Historia iPhone'a – modele prezentowane od 2007 r. do 2023 r., czyli kilkanaście lat z nadgryzionym jabłkiem w kieszeni

Paulina Łukasiewicz

W świecie elektroniki nieco ponad półtorej dekady to niemal wieczność, a właśnie tyle upłynęło od premiery pierwszego iPhone'a. Biorąc pod uwagę standardy jego czasów, można śmiało stwierdzić, że była to propozycja przełomowa, jednak od obecnie używanych modeli dzieli go już gigantyczna przepaść. Jak do tej pory wyglądała ewolucja smartfona z nadgryzionym jabłkiem w logo? Przedstawiamy historię iPhone'a w pigułce, czyli modele, które zostały zaprezentowane na przestrzeni ostatnich 16 lat.


Krok w stronę rewolucji

9 stycznia 2007 r. – tego dnia na konferencji Macworld w San Francisco Steve Jobs (jeden z trzech założycieli firmy) przedstawił światu jedno urządzenie, które według zapowiedzi łączyło funkcje trzech innych: odtwarzacza muzyki, telefonu i komunikatora internetowego. Był to jednak dopiero niestabilny prototyp, który – aby sprawiał wrażenie poprawnie funkcjonującego – wymagał odpowiedniego zaplanowania prezentacji: funkcje musiały być pokazywane w określonej kolejności, bo inaczej smartfon mógłby się zawiesić, a widoczne na ekranie wskaźniki naładowania baterii i zasięgu pokazywały zawyżone dane. Mimo wszystko produkt zwiastował ogromną na tamte czasy rewolucję – do jego obsługi wykorzystywany był jedynie innowacyjny ekran dotykowy Multi-Touch, do którego nie był potrzebny rysik.

  • 2 649 zł
  • 2 649 zł
  • 2 649 zł
  • 2 649 zł
  • 2 649 zł
  • 4 599 zł
  • 4 599 zł
  • 3 299 zł
  • 3 299 zł
  • 3 299 zł

iPhone – modele, które jako pierwsze trafiły w ręce klientów

Pierwszy iPhone (znany jako iPhone 2G) trafił do sprzedaży dopiero pół roku po premierze – dokładnie 29 czerwca. Dopracowany smartfon wyróżniał się wspomnianym ekranem, którego przekątna miała imponującą jak na tamte czasy długość 3,5 cala i który otworzył zupełnie nowe możliwości: do wprowadzenia danych nie była potrzebna fizyczna klawiatura, a aby powiększyć zdjęcie lub stronę internetową, wystarczyło po prostu rozciągnąć je palcami. Co więcej, ekran o regulowanej jasności wygaszał się po przyłożeniu urządzenia do ucha. Trzeba też wspomnieć o systemie iPhone OS, 2-megapikselowym aparacie, 128 GB pamięci RAM, w zależności od wersji 4 lub 8 GB pamięci wewnętrznej i łączności: 2G, Bluetooth i Wi-Fi. Czego brakowało? Między innymi sklepu z aplikacjami, przedniej kamery, lampy błyskowej, możliwości nagrywania wideo, obsługi 3G, możliwości wysyłania MMS i modułu GPS.

Polska historia iPhone'a zaczyna się dopiero z kolejnym modelem – zaprezentowanym w 2008 r. 3G, którego oficjalna dystrybucja w naszym kraju ograniczała się do dwóch sieci komórkowych (Era i Orange). Chociaż wizualnie od swojego poprzednika różnił się tylko kolorami obudowy, to przyniósł istotne zmiany, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdzał się w swojej roli. Mowa tu o obsłudze łączności 3G i funkcji GPS oraz pojawieniu się sklepu AppStore. Smartfon został też wyposażony w dwa czujniki zbliżeniowe (w wersji 2G zastosowany był tylko jeden). Kolejny rok to kolejna premiera i kolejny iPhone. Modele z oznaczeniem 3GS wyglądały tak jak poprzednicy, ale skrywały znacznie bardziej wydajne podzespoły, co przekładało się na większe prędkości działania. Ulepszono również aparat (zyskał dodatkowy 1 megapiksel rozdzielczości), a także wprowadzono autofocus i możliwość nagrywania filmów.

