czego można je wykorzystać

Co to jest standard IDE?

Dysk SSD leżący na czarnym blacie

Standard IDE (Integrated Drive Electronics), zwany też AT-Bus lub ATA, to 16-bitowy interfejs systemowy, który po raz pierwszy został wprowadzony do użytku w 1986 roku. Umożliwia komunikację komputerów PC z dyskami twardymi ze złączem IDE, a także z napędami CD-R/DVD-ROM/RW. Interfejs IDE może obsłużyć dyski o pojemności nie większej niż 512 megabajtów. Rozszerzeniem tego systemu jest EIDE (Enhanced IDE).

Standard IDE nie jest już wykorzystywany w nowych urządzeniach. Nadal można spotkać go w starszych komputerach, ale już w postaci oprogramowania 28-bitowego (z możliwością obsługi dysków twardych o pojemności do 128 GB). Taśmy IDE mają po 40 lub 80 żył. Dyski twarde i napędy CD/DVD połączone kablem IDE z płytą główną muszą być dodatkowo zasilane napięciem 5 lub 12 V (przez wtyczkę Molex).

Interfejs SATA, czyli następca IDE

Standard SATA powstał w 2003 roku i jest nowocześniejszym, bardziej funkcjonalnym następcą standardu IDE. Podobnie jak poprzednik, kilkukrotnie ewoluował (poszczególne rozszerzenia noszą nazwę SATA I, SATA II i SATA III). Z każdą kolejną generacją przepustowość SATA rosła, aż do obecnego poziomu, czyli 6 Gbit/s.

Przewód w standarcie SATA jest węższy i bardziej elastyczny. Dzięki temu łatwiej można nim manewrować w ciasnej obudowie komputera PC. Ponadto mniejszy rozmiar to więcej pustej przestrzeni w jednostce stacjonarnej, czyli lepsza cyrkulacja powietrza, a więc i lepsze chłodzenie podzespołów. Kabel SATA ma siedmiopinową wtyczkę z charakterystycznym wcięciem na końcu, sugerującym, jak należy ją umieścić, aby działała poprawnie. Dyski SATA są dodatkowo zasilane przewodem z piętnastopinową wtyczką.

Obecnie dyski twarde produkuje się z wykorzystaniem standardu SATA III. Dotyczy to wszystkich wewnętrznych dysków twardych HDD (na przykład Toshiba P300 Performance 3,5" 1TB), jak i większości dysków SSD, takich jak chociażby GoodRam CX400 512GB. Oczywiście ciągle trwają prace nad nowymi, szybszymi i bardziej funkcjonalnymi rozwiązaniami. Część dysków SSD już teraz korzysta ze złącz o wysokiej przepustowości typu M.2. Jednak na chwilę obecną pozycja standardu SATA III wydaje się niezagrożona i prawie pewne jest, że w najbliższych latach nadal będzie on standardem wiodącym.

  • 429 zł
  • 719 zł
  • 439 zł
  • 359 zł
  • 179,99 zł

Adapter IDE i SATA – czym jest? Co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna podłącza przez adapter dysk SSD do laptopa

Adaptery IDE i SATA to wygodne przejściówki wyposażone – jak sama nazwa wskazuje – w gniazda IDE i SATA. Używa się ich w sytuacji, gdy standard płyty głównej komputera PC jest inny, niż ten wykorzystywany przez dysk twardy lub napęd CD/DVD. Za pośrednictwem adaptera można podpiąć do jednostki stacjonarnej podzespoły z rozwiązaniami zarówno starszej, jak i nowszej generacji.

Adaptery IDE i SATA są chętnie wykorzystywane przez osoby posiadające stare dyski IDE. Dzięki przejściówce można podłączyć je do komputera z płytą w standardzie SATA (m.in. taką jak Gigabyte B450M DS3H) na przykład po to, aby przejrzeć lub skopiować znajdujące się na dysku pliki. Przez adapter IDE i SATA można także skomunikować napęd CD/DVD lub nagrywarkę CD z płytą główną, działającą na innym interfejsie i w ten sposób odtworzyć lub nagrać płytę CD.

Przejściówki IDE i SATA można podzielić na dwie kategorie:

  • adaptery bez gniazda USB – są to płytki elektroniczne z gniazdami IDE i SATA (jedno- lub dwukierunkowe), które montuje się wewnątrz obudowy komputera. W zależności od tego, na jakiej komunikacji nam zależy, przejściówkę trzeba podpiąć do płyty głównej albo do dysku twardego lub napędu;
  • adaptery z gniazdem USB – ten typ przejściówek IDE i SATA jest znacznie wygodniejszy. Nie trzeba montować ich wewnątrz jednostki stacjonarnej, ponieważ komunikują się z komputerem za pomocą USB. Do adaptera zwykle dołączony jest zasilacz sieciowy, który doprowadza napięcie zasilające dla dysku lub napędu. Przykładem przejściówki IDE i SATA z USB jest LogiLink AU0028A.

Korzystanie z adaptera jest proste i intuicyjne. W razie wątpliwości można podeprzeć się dołączoną instrukcją albo obejrzeć jeden z wielu filmów instruktażowych dostępnych w sieci. Jedyną kwestią, o której trzeba bezwzględnie pamiętać, jest to, żeby nigdy nie podpinać dysku twardego do adaptera, przez który przepływa prąd, ponieważ istnieje wtedy ryzyko powstania przepięcia i uszkodzenia podzespołów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link