Gilotyna do papieru, czyli jak zadbać o wygodę w biurze i nie tylko

Autor: Sara

Gilotyny stosuje się w przypadku potrzeby cięcia większych plików papieru. Większość tego typu narzędzi ma prostą budowę: składają się z podstawy z dolnym nożem oraz dźwigni połączonej z nożem górnym. Poprzez ruch dźwigni odbywa się cięcie. To niezwykle wygodne, proste w użytkowaniu i przydatne urządzenie nie tylko w biurach.

Czarno-brązowa gilotyna do papieru na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest gilotyna do papieru;
 2. jak działa gilotyna do papieru;
 3. jaką gilotynę warto wybrać.

Co to jest gilotyna do papieru?

Mężczyzna korzystający z gilotyny do papieru na czarnym biurku

Gilotyna do papieru to nieskomplikowane urządzenie, które pozwala ciąć pojedyncze kartki, a także większe pliki papieru. Budowa większości modeli jest bardzo prosta. Sprzęt składa się z podstawy z dolnym nożem oraz dźwigni z nożem górnym. Poprzez ruch dźwigni papier jest przecinany. Gilotyna znacznie ułatwia pracę w przypadku większej ilości dokumentów. Stosuje się ją głównie w biurach, szkołach czy różnych urzędach.

Kupując gilotynę do papieru, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów, między innymi: gdzie będzie używana, jak często, na jakim formacie papieru oraz parametry samego sprzętu. Czynników jest wiele, ale znacznie ułatwia to wybór odpowiedniego urządzenia, tak aby nie przepłacić, a jakość była możliwie wysoka.

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Gilotyn do papieru obecnie na rynku jest niezwykle dużo. Od droższych, technicznych i bardzo dokładnych po zwykłe gilotyny do domu lub mniejszego biura. Na jakie parametry warto spojrzeć podczas wyboru właściwego sprzętu? Jest ich kilka, natomiast dobrze jest przeanalizować, do czego będziemy jej potrzebować.

 • Długość cięcia – to bardzo ważny parametr, definiujący maksymalną wielkość ciętego papieru. Jest to istotne, ponieważ gilotyną do formatu A4 nie można przeciąć kartki A3. Powinniśmy dopasować ją do swoich potrzeb. Dla formatu A4 można zastosować Fellowes Proton A4, a dla A3 dobrym wyborem będzie Fellowes Proton A3. Oba te urządzenia pochodzą od godnej polecenia firmy, oferują więc wysoką jakość za stosunkowo niską cenę.
 • Ilość kartek, które można przeciąć jednorazowo – pozwala to stwierdzić, jak duży plik papieru jesteśmy w stanie przeciąć za jednym razem. Należy przy tym zwrócić uwagę, że większość producentów nie zaleca pracy narzędzia przez cały czas na najwyższym możliwym obciążeniu.
 • Docisk – papier musi być dociśnięty przed rozpoczęciem cięcia. Przeważająca liczba modeli ma docisk ręczny, czyli to użytkownik dociska specjalną listwę do materiału. Stosuje się jednak także tak zwany docisk dźwigniowy, który pozwala na użycie jednej dźwigni w tym celu. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Najbardziej rozwinięte urządzenia posiadają docisk automatyczny. Polega on na przeniesieniu nacisku na listwę wraz z ruchem dźwigni z ostrzem.
Polecane gilotyny i trymery
 • 199,99 zł
 • 159,99 zł
 • 129,99 zł
 • 239 zł
 • 299 zł

Jaką gilotynę wybrać?

Mężczyzna korzystający z profesjonalnej gilotyny do papieru w firmie

Wybierając gilotynę do papieru, należy stwierdzić, gdzie będziemy z niej korzystać oraz jak często. Sprzęt używany sporadycznie i do celów domowych nie musi być najwyższej klasy i posiadać specjalistycznych funkcji. Natomiast drukarnie czy fabryki wymagają zaawansowanych, drogich urządzeń do profesjonalnych zastosowań.

Gilotyny do domu i biura

Gilotyny do papieru przeznaczone do domowych zastosowań oraz mniejszych biur to najpopularniejsze urządzenia. Konstrukcja takiego sprzętu nie pozwala na duże obciążenia. Kierowane są raczej do używania sporadycznie lub często, ale z małym nakładem papieru. Charakterystyczne cechy tego typu niedrogich rozwiązań to docisk ręczny, podstawa z tworzywa sztucznego oraz nóż zintegrowany z dźwignią. Zwykle zakres kartek, które można przeciąć jednorazowo to 5–20. Zależnie od budżetu, warto zwrócić uwagę na przykładowe produkty. Peach PC100-18 A4 oraz Fellowes Fusion A4 to godne polecenia, tanie urządzenia, które idealnie spełnią swoje zadanie.

Gilotyny do biura i punktów usługowych

Większe biura, punkty introligatorskie i tym podobne miejsca potrzebują dużo bardziej zaawansowanych gilotyn do papieru. Są to urządzenia przeznaczone do ciągłej pracy, często pod większym obciążeniem. Charakteryzują się oddzielnym górnym ostrzem oraz często wymiennym dolnym. Podstawa jest zwykle zbudowana z metalu, a mocne połączenie z nią rączki pozwala na dłuższą pracę przy większych obciążeniach. Dodatkowo liczba kartek, które można przeciąć jednorazowo oscyluje w granicach 20–50. Tego typu sprzęt posiada często także docisk automatyczny lub dźwigniowy dla większej wygody użytkowników. Dobrym wyborem może okazać się tutaj chociażby Fellowes Stellar A3, jeżeli potrzebujemy sprzętu przeznaczonego do formatu A3.

Gilotyny do zastosowań profesjonalnych

Są to najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia, idealne dla drukarni, fabryk czy punktów introligatorskich. Gilotyny do papieru dla wymagających użytkowników, przeznaczone do długiej pracy pod bardzo dużym obciążeniem, potrafią przecinać nawet do 500 kartek (cała ryza papieru) jednocześnie. Do tego typu zastosowań istnieją też elektryczne urządzenia, pozwalające na automatyczne cięcie.

Praktyczne porady

Jeżeli potrzebujesz gilotyny do papieru, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie parametry. Ważne, by dopasować urządzenie do swoich wymagań. Do mniejszego biura lub zastosowań domowych nie trzeba kupować skomplikowanych, bardzo wydajnych i drogich sprzętów. Najtańsze modele w zupełności wystarczą. To bardzo przydatne rozwiązanie, który znacznie zwiększa wygodę podczas pracy z większą ilością dokumentów. Ceny tych urządzeń nie są wygórowane, więc każde biuro może sobie na nie pozwolić.

Gilotyny do papieru działają naprawdę długo, rzadko zdarzają się jakiekolwiek usterki, nawet w najtańszych modelach. Eksploatowane są jedynie ostrza, które co jakiś czas należy wymienić lub po prostu naostrzyć.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link