2010 r. i „czwórka” to prawdziwa rewolucja: smartfon miał naprawdę niewiele wspólnego z poprzednimi generacjami. Odświeżona bryła zyskała aluminiowe krawędzie oraz tylny panel wykonany ze szkła i nadal zachwycała minimalizmem. Co jednak najważniejsze, autorski układ Apple A4 zastąpił wcześniej używane procesory Samsunga, po raz pierwszy zastosowany został wyświetlacz Retina, a pojemność pamięci RAM (względem poprzednika) zwiększyła się dwukrotnie. Istotne zmiany zaszły również w aparacie – jego rozdzielczość wynosiła 5 Mpix i obok obiektywu pojawiła się lampa błyskowa. Na uwagę zasługuje ponadto przednia kamera, dotychczas niespotykana w urządzeniach marki. Kolejne, zaprezentowane rok później modele iPhone'a to te z oznaczeniem 4S – to wydanie najprościej opisać jako udoskonaloną poprzednią generację. Znowu poprawiono aparat: tym razem zastosowano 8-megapikselowy obiektyw, który umożliwiał rejestrowanie wideo w HD. Zmieniono też procesor na dwurdzeniowy Apple A5 i zaproponowano wariant z 64 GB pamięci wbudowanej.

W 2012 r. na światło dzienne wystawiony został iPhone 5, który znowu przyniósł dość istotne zmiany – został on wyposażony w nieco większy, bo 4-calowy ekran Retina o rozdzielczości 1136 x 640 pikseli, procesor Apple A6 i 1-gigabajtową pamięć RAM. Ważnymi nowościami były też: obsługa standardu 4G/LTE oraz złącze Lightning, które zastąpiło dotychczas używane złącze 30-stykowe. Design wciąż nawiązywał swoim charakterem do iPhone'ów 4 i 4S, ale zamiast szklanego, tylnego panelu zastosowany został aluminiowy element, co skutecznie odchudziło nowego smartfona. Kolejny rok to kolejne iPhone'y – modele zaprezentowane w 2013 r. to 5S i 5C. Pierwszy to udoskonalone wydanie „piątki” z po raz pierwszy zastosowanym czytnikiem linii papilarnych Touch ID ukrytym w przycisku Home. Drugi pomimo niższej ceny nie cieszył się szczególną popularnością, a od iPhone'a 5 różnił się przede wszystkim kolorową, plastikową obudową.

  • 3 199 zł
  • 3 199 zł
  • 3 199 zł
  • 3 199 zł
  • 3 799 zł
  • 7 999 zł
  • 3 799 zł
  • 4 319 zł
  • 4 499 zł
  • 5 799 zł

Kolejne etapy rozwoju wyjątkowego smartfona

Dwa kolejne modele iPhone'a – 6 i 6 Plus – Apple pokazało światu w 2014 r. Smartfony z nadgryzionym jabłkiem w umieszczonym na pleckach logo po raz kolejny urosły. Przekątne ekranów wspomnianych modeli miały odpowiednio 4,7 i 5,5 cala. Na pierwszy rzut oka można było zauważyć również zmiany w designie urządzeń i powrót do lekko zaokrąglonych krawędzi. iPhone'y tej generacji napędzał procesor Apple A8, a maksymalna pamięć wewnętrzna wzrosła dwukrotnie (z 64 do 128 GB). Przydatne na co dzień rozwiązania, które się tu pojawiły, to przede wszystkim optyczna stabilizacja obrazu i NFC umożliwiające wygodne płatności (Apple Pay).

Wymieniając modele iPhone'a po kolei, nie można pominąć bezpośrednich następców „szóstek”, czyli smartfonów z oznaczeniami 6S i 6S Plus. Co dokładnie zaprezentowano w 2015 r.? Między innymi lepsze aparaty (tylny, 12-megapikselowy, umożliwiający nagrywanie wideo w 1080p i przedni o rozdzielczości 5 Mpix) oraz funkcję Live Photos (ruchome zdjęcia). Ponownie zwiększono też pojemność pamięci RAM: z 1 GB do 2 GB.

