Złącze komputerowe, czyli niezbędny element każdego komputera. Jakie są rodzaje?

Autor: Michał

Do każdego laptopa i komputera stacjonarnego podłączonych może być szereg innych urządzeń, takich jak myszka, klawiatura, monitor czy przenośny dysk. Ich powiązanie odbywa się poprzez złącze komputerowe, będące na wyposażeniu każdego sprzętu. Jakie są jego rodzaje i czym się różnią?

Czerwone złącza komputerowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są cztery główne rodzaje złączy komputerowych
 2. jakie są wersje złączy USB i HDMI
 3. do czego służą złącza komputerowe VGA i RJ-45

Rodzaje złączy komputerowych

Złącza komputerowe podpięte do laptopa

1. Złącze komputerowe USB

Najczęściej wykorzystywane i dostępne praktycznie we wszystkich komputerach złącze. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej uniwersalności i liczbie urządzeń, jakie za jego pomocą mogą być sparowane. Posługując się przykładem komputera stacjonarnego, dzięki USB można do niego podłączyć myszkę, klawiaturę, przenośny dysk, kamerę, aparat, modem, skaner czy telefon komórkowy. Z biegiem czasu lista sprzętów z pewnością wydłuży się.

Uniwersalność jest największą zaletą tego złącza komputerowego, podobnie jak możliwość automatycznego wykrywania i rozpoznawania sprzętu przez system operacyjny. Jeżeli do komputera podłączymy klawiaturę lub drukarkę, zostaną one wykryte praktycznie natychmiastowo, po czym nastąpi instalacja i konfiguracja niezbędnych sterowników. Złącza USB posiadają kilka standardów:

 • USB 1.1 – najstarszy ze standardów, będący w stanie obsłużyć urządzenia z szybkością 1,5 MB/s,
 • USB 2.0 – obecnie najbardziej uniwersalny standard. Pracujące na nim urządzenia są w stanie osiągnąć maksymalną szybkość wynoszącą 60 MB/s. Kabel potrzebny do tego złącza komputerowego może mieć długość od jednego nawet do pięciu metrów (jak np. Reinston EKK17),
 • USB 3.1 Gen 1 – jest w stanie osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 5 Gbit/s. Prezentacja tego rozwiązania miała miejsce w 2008 roku,
 • USB 3.1 Gen 2 – wcielony w życie w 2013 roku standard, będący w stanie pracować przy maksymalnej prędkości 10 Gbit/s,
 • USB typ C – nowoczesne, uruchomione w 2014 roku rozwiązanie, zapewniające połączenie pomiędzy coraz bardziej rozwiniętymi technologicznie urządzeniami (np. i-Tec C31CBLDP60HZ),
 • USB 3.2 – standard ogłoszony w 2017 roku. Maksymalna prędkość pracy, jaką może osiągnąć, wynosi 20 Gbit/s.
Polecane kable komputerowe
 • 8,99 zł
 • 59,99 zł
 • 34,99 zł
 • 14,99 zł
 • 20,49 zł

2. Złącze komputerowe HDMI

Złącza komputerowe w laptopie

Do komputerów może być podłączonych wiele urządzeń „współgrających”, takich jak myszka czy klawiatura. Poza tym mogą one służyć jako przekaźnik obrazu czy dźwięku. Do tego celu należy podłączyć np. odtwarzacz DVD, monitor czy telewizor. Jest to możliwe dzięki złączu komputerowemu HDMI, czyli interfejsowi służącemu przesyłaniu nieskompresowanego, cyfrowego sygnału bez jakiejkolwiek utraty jakości. Co najważniejsze, zarówno dźwięk, jak i obraz można przesyłać przy użyciu tylko jednego kabla, przez co liczba przewodów komputerowych, jaką należy użyć do tej operacji, jest ograniczona do minimum.

Na rynku dostępne są cztery wersje interfejsu HDMI, każda kolejna zapewnia użytkownikowi więcej opcji i lepsze rozwiązania. Są nimi:

 • HDMI 1,0-1,2a – jest w stanie osiągnąć przepływność wideo na poziomie 3,96 Gbit/s. Nie poradzi sobie jednak z obsługą 3D i rozdzielczością 4K,
 • HDMI 1,3 – nowocześniejszy standard, będący w stanie osiągnąć przepływność wynoszącą maksymalnie 8,16 Gbit/s. Również nie obsługuje 3D i 4K,
 • HDMI 1,4 – swoimi osiągami upodabnia się do wersji 1,3, jednak z tą różnicą, że w pełni obsługuje jakość 3D i 4K,
 • HDMI 2 – najnowocześniejszy ze standardów, z przepływnością wideo niemal dwukrotnie wyższą niż w HDMI 1,4 (14,4 Gbit/s). Rzecz jasna poradzi sobie z 3D i 4K.

Przy pomocy złącza komputerowego HDMI Reinston EKK20 możliwe jest podłączenie komputera czy laptopa np. do projektora, przy jednocześnie zachowanej rozdzielczości Full HD 1920 × 1080.

3. Złącze komputerowe VGA (D-SUB)

W niektórych starszych modelach występuje złącze komputerowe VGA (D-SUB), służące do przekazywania obrazu i dźwięku do dużego monitora. Złącza te mają zwykle niebieską, plastikową obudowę oraz etykiety z kolorowymi oznaczeniami. Wykorzystywane jest w urządzeniach i zakończeniach przewodów do połączeń w transmisji sygnałów wizyjnych pomiędzy urządzeniami elektronicznymi.

Podłączenie, np. do rzutnika za pomocą kabla Reinston EKK05, zapewnia dobrą redukcję zakłóceń elektromagnetycznych, najlepszą właściwość transmisji, a ponadto przekazywany obraz nie traci na jakości.

4. Złącze komputerowe RJ-45 (LAN, Ethernet)

Jeśli komputer ma być podłączony do sieci za pośrednictwem kabla sieciowego (tzw. kabla Ethernet), wykorzystywane do tego celu jest złącze komputerowe RJ-45. Za pomocą kabla (np. Reinston EKK22) modem podłączany jest do komputera, w wyniku czego powstaje kontakt z siecią. Opcja ta szczególnie przydatna jest osobom, które nie mają możliwości uzyskania dostępu do internetu poprzez Wi-Fi.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link