DVI-A i DVI-D – jakie są różnice między nimi?

Autor: Marcin

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat technika rozwijała się bardzo dynamicznie, a to przekładało się na bardzo wiele różnych typów wejść, złączy i kabli. Do niedawna żyliśmy w erze analogowej. Przesyłany w taki sposób sygnał jest w dużym stopniu niedoskonały. Obraz i dźwięk są podatne na szumy czy zniekształcenia. Należy jednak pamiętać, że wiele urządzeń nadal działa w analogu. Co jest konieczne do odbioru takiego sygnału?

Złącze DVI na czarnym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służą złącza DVI-A oraz DVI-D
  2. które złącze warto wybrać

Czym są złącza DVI-A oraz DVI-D?

Podwójne złącze DVI na białym tle

Złącze DVI-A (z ang. Digital Video Interface Analog) służy do odbioru sygnału analogowego. Używane jest, gdy mamy do czynienia np. z monitorem CRT czy telewizorem, który bynajmniej nie jest płaski albo nawet z monitorem już nowocześnie wyglądającym, a jednocześnie dość przestarzałym technologicznie, gdzie nie ma jeszcze złącza HDMI. Wszędzie tam, gdzie sygnał cyfrowy nie jest jeszcze obsługiwany, bez wątpienia niezwykle przydatne będzie zastosowanie złącza DVI-A. Należy wziąć pod uwagę, że to złącze konwertuje sygnał i to często podwójnie, dlatego jakość obrazu będzie o wiele gorsza aniżeli w przypadku zastosowania nowszych typów złączy.

Złączem, które przetwarza sygnał cyfrowy, jest przede wszystkim DVI-D. Sugeruje to wprost jego pełna nazwa – Digital Video Interface Digital. Pełna obsługa sygnału cyfrowego jest możliwa, ponieważ złącze DVI-D jest o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż DVI-A. DVI-D nie wymaga używania żadnych dodatkowych kabli czy przejściówek. Konwersja sygnału nie jest już konieczna, ponieważ wejście błyskawicznie radzi sobie z przetworzeniem cyfrowego obrazu i dźwięku, jako że zostało przystosowane do tego rodzaju przesyłu.

  • 44,99 zł
  • 24,99 zł
  • 29,99 zł
  • 19,99 zł
  • 19,99 zł

Które złącze warto wybrać?

Wejście na złącze DVI

Na rynku można znaleźć wiele złączy – zarówno DVI-A, jak i DVI-D. Dla osób, które chcą skomunikować nowe urządzenie ze starszego typu sprzętem, dobrym rozwiązaniem może się okazać kabel DVI-A HDMI. Dzięki takiej przejściówce urządzenia obsługujące sygnał analogowy i cyfrowy będą mogły działać równocześnie i się ze sobą połączyć. Przejściówka DVI-D to również bardzo skuteczne narzędzie, dzięki któremu podłączenie starszego sprzętu wideo do nowego urządzenia będzie jak najbardziej możliwe i da dobre efekty wizualne. Warto zatem sprawdzić, jakie złącza można kupić i z jakim kosztem się to wiąże.

Podłączenie laptopa oraz innych nowych urządzeń do starszego monitora będzie możliwe dzięki adapterowi Reinston EKK18 VGA na DVI. Za jego pomocą bezproblemowo podłączymy przewód DVI-Do gniazda VGA. Jest to adapter ze wtyczką D-Sub (VGA) oraz gniazdem DVI-I. Mamy do czynienia zarówno ze złączem cyfrowym (24-pin), jak i analogowym (5-pin). Użycie przejściówki jest możliwe w połączeniu z laptopem oraz komputerem stacjonarnym, a także monitorem i projektorem. To znakomite rozwiązanie dla osób, które korzystają z niekompatybilnych urządzeń wyświetlających. Ich użycie gwarantuje, że sygnał cyfrowy będzie przetworzony na analogowy lub odwrotnie i wszelkie prezentacje czy inne ważne wyświetlane na ekranie rzeczy będą działać tak, jak należy. Zaletą przejściówki jest także cena – nieco ponad 20 zł.

Wtyczkę DVI-D i gniazdo HDMI ma adapter Hama 120640. Ta przejściówka przyda się przede wszystkim osobom, które chcą połączyć urządzenie z telewizorem i odbierać najnowocześniejszy sygnał cyfrowy. Oprócz monitorów przejściówka Hama znakomicie sprawdzi się w połączeniu z telewizorem i komputerem stacjonarnym.

Arcyciekawą propozycją dla miłośników urządzeń firmy Apple jest i-Tec USB3HDTRIO. Dzięki temu sprzętowi można podłączyć za pomocą USB dodatkowy monitor, projektor lub telewizor. Oprócz złącza DVI-D adapter ten ma dołączone elementy umożliwiające współpracę ze złączami VGA oraz HDMI. Obsługuje nie tylko standardową dla większości telewizorów rozdzielczość Full HD, lecz także wyższe – nawet do 2048 × 1152. Warto wspomnieć także o tym, że sprzęt umożliwia podłączenie aż 6 adapterów do jednego komputera i jest przystosowany do przeglądania DVD. Cena takiego adaptera jest oczywiście wyższa od typowych sprzętów tego rodzaju, ale ta przejściówka typowa nie jest i jej wszechstronność jest warta swojej ceny, nie tylko dla fanów Apple.

Warto wspomnieć o przejściówce Vivanco 45452. Dzięki niej komputer stacjonarny, laptop czy monitor można skomunikować z kartami graficznymi, które są wyposażone w wyjście VGA.

Na początku była mowa o przejściówce VGA na DVI, na koniec pojawi się zaś adapter działający w odwrotny sposób. Reinston EDV005 DVI na VGA doskonale nadaje się do podłączenia do komputera lub monitora.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link