Od 2011 r. kolejne modele iPhone'a prezentowane były jesienią, dlatego premiera nowego urządzenia już w marcu 2016 r. była dla wielu zaskakująca. Pokazany wtedy iPhone SE to w pewnym sensie połączenie dwóch smartfonów – w obudowie „piątki” skrywała się duża część elementów wykorzystanych w zaledwie półrocznym na tamten moment 6S (w tym procesor A9 Bionic i tylny aparat). Za dużym sukcesem tej propozycji stała między innymi niezwykle konkurencyjna cena, znacznie niższa niż w przypadku flagowych modeli.

Jeszcze w tym samym roku pojawiła się nowa generacja iPhone'a – modele 7 i 7 Plus. Wyglądały identycznie jak poprzednicy, jednak za sprawą nowego procesora A10 Fusion przyniosły istotną poprawę wydajności, a ponadto dzięki udoskonalonej konstrukcji stały się odporne na działanie wody i pyłów, co potwierdzał certyfikat IP67. Warto przy tym podkreślić, że były to pierwsze smartfony marki bez gniazda słuchawkowego. Co więcej, na szczególną uwagę zasługuje aparat większego z flagowców – po raz pierwszy zastosowano tu system z dwoma obiektywami.

Pora na modele iPhone'a z 2017 r. Jako pierwsze zaprezentowano kolejne wydanie flagowców, czyli smartfony z oznaczeniami 8 i 8 Plus, które były odświeżonymi, ulepszonymi wersjami „siódemek”. Zastosowanie szklanego panelu w miejsce aluminiowych plecków umożliwiło bezprzewodowe ładowanie, a technologia True Tone zwiększyła komfort użytkowania smartfona w różnych warunkach oświetleniowych. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak z iPhone'em X, którego oznaczenie nawiązuje do 10. rocznicy powstania serii. W jego przypadku ekran zajmował niemal całą powierzchnię przedniego panelu – pozbawiony przycisku Home i czytnika Touch ID można było odblokować z wykorzystaniem innowacyjnego systemu rozpoznawania twarzy nazwanego Face ID.

Gigant z Cupertino kolejne 3 smartfony pokazał w 2018 r. – były to modele XS, XS Max i XR. Pierwsze dwa to tradycyjnie ulepszony poprzednik w dwóch rozmiarach: z ekranami o odpowiednio 5,8- i 6,5-calowych przekątnych. Również one zostały wyposażone w system aparatów z dwoma 12-megapikselowymi obiektywami, a także bardziej niż dotychczas wydajne procesory A12 Bionic. Kolejną nowością była obsługa dwóch kart SIM jednocześnie – jednej fizycznej i drugiej wirtualnej, czyli eSIM. iPhone XR to natomiast wersja tańsza, choć nadal niezwykle funkcjonalna. Od flagowych modeli odróżniał się przede wszystkim aparatem z tylko 1 obiektywem, ekranem, którego przekątna miała długość 6,1 cala i kolorową obudową.

 

Nowa era smartfonów od Apple

Od 2019 r. Apple konsekwentnie idzie ścieżką, której początkiem był iPhone X. Kolejne modele, czyli 11, 11 Pro i 11 Pro Max przypominają jubileuszową propozycję – ekrany zajmują prawie całą dostępną w przedniej części przestrzeń i w zależności od wersji mają przekątne o długościach odpowiednio 6,1, 5,8 i 6,5 cala. Co ważne, wszystkie są napędzane udoskonalonymi, bardziej wydajnymi procesorami Apple A13 Bionic, ale tylko te z dopiskiem Pro są wyposażone w 3 obiektywy – szerokokątny, ultraszerokokątny i teleobiektyw – o rozdzielczości po 12 Mpix każdy (w podstawowej „jedenastce” zabrakło teleobiektywu).

Skoro wymieniamy wszystkie modele iPhone'a po kolei, to pora na kolejną hybrydę, czyli iPhone'a SE 2. generacji, zaprezentowanego w kwietniu 2020 r. Zastosowano tu obudowę znaną z „ósemki” (z fizycznym przyciskiem poniżej ekranu i szklanym panelem z tyłu), a także procesor A13 Bionic, który w połączeniu z 3-gigabajtową pamięcią RAM zapewniał wydajność na poziomie ostatniego wydanego flagowca – „jedenastki”. To wszystko dopełniały aparaty: pojedynczy, 12-megapikselowy z tyłu i 7-megapikselowy z przodu.

Jesień 2020 r. to natomiast czas aż czterech „dwunastek”. Swoją premierę miały wtedy modele: iPhone 12, 12 mini, 12 Pro i 12 Pro Max, których design nieco odświeżono – Apple powróciło do płaskich krawędzi obudowy (które można kojarzyć między innymi z iPhone'a 5 lub 5S). Każdy z nich robi wrażenie ekranem OLED Super Retina XDR, który pokrywa nowa warstwa Ceramic Shield o zwiększonej wytrzymałości. Ponadto każdy napędzany jest czipem A14 Bionic, jednak modele Pro mają więcej pamięci RAM – 6 GB, gdy podstawowe wersje mają jej 4 GB. Zastosowano tutaj podobne jak w przypadku poprzednich flagowców zróżnicowanie w liczbie obiektywów: iPhone 12 i 12 mini zostały wyposażone w dwa, a 12 Pro i Pro Max w trzy. Warto wspomnieć również o nowości, którą przyniosła ta generacja, czyli o MagSafe.

 

W 2021 r. tradycyjnie pojawiły się kolejne iPhone'y – wszystkie modele z oznaczeniami 13 (13, 13 mini, 13 Pro i 13 Pro Max) to udoskonalone wydania swoich bezpośrednich poprzedników, a za ich zwiększoną wydajnością stoi przede wszystkim jeszcze bardziej dopracowany procesor A15 Bionic. Najważniejsza zmiana zaszła natomiast w ekranach smartfonów Pro: dzięki nowej technologii ProMotion odświeżają się one adaptacyjnie (w zakresie od 0 do 120 Hz), co przekłada się na większą płynność wyświetlanego obrazu i lepiej zoptymalizowane zużycie energii.

Następne wydanie iPhone'a to model SE 3. generacji, który został wystawiony na światło dzienne w marcu 2022 r. Jego bryła nie zmieniła się nawet w najmniejszym stopniu (nadal mamy tu do czynienia z konstrukcją znaną z iPhone'a 8), ale po części zmieniło się jego wnętrze – pojawił się w nim znany z „trzynastek” czip A15 Bionic, który wspierany jest 4-gigabajtową pamięcią RAM i który umożliwia obsługę sieci komórkowej 5G.

Mniej więcej pół roku po premierze tego urządzenia, jesienią, zaprezentowane zostały cztery iPhone'y 14: podstawowy wariant, 14 Plus, 14 Pro i 14 Pro Max, czyli dwa mniejsze (z ekranami o przekątnej długości 6,1 cala) i dwa większe (z ekranami o 0,6 cala większymi). Co ważne, po raz pierwszy zastosowano zróżnicowanie dotyczące procesorów – podstawowe modele napędza czip A15 Bionic, a Pro – nieco nowszy A16. Smartfony Pro od podstawowych odróżniają też bardziej zaawansowane aparaty w większej liczbie oraz brak notcha (wcięcia w ekranie), który zastąpiony został dynamiczną wyspą, i funkcja Always On Display.

 

 

Historia iPhone'a nadal się pisze

Wrzesień 2023 r. przyniósł kolejną odsłonę iPhone'a – modele, które pokazało Apple, to analogicznie jak w przypadku „czternastek”: 15, 15 Plus, 15 Pro i 15 Pro Max. Jakie są natomiast najważniejsze zmiany względem poprzedniej generacji? Złącze Lightning zostało zastąpione portem USB-C (co poniekąd wymusiły regulacje prawne w UE), znacznie ulepszono aparaty (główny w podstawowej wersji zyskał rozdzielczość aż 48 Mpix), a ponadto wprowadzono dynamiczną wyspę we wszystkich wydaniach „piętnastki”. Linia Pro otrzymała też między innymi nowszy procesor i programowalny przycisk czynności, który zajął miejsce przełącznika służącego do wyciszania smartfona. To oznacza, że gigant z Cupertino się nie zatrzymuje i z każdym rokiem stawia kolejny krok w ewolucji tych niepozornych, jednak ponadprzeciętnie funkcjonalnych urządzeń, z których korzystamy dosłownie każdego dnia.

  • 4 899 zł
  • 3 799 zł
  • 4 899 zł
  • 4 899 zł
  • 4 849 zł
  • 5 999 zł
  • 3 799 zł
  • 3 799 zł
  • 5 999 zł
  • 5 999 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!